Kezdőlap Címkék Transparency International

Címke: Transparency International

Több mint kétharmad az Európai Ügyészség mellett

A Policy Solutions felmérése szerint a magyar lakosság 68%-a úgy véli: jobb lenne, ha Magyarország csatlakozna az Európai Ügyészséghez. Egy ilyen lépés mindenképp hozzájárulna ahhoz, hogy kiolvadjon a Brüsszelben befagyasztott eurómilliárdoknak legalább egy része. Miért nem lép mégsem Orbán Viktor?

Magyarországot a Transparency International az Európai Unió legkorruptabb államának nevezte. Válaszul a Szuverenitásvédelmi hivatal vizsgálódni kezdett a Transparency International ellen. Mindez nem változtat a közvélemény ítéletén, melyet Orbán Viktor figyelembe szokott venni. Románia, amely korrupcióban nemigen marad el Magyarország mögött tagja az európai ügyészségnek, melynek vezetője az a Laura Codruta Kövesi, akit kiutáltak hazájából épp korrupcióellenes kampányai miatt. Tiborcz István miatt tartózkodik Orbán?

Erre kérdezett rá a Facebookon Magyar Péter:

”hogy lehet az, hogy Tiborcz István 500 milliárd forintos vagyont harácsolt össze tíz év alatt?!”

– tudakolja az ellenzék legnépszerűbb politikusa.

A Medián a biztos szavazók körében már csak 4%-os különbséget mért a Fidesz és a Tisza párt között. Ez figyelmeztetés Orbán Viktornak: ideje komolyan venni Magyar Pétert, aki aziránt érdeklődött:

”Az önök ipari méretű korrupciója miatt felfüggesztett uniós források hiányában az egészségügyben és a közlekedésben minden fejlesztést le kellett állítani. Miniszterelnök úr, önnek csakugyan fontosabb a családja gazdagodása mint a magyar emberek egészsége és biztonságos közlekedése?!”

Magyar Péter persze rákérdezhetett volna Mészáros Lőrinc vagyonára is hiszen a leggazdagabb magyar – Orbán Viktor alteregója – egyetlen évben 50%-kal növelte vagyonát miközben a magyar lakosság döntő többségének életszínvonala csökkent a magas infláció miatt.

“Magyarország azért nem jut hozzá uniós forrásokhoz, mert ez egy korrupt rezsim”

Ezt közölte a Tranzit Fesztiválon a nem épp barátságos publikummal Ligeti Miklós, a magyarországi Transparency International jogi igazgatója, aki Lánczi Tamással, a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjével vitázott. Lánczi Tamás azt állította, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal azért vizsgálja a Transparency International tevékenységét, mert a brüsszeli bizottság épp a szervezet anyagainak felhasználásával vádolja korrupcióval a magyar kormányt.

“Lehet a tükröt gyűlölni, összetörni vagy letakarni ettől még a kép nem lesz szebb!”

– hangsúlyozta a Transparency International jogi igazgatója, majd hozzátette:

”Magyarország azért áll az utolsó helyen a korrupciós indexben, mert itt a kormány nem küzd tisztességesen a korrupció ellen.”

Lánczi Tamás azzal vágott vissza, hogy arra lenne kíváncsi: “milyen szerződése van a Transparency Internationalnek az Európai Unióval?” Lánczi Tamás hozzáfűzte: ”a magyar állam legitimitása megkérdőjelezhetetlen. A játéknak vége, nektek válaszolni kell a kérdéseinkre!”

Ligeti Miklós válaszul közölte, hogy az alkotmánybírósághoz fordultak, mert szerintük a Szuverenitásvédelmi Hivatalt létrehozó törvény alkotmányellenes.

“Ez a törvény jelenleg hatályos“ – hangsúlyozta a vitában Lánczi Tamás a Szuverenitásvédelmi Hivatal igazgatója.

Lázár János: “A NER nyertesei fáradjanak vissza a kasszához!”

A közlekedési és építési miniszter a Tranzit fesztiválon jelezte: az üres kasszát abból tölthetné fel a kormány, hogy megadóztatja a nemzeti együttműködési rendszer nyerteseit. Nyilvánvalóan Mészáros Lőrincre és Tiborcz Istvánra gondolt elsősorban. Vajon mit gondolhat erről Orbán Viktor? Lázár János szerint “a politika mindinkább csatatér lesz.” Politikai profiként Lázár János arra hívta fel a figyelmet, hogy nagyon is komolyan kell venni Magyar Pétert:

”aki három hónap alatt 30%-os pártot tudott felépíteni, azt komolyan kell venni!”

Ezzel is Orbán Viktornak üzent mint ahogy a kegyelmi ügyet sem kezelte szerinte megfelelően a Fidesz:

”Kegyelmet adni egy pedofil ügyben elítéltnek, ez a kivégzése annak a politikának  melyet a családok érdekében folytatunk. Folt esett a becsületünkön, gennyed a seb a lábunkon, amit ha nem kezelünk, nem fog begyógyulni. Anélkül viszont le kell majd vágni a lábunkat!”

Lázár János bírálta azt a NER gyakorlatot is, mely lehetővé teszi, hogy a fiatalok a kapcsolati háló révén boldoguljanak és ne a teljesítményük alapján csináljanak karriert. Ez finom utalás az Orbán Ráhel – Tiborcz István párosra.

“A NER győztesei fáradjanak vissza a kasszához, és fordítsanak vissza többet! Ne csak a fociba!”

Lázár János azzal fejezte be, hogy

“az jó, ha magyarok kezében van a tőke, a pénz, az kérdés viszont, hogy a haza is gyarapszik-e általuk?!”

Magyar Péter jogi akciója az egészségügy érdekében

Miniszterelnök úr, jelentem, hogy megtaláltam azt a pár száz milliárd forintot amire szükség lenne az egészségügy működőképességének fenntartásához.

„Miközben Önök a kórházi fertőtlenítőszereken, valamint a kórházi klíma kötelező fertőtlenítésén spórolnak, és ezzel veszélyeztetik sokezer honfitársunk érdekét, aközben Ön hűtlen kezelést elkövetve, titkos kormányhatározatokkal vásárol teljesen feleslegesen, a piaci ár legalább másfélszereséért 600 milliárd forint közpénzért a saját vejéhez, Tiborcz Istvánhoz köthető magántőke alapoktól irodaépületeket” – írta a legnépszerűbb ellenzéki párt vezetője a Facebookon. Magyar Péter hozzátette:

“Miniszterelnök úr! Elég volt! Találkozunk a bíróságon!”

A nagyszabású ingatlancsalást a valasz.hu portál tárta fel rámutatva arra, hogy az Orbán kormány titokban három nagy irodakomplexumot vásárolt fel messze túlárazva azokat. A 40-70%-os túlárazás miatt juthattak Tiborcz István és üzlettársai 580-600 milliárd forinthoz, amelynek Magyar Péter szerint jobb helye lett volna az alulfinanszírozott magyar egészségügyben. A Transparency International kiperelte az iratokat a hatóságoktól, ebből derültek ki a kínos részletek. Válaszul a Szuverenitásvédelmi Hivatal rávetette magát a Transparency Internationalre, amely már amúgyis a célkeresztben volt hiszen tényekkel bizonyította, hogy Magyarország az Európai Unió legkorruptabb államává vált. Orbán Viktor az adóhivatalt is ráküldte a Transparency Internationalre. Magyar Péter  azzal kampányol az Orbán kormány ellen, hogy “a nemzeti együttműködés rendszere 14 év alatt Magyarországot az Európai Unió legszegényebb és legkorruptabb államává tette”.

Korábban az ellenzéki párt vezére azt javasolta a miniszterelnöknek, hogy Rogán Antal propaganda minisztériumának 650 milliárd forintos költségvetését kurtítsa meg 500 milliárd forinttal, és azt utalja át az egészségügynek, ahol a tartós hőhullám komoly gondot okoz hiszen sok kórházban nincs elég klíma berendezés.

Jogállam-e Magyarország?

A Tiborcz Istvánnak juttatott hatalmas állami pénzek miatt már bírálta az Orbán kormányt Hadházy Ákos független képviselő és a DK-s Arató Gergely is. Az utóbbi aziránt érdeklődött, hogy “a beruházási stop idején miért költenek 580 milliárd forintot a kormányzati negyedekre a Bosnyák tér környékén, az Ajtósi Dürer soron és a Kopaszi gátnál?”

Sem Orbán Viktor sem az illetékes miniszter Nagy Márton nem válaszolt.

Végül a szerencsétlen Fónagy János államtitkár kapta a feladatot: indokolja meg a védhetetlen ingatlan botrányt. Fónagy János államtitkár közölte, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő, a Magyar Fejlesztési Bank, az Eximbank, a Garantiga és a Start garancia költözik be az új épületekbe, melyek gazdaságosabbak mint a jelenlegiek. A régi ingatlanokat értékesíteni fogják. A túlárazásra nem tért ki.

Orbán Viktor pechére Magyar Péter maga is jogász méghozzá régi dinasztia sarja. Kiváló jogi csapata van, melynek élén egy másik jogász dinasztia kiválósága áll: dr. Bárándy Péter, az egykori igazságügyi miniszter, aki ma is irányítja ügyvédi irodáját.

Álláspontjuk szerint a mai törvények alapján is lehetne komoly vizsgálatokat folytatni a kormány ellen amennyiben erre a legfőbb ügyész hajlandó lenne.

Polt Péter persze a nemzeti együttműködés rendszerének kulcsfigurája, aki be is van betonozva. Ámde kérdés, hogy kíván-e együtt bukni Orbán Viktorral? Polt Péternek arra is fel kell készülnie, hogy az USA amnesztiát kínál Orbán Viktornak a békés elvonulás reményében – éppúgy mint jelenleg Venezuelában. Ebben az esetben a miniszterelnök és családja a lopott vagyonnal együtt távozhatna, de kérdés, hogy az amnesztia kiterjedne-e Orbán Viktor csapatára is. Polt Péter jól ismeri a magyar börtönök állapotát, és aligha akarja ott befejezni pályafutását. Malajziában 12 éves fegyház büntetésre ítélték a korrupt miniszterelnököt. A vizsgálatot ellene a New York-i korrupcióellenes ügyészség kezdte el.

Olimpiai bajnok börtönben avagy kis korrupcióból lesznek a nagy ügyek

Az Európai Unió azért fagyasztotta be az eurómilliárdok kiutalását Magyarországnak, mert észrevette: Orbán Viktor rokonai, barátai és üzletfelei gazdagodnak belőle nem pedig az ország népe.

A kritika kivédése érdekében a miniszterelnök engedélyezte néhány kisebb korrupciós ügy kivizsgálását: a vizes világbajnokság pénzügyi igazgatója emiatt tette át a székhelyét villámgyorsan Dubajba, Schadl György a végrehajtók főnöke előzetesbe került, lemondott az igazságügyi minisztérium államtitkára sőt később maga a miniszter is, és most itt van a vízilabda szövetség korrupciós ügye, melyet a DK képviselője, Vadai Ágnes tárt fel, és amelyet Polt Péter főügyész feljelentésként továbbított a rendőrségnek. Mi történt?

Orbán azért is támogatja a sportot, mert ott könnyebb lopni mint másutt

A sportban mindig is lazább volt az ellenőrzés mint másutt, sőt az ötvenes években, de még később is maga a belügy bíztatta a sztárokat a törvények megszegésére. Így bukott le Balczó András öttusa világbajnok csempészés miatt. Most a vízilabda szövetség ügyeit vizsgálják, és előfordulhat, hogy a korábbi elnök: Vári Attila kétszeres olimpiai bajnok évekre börtönbe kerül korrupcióért. Vári Attila elnöksége idején – 2020-2022 – nemigen működött a belső ellenőrzés a vízilabda szövetségnél: számlák nélkül szórták a pénzt. A legkínosabb eset egy szerződés, melyet a vízilabda szövetség a Breitling Sport Kft-vel kötött: több mint 378 millió forintért vásároltak tőlük sportfelszereléseket, melyek valós ára 160-200 millió volt.

A vizsgálat szerint a túlárazás 152% volt.

Így nem csoda, hogy Vári Attila utolsó elnöki évének a mérlege 487 millió forintos veszteséget mutatott.

Mi lenne, ha Mészáros Lőrinc vállalkozásait is így világítanák át?

Magyarország leggazdagabb embere, aki futball csapatot vásárolt Eszéken Horvátországban, egyetlen év alatt 660 milliárd forintról 990 milliárdra növelte a vagyonát. Ez 50%-os növekedés egy olyan évben amikor a magyar gazdaság visszaesett. A Transparency International az Európai Unió legkorruptabb országának nevezte Magyarországot. A hatalom válasza: a szuverenitás védelmi hivatal vizsgálatot indított, és az adóhivatal is tudakozódik a Transparency International támogatói után. Ez Orbán Viktor rendszerének teljes morális csődje. Hogy intézi a korrupciós ügyeket Andrej Babis, a cseh Ano mozgalom vezére, Orbán Viktor politikai szövetségese?

Magyarországon a korrupció munkaköri kötelesség, Csehországban bűncselekmény

“Javasoltam, hogy Marek Hrabacot töröljük az Ano jelölt listájáról, és zárjuk ki a mozgalomból is” – közölte Andrej Babis, Csehország ex miniszterelnöke miután pártjának helyi vezére lebukott egy korrupciós botrányban. Kedden a rendőrség 14 embert vett őrizetbe egy közbeszerzési botrány miatt, köztük Marek Hrabacot, Chomutov polgármesterét, aki az Ano észak csehországi listáját vezette. Szeptemberben rendezik meg az önkormányzati választásokat Csehországban, ahol az országos választásokon legutóbb az Ano hiába végzett az első helyen, mert senki sem volt hajlandó vele koalícióra lépni, és így Andrej Babis kipottyant a hatalomból. Az USA nagykövetsége szervezte meg Babis bukását. Miért? Mert Csehország szlovák származású miniszterelnöke egykor KGB-s volt éppúgy mint Putyin, és ez manapság nem számít ajánlólevélnek egy NATO tagállamban. Ugyanezért akarja levenni a sakktábláról az USA budapesti nagykövetsége Orbán Viktor miniszterelnököt, aki nemrég Moszkvában parolázott Putyinnal.

Wanted Orbán Viktor

Az USA nem viccel: ha nem Trump jön, hanem Kamala Harris, akkor a budapesti nagykövetség mindent megtesz majd azért, hogy távozásra bírja a magyar miniszterelnököt. Ehhez két fegyvere van: az egyik a korrupció, amely teljesen áthatja a nemzeti együttműködés rendszerét Magyarországon, a másik pedig az uniós eurómilliárdok.

A Magnyitszkij törvény lehetővé teszi az amerikai hatóságoknak, hogy külföldi korrupciós ügyeket is vizsgáljanak, ha azt nemzetbiztonsági érdek megkívánja. Orbán oroszbarátsága lehet ilyen amerikai nemzetbiztonsági érdek.

Putyin hűséges oligarcháinak vagyonát e törvény alapján fagyasztották be Nyugaton. Ursula von der Leyen újraválasztásával Brüsszel világosan üzent Magyarországnak: amíg Orbán a miniszterelnök, addig nem kapjátok meg a befagyasztott eurómilliárdokat! Mennyit ér ez meg nektek? – kérdik a magyar elitet. Nicolae Ceausescut a saját emberei áldozták be, hogy magukat mentsék. Az USA és az Európai Unió ugyanerre akarja rávenni a magyar elitet, amely, ha megtarthatja a lopott pénzt, akkor búcsút vehet a nemzeti együttműködés rendszerének fura urától, aki oly világot képvisel, melynek napja letűnt.

Korrupciós pácban az Orbán kormány ex minisztere

Az Integritás Hatóság feljelentést tett Süli János ex miniszter félmilliárdos korrupciós ügye miatt: 468 millió  forintot kapott a család egy tehenészetre, amely sohasem működött. Európai pénzekről van szó, ezért lépett az Integritási Hatóság, melyet Orbán Viktor épp azért hozott létre, hogy megmutassa Brüsszelnek: Magyarországon nem lehet büntetlenül lenyúlni az uniós pénzeket.

A Transparency International szerint az elmúlt hétéves uniós költségvetési periódusban Magyarország 30 milliárd eurót kapott, és ebből 10 milliárdot vágtak zsebre Orbán Viktor rokonai, barátai és üzletfelei.

Kicsoda Süli János? Ő volt Paks polgármestere, majd az Orbán kormányban a Paks II. atomerőmű építéséért felelős tárca nélküli miniszter. Ebben a minőségében kapta a csaknem 500 milliót a Süli család egy tehenészetre, amely azóta sem működik. Az időközben leváltott miniszternek semmiféle agrár gazdálkodó tapasztalata nem volt, ennek ellenére megkapta a mega támogatást. Vajon miért? És főként: hol a pénz?

Szarvasmarha telep marhák nélkül

Az Integritási Hatóság emberei nem találtak marhákat a Heves vármegyei tehenészetben, amelyre Süli János 468 millió forintos támogatást kapott, és ezt kétmillió híján fel is vette.

A “tehenészetet” üzemeltető cégnek 2018 óta nem volt árbevétele. A cégnek egyik tulajdonosa Süli János volt, de amikor miniszter lett, akkor átadta a céget fiának, Süli Balázsnak.

Süli Jánosnak a Schadl ügyben is tanúskodnia kell majd, mert neki egy “találmányt” ajánlottak. Ebből nem lett semmi – mondta Süli János, akit lehet, hogy Orbán Viktor most beáldoz, hogy elterelje a figyelmet a sokkal komolyabb korrupciós ügyekről, melyek iránt élénken érdeklődnek Brüsszelben és Washingtonban. Miből gyarapodott Mészáros Lőrinc vagyona tavaly 150 milliárd forinttal miközben a GDP csökkent és a lakosság életszínvonala visszaesett? Miből vásárol szállodákat egymás után Tiborcz István, a miniszterelnök veje?

Washingtonban a hírek szerint a Magnyitszkij törvény alapján azt fontolgatják, hogy fekete listára teszik Mészáros Lőrincet és a miniszterelnök vejét mint olyan oligarchákat, akik az USA nemzetbiztonsági érdekeivel ellentétes politikát támogatnak. Orbán Viktor ettől tarthat igazán különösen azután, hogy nem fogadta azt a kétpárti amerikai szenátusi küldöttséget, amely aziránt érdeklődött Budapesten, hogy miért is akadályozza a magyar diplomácia Svédország NATO tagságát?!…

Uniós törvény alapján támadhatja Orbán az ellenzéki médiumokat

25-100%-os arányban külföldről finanszírozzák a magyar kormányt támadó médiát – ismertette a XXI. század intézet igazgatója tanulmányukat. Békés Márton az intézet igazgatója elmondta, hogy a szponzorok mögött az élen jár Soros György Nyílt Társadalom alapítványa, az Egyesült Államok kormány- ügynökségei és a globális nagyvállalatok. Rajtuk kívül Hollandia és a német zöldek alapítványa, a Heinrich Böll Stiftung – közölte Békés Márton, a XXI. század intézet igazgatója.

Az Európai Unió olyan törvényt készít elő, amely külföldi ügynöknek nyilváníthatná azokat az intézményeket, melyeket az unión kívülről jelentős pénzekkel támogatnak. A törvényjavaslat indoklása az, hogy a jövőben el kell kerülni az olyan korrupciós ügyeket mint a Katargate vagy az orosz és kínai befolyásolási kísérletek. Ursula von der Leyen nemrég az Egyesült Államokban járt, ahol Biden elnök arról győzködte őt: Oroszország után Kína ellen is szankciókat kellene hoznia az Európai Uniónak.

Az új uniós törvény erős fegyvert adhat Orbán Viktor kezébe.

Külföldi ügynök törvényen dolgoznak Brüsszelben

A nemkormányzati szervezeteknek és az oktatási intézményeknek jelezniük kellene, ha pénzt kapnak az Európai Unión kívülről. A brüsszeli Politico három forrásból is úgy értesült, hogy ilyen törvényt készítenek elő Brüsszelben.

1938 óta működik az Egyesült Államokban a Foreign Agents Registration, amely arra kötelezi a külföldi kormányok számára dolgozó lobbistákat, hogy bejelentsék tevékenységüket egy kormány hivatalban. Ursula von der Leyen az Unió helyzetéről szóló beszédében múlt szeptemberben bejelentette, hogy törvény csomagot állítanak össze a demokrácia védelmére. A brüsszeli bizottság elnökasszonya nemrég Washingtonban járt, ahol Biden elnök arról győzködte, hogy az Európai Uniónak szankciókat kellene alkalmaznia nemcsak Oroszország, de Kína ellen is.

Putyin elnök hasonló törvényre hivatkozva tiltotta be a nemkormányzati szervezetek illetve a független sajtó működését Oroszországban. Az oroszbarát kormányzat nemrég hasonló törvényt akart elfogadtatni Grúziában, de olyan erős tiltakozó hullámot váltott ki a külföldi ügynök törvény, hogy annak visszavonására kényszerült. A grúziai törvény szerint minden olyan szervezet külföldi ügynöknek minősült, amely finanszírozásának több mint 20%-a külföldi kézben van.

Miért vállalkozik erre most az Európai Unió?

“Ez kétségkívül kényes kérdés. Még az információ gyűjtésénél tartunk, nagyon széles körben vizsgálódunk, hogy megtaláljuk a helyes megközelítést”

– nyilatkozta a Politiconak egy magát megnevezni nemkívánó uniós tisztviselő.

A nemkormányzati szervezetek mindenesetre kaptak egy kérdőívet, melyet áprilisban kell visszaküldeniük. A brüsszeli bizottság összegzi az információkat, melyeket fel akar használni a törvényjavaslat megírásához.

A Politico munkatársa látott egy ilyen kérdőívet, és ezen az áll, hogy a szóban forgó intézménynek részletesen jeleznie kell: milyen pénzeket kap unión kívüli államokból?

Ha uniós törvény születik a nemkormányzati szervezetek és az oktatási intézmények unión kívüli finanszírozásáról, akkor ez fegyvert adhat Orbán Viktor magyar miniszterelnök kezébe

– írja a Politico, amely nem emlékeztet a CEU ügyére, de nyilvánvaló, hogy ilyen esetekre gondol.

A Transparency International nemkormányzati szervezetet is aggasztja a tervezett törvényjavaslat. Nick Aiossa, a Transparency International egyik vezetője részt vett egy szóbeli kikérdezésen, amelyen azt tudakolták: “vajon a Transparency International nem olyan szervezet-e, melynek működése fenyegeti a demokráciát?”

Vera Jourova, a brüsszeli bizottság jogi biztosa irányítja a törvénytervezet előkészítését. A következő napokban sok találkozón vesz részt, hogy eloszlassa a kétségeket az Európai Unió külföldi ügynök törvényével kapcsolatban – írja a Politico.

Borrell elítélte a grúz törvényt

Az Európai Unió külügyi főképviselője március 7-én úgy nyilatkozott, hogy

“Grúzia népe számára ez a törvényjavaslat rendkívül káros, és hátrányosan befolyásolhatja az ország kapcsolatait az Európai Unióval”.

Oroszország 2012-ben iktatta törvénybe a külföldi ügynökök megkülönböztetését, amely lehetővé tette Putyin számára a kritikus nemkormányzati szervezetek betiltását, és a független sajtó elnémítását.

A grúz törvényjavaslat mintája az orosz volt, ezért is tört ki vele szemben elemi erejű felháborodás Tbilisziben. Az ország államfője, Szalome Zurabisvili is elítélte a törvényjavaslatot. Közölte, hogy nem írja azt alá. A tiltakozás láttán az oroszbarát kormány visszavonta a törvényjavaslatot, melyről az USA nagykövetsége Tbilisziben azt írta, hogy “ennek a törvényjavaslatnak az előterjesztése sötét nap Grúzia történetében. Kérdésessé teszi, hogy Grúzia kormánypártja mennyire kötelezte el magát az euroatlanti integráció mellett.”

Putyin Ukrajna elleni agresszióját követően – 2022 február 24 – Ukrajna, Grúzia  és Moldova jelentkezett az Európai Unióba. Júniusban az Európai Unió jelezte, hogy elfogadja tagjelöltnek Ukrajnát és Grúziát.

Lehet más a korrupcióellenes politika

Lettország és Litvánia még nem is oly rég a korrupciós listán a mélyben tanyázott hiszen az orosz maffia ott mosta tisztára a szennyes pénzek jórészét.

Lettországban még a Nemzeti Bank elnöke is lebukott. Mára minden megváltozott. Mindkét kis balti állam Észtország példáját követi: ők digitalizálták legelőször az államigazgatást az Európai Unióban, a korrupció elleni küzdelemben pedig az élvonalba kerültek egész Európában.

A Transparency International listáján az előkelő 14-dik helyen állnak. Miért? Véresen komolyan veszik a korrupciót, amellyel nem a rendőrség vagy az ügyészség hanem a nemzetbiztonság foglalkozik. Van egy telefonszám, melyen éjjel-nappal lehet korrupciós bejelentést tenni. Miért nemzetbiztonsági ügy a korrupció Észtországban? Mert az orosz maffiák itt is próbálkoztak, az ellenük folyó harc pedig nemzetbiztonsági kérdés az alig egymilliós balti államban.

