Kezdőlap Címkék Uniós munkaerő

Címke: uniós munkaerő

Magyarország alulmaradt az uniós munkaügyi vitában

0

A legtöbb tagállam elfogadta az EU munkaügyi szabályainak megreformálását a kihelyezett munkavállalók esetében. Ezt Emmanuel Macron francia elnök indítványozta, és a tehetősebb uniós országok közül többen támogatták. A kelet-európai országok megosztottak voltak a kérdésben.

Luxemburgban, a munkaügyi miniszterek vitáján gyakorlatilag a volt szocialista országok kerültek szembe azokkal a tehetősebb, nyugat-európai tagállamokkal, ahol a jelentős külföldi munkaerő lenyomja a béreket. Hétfőn, 12 órás vita után végül a legtöbb tagállam támogatta a kompromisszumos megállapodást, miszerint csak 12 hónapig dolgozhat egy uniós ország munkavállalója kihelyezett, vagyis külföldi munkahelyen. Rendkívüli esetben – a fogadó állam jóváhagyásával – ezt hat hónappal meghosszabbíthatják.

Magyarország, Lengyelország, Litvánia és Lettország nem támogatta az indítványt, de Bulgária, Románia, Szlovákia és Csehország elfogadta azt.

“Ez egy homályos és kétértelmű határozat, melyet mindenki a tetszése szerint értelmez majd”

– mondta Luxemburgban a magyar küldöttség vezetője, Takács Szabolcs.

Emmanuel Macron viszont a francia diplomácia sikereként értékelte a megállapodást. Megválasztása óta 23 uniós állam- és kormányfővel találkozott, és ekkor mindig kitért a kihelyezett munkahelyek ügyére, melyet választási kampánya során fontos megoldásra váró európai problémának nevezett. De miért ilyen megosztott az EU a kihelyezett munkahelyek ügyében?

Az uniós szabályozás 1996-os, de 11 alacsony munkabérű egykori szocialista ország később lépett be, és ez alapjában megváltoztatta a helyzetet. Ha például egy magyar munkavállaló magyar szerződéssel dolgozik egy gazdagabb uniós államban, akkor ezzel leszorítja a béreket a fogadó országban.

A túlságosan nagy bérkülönbségek feszültséget ugyanis keltenek:

egy kihelyezett munkavállaló átlagosan feleannyit keres, mint a fogadó állam munkása. A fejlettebb államokban ennek kapcsán szociális dömpingről beszélnek.

Macron szerint a brexitet is a kelet-európai munkavállalók okozták: a brit középosztály nemet mondott arra, hogy az unió keleti részéből érkezett munkavállalók elvegyék a munkát az alacsonyabb béreikkel.

Luxemburgban a munkaügyi miniszterének értekezletén Magyarország mellett Lengyelország ellenállása volt a leghevesebb. Annyit el is értek, szövetségben a csehekkel és a spanyolokkal, hogy a fuvarozókra nem vonatkozik az új európai határozat.

Az egykori szocialista országok egyébként a vitában arra az alapelvre hivatkoznak, hogy az EU-ban szabad a munkaerő-vándorlás. A megállapodás egyébként körülbelül 2 millió embert érint, az uniós munkavállalók töredékét.

A brit kilépés után is szükség lesz uniós kiskereskedelmi munkaerőre

0

Erre figyelmeztette a közvéleményt a brit kiskereskedők szövetsége /BRC/. Jelenleg 170 ezren dolgoznak a kiskereskedelemben az Egyesült Királyságban, az uniós munkavállalók ennek csak a 6%-át teszik ki. Ez látszólag nem nagy szám, de kulcsfontosságú helyeken jóval magasabb az uniós vendégmunkások száma.

Ilyenek például a nagy elosztó központok, ahonnan a házhozszállítást intézik. Ez a szolgáltatás például nagyon lelassulna, ha az uniós vendégmunkások vennék a kalapjukat és távoznának Nagy Britanniából.

Márpedig jelenleg minden ötödik kiskereskedő azt jelzi, hogy tőle elment egy vagy több uniós munkavállaló. Miért távoztak? Azért, mert

16 hónappal a brexit népszavazás után sem tudják, hogy mi lesz velük,

ha Nagy Britannia kilép az Európai Unióból! A kormány ugyan azt ígéri, hogy a jövőben is maradhatnak, de azt senki sem tudja, hogy milyen feltételek között?! Pedig a legtöbb vendégmunkás a pénz miatt érkezett Nagy Britanniába, és most bizonytalan: mi lesz vele hosszú távon?

Közben a brit gazdaság gyengélkedik, a font egyre kevesebbet ér.

A vendégmunkások pedig számolgatnak. Brüsszelben folydogálnak a tárgyalások, de a vendégmunkások ügye szorosan össze van kötve azzal, hogy mi lesz az uniós államokban élő többmillió brit polgárral? Ebben a helyzetben érezte úgy a brit kiskereskedők szövetsége, hogy felhívja a figyelmet éves jelentésében: uniós vendégmunkások nélkül nem tudják úgy ellátni a piacot mint jelenleg vagyis a kormány jól tenné, ha ezt is figyelembe venné amikor Brüsszelben tárgyal Nagy Britannia kilépéséről az Európai Unióból.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK