Ennek nézett utána a Yedioth Ahronot izraeli lap internetes oldala. Az ynetnews egy házaspárral készített interjút New Yorkban, ahova a holokauszt után érkeztek. Lea Evron ma 85 éves, és alig emlékezik Lengyelországra, ahol családjának bőrgyára és szép lakása volt Zywiecz-ben. Édesanyjával ketten élték túl a holokausztot, és megpróbáltak visszatérni az otthonukba.
Hiába.
A nácik elvették, és átadták egy lengyel családnak. Azok megengedték a zsidó tulajdonosoknak, hogy bejöjjenek a lakásba, de közölték velük: csakis a cselédszobában lakhatnak! Egy darabig ott húzták meg magukat, majd kivándoroltak az Egyesült Államokba.
Egy helyi nő megjegyezte:
„Hitler megígérte, hogy kinyírja a zsidókat! Most meg itt vannak, és követelik vissza a lakást!”
Amikor Lengyelországban megbukott a kommunista rendszer, akkor reménykedni kezdtek: vissza kaphatják, ha a gyárat nem is, de legalább a szép lakást. 1992-ben kérték vissza, és a per azóta is tart …
Lengyelország az egyetlen uniós állam, ahol nincs törvény a zsidók vagyonának visszaadására
Ennek megfelelően a bíróságok úgy döntenek ahogy akarnak, mert nincsen egyértelmű szabályozás. A közhangulat kezdetben kedvezett annak, hogy a zsidók visszakapják a vagyonukat. Kívülről is erre ösztönözte a lengyel államot az Európai Unió éppúgy mint az USA és Izrael. De nem történt semmi.
Azután pedig megindult egy olyan politikai folyamat, mely tagadja a lengyelek részvételét a holokausztban.
A lengyeleket úgy állítják be, hogy ők éppúgy áldozatai voltak a náciknak mint a zsidók. Arról hivatalosan nem sok szó esik, hogy a holokauszt során sok lengyel is részt vett a zsidók lemészárlásában és vagyonuk megszerzésében.
A lengyel szélsőjobboldal nyíltan a nácik antiszemita retorikáját használja. Robert Winnicki, a Konföderáció, Szabadság és Függetlenség mozgalmának vezére nyíltan zsarolással vádolta az Egyesült Államokat, mely „olyan zsidók csoportját támogatja, amely hatalmas összegeket akar behajtani a lengyeleken, amelyek nem illetik meg!” Kaczynski kormányzata a külső nyomás ellenére sem változtat a magatartásán.
Megemlékezés Auschwitz felszabadulásának 75-ik évfordulóján
Két kiemelkedő rendezvényt tartanak: az egyiket a helyszínen, a másikat Izraelben. A helyszíni rendezvényen részt vesz Orbán Viktor miniszterelnök is. Izraelbe nem megy el a lengyel államfő noha meghívták. Az ürügy: Putyin beszélhet mint a felszabadítók képviselője, Duda elnököt viszont nem kérték föl erre a szervezők Izraelben, ahol nemigen értékelik a lengyel kormányzat kétértelmű magatartását holokauszt ügyben.
A Reuters megkérdezte Lengyelország főrabbiját, aki egyértelmű választ adott: ez elsősorban morális kérdés! Ha elvették a házam a nácik és a szovjetek, akkor azt most vissza kell adni! Végül már 75 év telt el azóta, a holokauszt túlélők nagy része rég meghalt.”
A 85 éves zsidó asszony New Yorkban már lemondott arról, hogy bármiféle kárpótlást kapjon szép lengyelországi lakásáért. „Nem akarok reménykedni, mert nem hiszem, hogy bármit is visszaadnának” – nyilatkozta a 85 éves holokauszt túlélő asszony az ynetnews izraeli portálnak.