Észtország mindig is  előttünk járt a korrupció elleni harcban, de Litvánia mögöttünk volt 2012-ben, ma már 20 ponttal jobban állnak a Transparency International listáján mint Magyarország. Lettország, a legkorruptabb balti állam, ahol az orosz lakosság aránya a legmagasabb, 2012-ben még 6 ponttal volt mögöttünk, ma már 17 ponttal előzik a Nemzeti Együttműködés Rendszerét Magyarországon. Orbán Viktor rendszere korrupcióban kiválóan teljesít.

A nyilvánosság alapkövetelmény: élőben lehet követni a kormány üléseit

A Nemzeti Együttműködés Rendszerében minden fontos döntés titok. Magyarországgal ellentétben a három kis balti államban a nyilvánosság előtt ülésezik a kormány. Orbán Viktor már első kormányzása idején  – 1998-2002 között – megszüntette a jegyzőkönyvezést. 2018-ban a hangfelvételt is megtiltották. Ezzel szemben mi történik a Baltikumban? Mindhárom kis államban élőben lehet követni a kormány üléseket az interneten!

Minden állami szervezetnél működik egy korrupció ellenes részleg, ahol be lehet jelenteni a megvesztegetés gyanúját. Mindhárom balti államban ügyelnek arra, hogy a bejelentőket megvédjék. Szigorúan ragaszkodnak a névtelenség megőrzéséhez, és a védelem a családtagokra is kiterjed.

Egyik balti államban sem alakult ki bebetonozott egypártrendszer, amelynek létérdeke, hogy sose bukjon meg, mert különben lebukik a korrupción az egész vezérkar.

Az orosz maffiák immár másutt mossák a pénzüket, de a hiány nem vetette vissza a balti államokat, melyek dinamikusabb gazdasági növekedést produkáltak az elmúlt 33 évben mint Magyarország.

Magyarország az Európai Unió legkorruptabb országa

Végre valahára leráztuk a nyakunkról Bulgáriát és Romániát, most már egyedül állunk a legkorruptabb ország közel sem megtisztelő címéért folytatott verseny élén. Ezt az végeredményt hirdette ki Transparency International legfrissebb jelentése.

A magyar kormány elmúlt 12 éves regnálásának koronája ez a cím. Természetesen hűen önmagukhoz azon nyomban visszavágtak.

A magyar kormány reakciója: a Transparency International a Soros hálózat része, amely jobban tenné, ha az Európai Parlament korrupciós ügyeit vizsgálná.

Az Orbán kormány bírálata valószínűleg nem teljesen megalapozatlan, de mégiscsak kínos, hogy Románia után immár Bulgária is megelőzte Magyarországot a korrupciós listán. Ráadásul mindez Európa szegényházában történik vagyis egyértelmű a korreláció a lakosság többségének szegénysége és az elit korrupciója között. Kínos politikai problémája lehet ebből Orbán Viktornak, aki a Nemzeti Együttműködés Rendszerének nagy építőmestere.

Megélhetési válság és korrupció

Hét szűk esztendőt jósolt Orbán Viktor. Matolcsy György, a Nemzeti Bank elnöke nemrég közölte, hogy Magyarország a világ négy-öt legsérülékenyebb állama között van. Vagyis felrémlik a fizetésképtelenség árnya. A görögök még mindig nem érték el “a boldog békeidők“ 2007-es életszínvonalát. Csatlakoztak is az uniós szegényházban Magyarországhoz, Bulgáriához és Romániához. Szép kilátások.

Hol van már az a korszak amikor Matolcsy György még azt jósolta: hamarosan felzárkózunk Ausztriához. Ehelyett a magyar demokrácia 33-ik évében az életszínvonal megindult lefelé a lejtőn. Ilyenkor a közvélemény sokkal kevésbé elnéző a korrupció iránt mint a korábbi időszakban amikor az életszínvonal – ha lassan is, de – emelkedett. Igaz, nem egyformán. Mészáros Lőrinc, Tiborcz István vagy épp Matolcsy Ádám vagyonosodása még a szigorúan ellenőrzött magyar médiában is feltűnt.

Mi ezzel Orbán gondja?

Hosszabb távon ellene fordulhat a közvélemény, amely már ma is csak azért tart ki mellette, mert az ellenzékhez képest ők látszanak a kisebbik rossznak. Rövid távon viszont behatárolja a politikai cselekvést. Hogyan? Orbán Viktor le akarja váltani Matolcsy Györgyöt, akinek az expozéjából világosan kiderült: itt a válság, és a hatalomnak halvány fogalma sincs, hogy mihez kezdjen vele. Matolcsy leváltásának legkézenfekvőbb módja az lenne, ha a Nemzeti Bank elnöke elé letennék Matolcsy Ádám vagyonosodásának dokumentumait. Csakhogy Matolcsy Ádám szoros üzleti kapcsolatban áll Tiborcz Istvánnal. Ezért a zsarolás nem látszik igazán hatékonynak. A másik gondja az Orbánnak, hogy Rogán Antalt kívánja Matolcsy székébe ültetni. Rogán a pályafutását a Nemzeti Bankban kezdte el, de hamar rájött:

”ha politikus leszek, akkor tíz év múlva már miniszteri székben ülhetek míg ha a Nemzeti Bankban maradok, akkor 40 éves koromban legfeljebb főosztályvezető- helyettességig vihetném.”

Rogán ma Orbán Viktor egyik legfőbb bizalmasa, de egyben a rendszer egyik legkorruptabb politikusának hírében áll. Ráadásul sok a befolyásos ellensége, akik adott esetben közzé tehetnek néhány kínos részletet Rogán Antal vagyonosodásáról. A Schadl-Völner ügy még egyáltalán nem zárult le. A keresztapa állítólag nem volt más mint Rogán Tóni. Pintér Sándor rendőrei adott esetben nem fukarkodnának a részletekkel. A rendszerszerű korrupció lassacskán kezelhetetlenné válhat. Görögországban a nagy pénzügyi válság hozta el a nemzeti együttműködés rendszerének az összeomlását. Akkor fel is merült a korrupció haszonélvezőinek bíróság elé állítása. Azután a számonkérés elmaradt, mert kiderült, hogy az egész elit sáros…

Brüsszeli Bizottság – Orbán 1-0

Orbán tapasztalt és ravasz politikus hírében áll, de Ursula von der Leyen kijátszotta őt amikor az uniós eurómilliárdokról döntött. A brüsszeli bizottság elnökasszonya két tűz között küzd hiszen az Európai Parlament zéró toleranciát hirdetett meg a nemzeti együttműködési rendszerrel szemben Magyarországon.

Közvetlenül az Európai Parlement nem illetékes az uniós eurómilliárdok ügyében, de megszorongathatja Ursula von der Leyen asszonyt, akivel szemben bizalmatlansági indítványt terjeszthet elő, ha úgy látja: túlságosan engedékeny Orbán Viktorral szemben.

Ezért Ursula von der Leyen úgy döntött, hogy befagyaszt 13,3 milliárd eurós uniós átutalást a magyar kormánynak arra hivatkozva, hogy Orbán intézkedései a jogállamiság visszaállítására illetve a korrupció elleni fellépésre nem elégségesek.

Ez a pénz körülbelül annyi mint Magyarország éves energia számlája, melyet egyelőre nemigen tud megfizetni. Orbán jó barátja, Putyin ugyanis piaci áron adja a földgázt, és nem kedvezményesen ahogy azt ígérte.

Mi lesz most?

Az Európai Unió pénzügyminisztereinek kell dönteniük arról, hogy mikor utalják ki a kohéziós alap pénzét, és mennyit utalnak ki. A brüsszeli bizottság azt javasolja, hogy a kohéziós alap 65%-át , 7,5 milliárd eurót fagyasszák be mindaddig amíg az Orbán kormány kézzelfogható intézkedéseket nem tesz a korrupció csökkentésére.

A Transparency International szerint Magyarország az Európai Unió három legkorruptabb állama közé tartozik, a másik kettő Bulgária és Románia. Vagyis az Európai Unió három legszegényebb országa egyben a legkorruptabb is.

Bulgária és Románia ennek ellenére megkapta az eurómilliárdokat miután nem folytat unióellenes politikát.

A jó hír az, hogy Magyarország megkaphatja a helyreállítási alap pénzeit jövőre is amennyiben teljesíti vállalásait az Európai Unióval szemben. Eddig úgy volt, hogy az év végével ezek a pénzek elveszhetnek. Orbánt a brüsszeli bizottság a szaván fogta, és a fejére olvasta: nem teljesíti a vállalásait.

Orbán pácban

A nemzeti együttműködés rendszere békeidőkben sem működhet túlságosan sokáig az uniós milliárdok nélkül, de az energiaválság kellős közepén a magyar miniszterelnöknek minden eurócentre szüksége lenne.

Honnan fog pénzt szerezni az Orbán kormány, ha nem jön a pénz Brüsszelből? Fordulhat a piacokhoz, de azok vigyázó szemüket Brüsszelre függesztik.

Látva, hogy Orbán egyelőre nem kap pénzt onnan, olyan kamatot kérnek, melybe belegebed Magyarország. Fordulhatna a magyar kormány az IMF-hez is, de a Nemzetközi Valutaalapot Matolcsy György kipaterolta Magyarországról a NER kialakításának hajnalán. Marad Kína. Varga Mihály büszkén jelezte, hogy két államkötvényt is kibocsátott a kínai piacon Magyarország, és azok jól fogytak. Csakhogy akkor még Pekingben is számolhattak azzal, hogy az uniós eurómilliárdok egy része viszonylag gyorsan megérkezik. Lengyelország példája mutatja, hogy Brüsszel tudja húzni az időt, ha az érdekei azt kívánják meg. Természetesen azt már nem akarja az Európai Unió, hogy bedőljön a magyar gazdaság hiszen az mindenkinek rossz lenne. További engedményekre viszont rákényszerszerülhet Orbán Viktor: belépés az európai ügyészségbe, a 18 milliárd eurós ukrajnai kölcsön megszavazása vagy Finnország és Svédország NATO tagságának elfogadása. A végső szót az Európai Tanács mondja ki az ügyben.

A legfontosabb Scholz kancellár véleménye. Ezért is találkozott vele nemrég Berlinben Orbán Viktor. Utána úgy nyilatkozott, hogy a kancellár pártja, a szociáldemokraták “a leginkább magyar ellenes párt a Bundestagban.”

Ez nem sok jót ígér Scholz kancellár várható szavazatát illetően.

Surányi: az uniós eurómilliárdokból csökkentsük az államadósságot!

Érdekes javaslattal állt elő a Nemzeti Bank egykori elnöke a Pénzügykutató tanácskozásán: az Európai Bizottság oly módon utalhatná át a Magyarországnak járó uniós milliárdokat, hogy azokat kizárólag a magyar államadósság csökkentésére lehetne költeni.

Surányi javaslatával Brüsszel kiütné Orbán kezéből azt a propaganda fegyvert, mely szerint az uniós szankciók a hibásak a 22%-s infláció miatt. Ráadásul ilyen módon meg lehetne akadályozni, hogy az Orbán kormány emberei a korábbihoz hasonlóan zsebrevágják a támogatás legnagyobb részét.

Martin József Péter, a Transparency International igazgatója megígérte, hogy továbbítja a javaslatot a brüsszeli bizottságnak, de nem fűz nagy reményeket hozzá. A közgazdaságilag teljesen logikus elképzelés, melyet Surányi György előadott nem egyezik az Európai Unió szokásos gyakorlatával. Igaz persze, hogy most először folytatnak ilyen vizsgálatot egy tagállam ellen azon az alapon, hogy az megsérti a jogállami normákat.

Varga Judit igazságügyi miniszter a tárgyalásokkal kapcsolatban optimistán nyilatkozott Bayer Zsoltnak a Hír Televízióban. Martin József Péter szerint a jogállami tárgyalások viszonylag jól állnak, de nagy gondok vannak a helyreállítási alappal. A brüsszeli bizottság azt javasolta, hogy a 22 milliárd euró 30%-át vonják meg Magyarországtól arra hivatkozva, hogy az Orbán kormány a rendszerszerű korrupcióval megsérti az uniós normákat. Ha nincs megállapodás a helyreállítási alapról, akkor Magyarország elveszítheti az alap akár 70%-át is.

Navracsics Tibor tárcanélküli minisztert bízta meg Orbán Viktor az uniós tárgyalásokkal. Ő korábban elmondta, hogy sörözés közben az uniós tárgyalópartnerek megpendítik: Magyarországnak be kellene lépnie az európai ügyészségbe. Csakhogy ehhez a magyar kormánynak jelentkeznie kellene, és Orbán Viktornak egyáltalán nem sürgős, hogy az európai ügyészség tüzetesen megvizsgálja a nemzeti együttműködés rendszerének pénzügyi piramisát. A másik uniós előfeltétel az, hogy a magyar delegáció szüntesse meg a vétózást.

Orbán Viktor állítólag úgy vélekedik, hogy

“a lengyelek letolt gatyával könyörögnek az uniós pénzekért, de egyelőre mégsem kapnak semmit.”

Kaczynski, Lengyelország erős embere, azzal számol, hogy a jövő évi választások után érkeznek csak meg az euró milliárdok Lengyelországba.

Meg akarja-e buktatni az USA Orbán Viktort?

Malajzia korrupt miniszterelnökét úgy vették le a sakktábláról, hogy pert indított ellene a külföldi megvesztegetéseket vizsgáló ügyészség New Yorkban. Abdul Razak ex miniszterelnök azóta 12 éves fegyház büntetését tölti korrupció miatt Malajziában.

Az amerikaiak ugyanígy buktatták le a FIFA csaknem teljes vezérkarát élén Sepp Blatter elnökkel.

Laura Codruta Kövesi az USA bukaresti nagykövetségének dossziéira támaszkodva harcolt eredményesen a korrupció ellen Romániában. Ott ugyan megbuktatták, de jelenleg ő az európai ügyészség vezetője, aki szívesen foglalkozna a NER ügyeivel is Magyarországon.

Az Integritási Hatóság, melyet az Orbán kormány létrehozott a korrupció elleni harcra nem fordulhat közvetlenül a bírósághoz, azt csak az ügyészség teheti meg. Vagyis Orbán utasítására Polt Péter dönt arról, hogy melyik korrupciós ügyet vizsgálják ki és melyiket nem. Orbán mélységben kiépített védelmi rendszerét igen nehéz fellazítani is nemhogy megszüntetni.

Lengyel László, a Pénzügykutató igazgatója azt javasolta, hogy alkalmazzák a Magnyickij listát Magyarországon. Ez az az amerikai találmány, amely fekete listára tette Putyin oligarcháit, akik a rendszer fő haszonélvezői és egyben fenntartói.

Ezen a magyar Magnyickij listán szerepelhetne Mészáros Lőrinc, Tiborcz István és Orbán Viktor más rokonai, barátai és üzletfelei is.

Az USA csak akkor cselekszik, ha van politikai döntés illetve, ha cégeik érdekeit sérelem éri. A Transparency International vezetői elmondták, hogy a Microsoft korrupció gyanús ügyében egyenesen a New Yorki korrupcióellenes ügyészséghez fordultak, de válaszra sem méltatták őket.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK