Kezdőlap Címkék Tanulmány

Címke: tanulmány

A holokauszttal kapcsolatos telegram-bejegyzések sokasága meghamisítja a történelmet

Egy tanulmány szerint a németül beszélő Telegram-felhasználók különösen gyakran tesznek közzé torz vagy kiforgatott tartalmat a népirtásról. A dolgok jobban néznek ki a Twitteren és a TikTokon – de messze nem jó.

A Telegramon a holokauszttal foglalkozó, nyilvánosan elérhető Unesco – tanulmányban vizsgált tartalom mintegy fele tagadja vagy meghamisítja a tényeket. A német nyelvű tartalommal még rosszabbul néz ki: itt a nyilvános posztok 80 százaléka állítólag kiforgatja az igazságot. Az angol és a francia tartalom körülbelül 50 százaléka.

A tanulmány mintája azonban nem túl nagy, ahogy a szerzők elismerik: összesen 3848 bejegyzést vizsgáltak meg öt platformon és négy nyelven, köztük a Telegramon, a Twitteren , a TikTokon , a Facebookon és az Instagramon. 2021 júniusából és júliusából származnak. „A cél az volt, hogy platformonként és nyelvenként körülbelül 200 hozzászólást gyűjtsenek össze” – áll a tanulmányban.

A torzítást és a hamisítást olyan tartalomként határozták meg, amely a népirtást ünnepli, rágalmazza vagy vádolja az áldozatokat, például a holokausztot Izrael palesztinai politikájával azonosítja, vagy elhallgatott tényeket a nácikkal és munkatársaikkal kapcsolatban.

Arra a kérdésre a Telegram azt mondta, hogy „a szólásszabadság platformját kínálja, ahol az embereket felkérik arra, hogy békésen kifejtsék véleményüket, még akkor is, ha nem értenek egyet a miénkkel”. Az erőszakot vagy erőszakos bűnözőket dicsőítő bejegyzések tilosak, és eltávolításra kerülnek. A Backlinko weboldal szerint a Telegram 155 országban működik.

A többi közösségi média platform nem válaszolt a Reuters megkeresésére.

A hallgatás cinkosság

António Guterres ENSZ-főtitkár a következőket mondta:

„Soha nem szabad elfelejtenünk, hogy a gyűlöletbeszéd milyen könnyen válhat gyűlöletbűncselekménnyé.”

A tudatlanság vagy a nemtörődömség hogyan vezet intoleranciához, vagy hogy a bigottsággal szembeni hallgatás végső soron cinkosság. A kutatási eredmények szoros kapcsolatot mutattak ki a holokauszt tagadása és az online erőszak egyéb formái között, amelyek a rasszizmusból, a nők gyűlöletéből és az idegengyűlöletből fakadnak.

Az UNESCO az Egyesült Nemzetek Oktatási, Tudományos, Kulturális és Kommunikációs Szervezete.

A harmadik jobban véd

Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) pénteken közölte, hogy a BioNTech-Pfizer és a Moderna COVID-19 vakcinák harmadik oltása volt a leghatékonyabb módja a legújabb változatokkal szembeni védekezésnek az ügynökség három tanulmánya szerint.

Kutatók megállapították, hogy a BioNTech-Pfizer és a Moderna vakcinák emlékeztető oltásai körülbelül 67%-ban voltak hatékonyabbak az Omicron okozta tüneti betegségek ellen, összehasonlítva a harmadik oltással be nem oltottakkal szemben.

„Ez a kutatás igazolja, hogy mennyire fontos az emlékeztető adag”

– mondta Emma Accorsi, a CDC munkatársa, a tanulmány egyik szerzője.

A CDC-vizsgálatok azt találták, hogy mindössze két adag nem nyújtott jelentős védelmet az Omicron ellen. Az Omicron lett a legtöbb új koronavírus-fertőzésért felelős változat Európában és az Egyesült Államokban is.

A vakcina hatékonysága három oltás után is a legjobb volt a sürgősségi osztály és a sürgősségi ellátás elkerülésÉre.

A vizsgálatok csak a BioNTech-Pfizer és a Moderna vakcinákat értékelték, mivel ezt a két oltásfajtát alkalmazzák az Egyesült Államokban.

Hej vírus, távozz mellőlem

Nem jár fertőzéssel a koronavírussal fertőzött személyekkel való mindenfajta érintkezés. Egy kutató összeállította azokat a helyzeteket, amelyekben különös óvatosság szükséges.

Az új koronavírussal fertőzöttek védőintézkedések nélkül átlagosan két-három másik embert fertőznek meg. Sok ember emlékezett erre a számra a világjárvány kezdeti szakaszában. Ez azonban könnyen félreértésekhez vezethet, mivel ez egy átlagos érték. A mindennapi életben az érték sokkal alacsonyabb vagy magasabb lehet egyes esetekben.

Az új vírus átterjedésének vagy magának a fertőzésnek a kockázata különböző helyzetekben változik. A döntő tényező a vírusdózis, azaz a vírusok mennyisége, amellyel az ember érintkezésbe kerül.

Fertőzés kockázata a saját háztartásában

A kutatók csak most kezdik meg részletesen megérteni, hogy milyen körülmények között és milyen helyzetekben szükséges különös óvatosság. Az úgynevezett kapcsolatkövetési tanulmányok segítik őket a tisztánlátásban. Megvizsgálták, hogy hány emberrel volt kapcsolatban a fertőzött személy, és hányan fertőződtek meg.

a zárt helyiségekben való találkozás, A hosszú távú, szoros kapcsolat a fertőzött emberekkel magas fertőzési kockázatot jelentenek.

Május elején Muge Cevik, az Egyesült Királyság St. Andrews Egyetem virológusa, a  május 4-ig publikált e témáról szóló tanulmányokat összegezte. A kutató hangsúlyozottan rámutat arra, hogy az értékelés új adatokkal részleteiben is megváltozhat. Voltak új tendenciák is, amelyek megjelentek – idézi a „Bloomberg.com” a szakértőt.

Például egy kínai tanulmányban a tudósok 2297 szoros kapcsolatot vizsgáltak meg közülük 157 koronavírussal fertőzött ember volt. Összesen a kapcsolattartók hat százaléka volt fertőzött. Mindazonáltal bárki, aki egy fertőzött emberrel közeli baráti kapcsolatot ápolt vagy ugyanabban a háztartásban élt, szignifikánsan magasabb kockázatot vállalt, átlagosan 18 vagy 22 százalékot.

A leggyakoribb fertőződési helyek vizsgálatakor a kutatók 13 és 11 százalékkal találták legveszélyesebbnek a háztartásokat és a szállítóeszközöket. Egy másik kínai tanulmányban, amelyben több száz fertőzöttet követtek ugyanezeken a helyeken a fertőzések még gyakoribbak voltak. Mindkét helyen a fertőzés zárt térben zajlott le. Közös étkezéskor a kockázat hét százalék volt.

A házastárs valószínűleg megfertőződik

Két másik ázsiai tanulmány alapvetően hasonló eredményre jut. Ennek alapján a fertőzött személy azonos háztartásban élők megfertőzésének átlagosan 16 vagy 17 százalék (itt található tanulmány és korábban közzétett PDF).

Ugyanakkor vannak különbségek a családokon belül is – attól függően, hogy milyen közel állnak egymáshoz az egyes tagok. Az egyik vizsgálatban tíz házastárs közül körülbelül három (28%) fertőződött meg, ha a másik vírust hordott. A partner tehát szignifikánsan magasabb fertőzési kockázattal rendelkezik, mint a család egésze.

Ha az emberek sok időt töltenek együtt, vagy ugyanazon a tömegközlekedési eszközön vannak, ez nyilvánvalóan megkönnyíti a vírus terjedését – magyarázza Cevik. Másrészről, rövid piaclátogatás vagy átmeneti találkozás, például ha egy fertőzött személy sétál vagy kocog, alacsony kockázatot jelent.

Maszk viselése minden esetben csökkentheti a fertőzés kockázatát még hosszú beltéri tartózkodás esetén is, például tömegközlekedési eszközön.

A legtöbb fertőzött átlagosan két-három embernek adja tovább a vírust, de egy kisebbség szignifikánsan többet fertőz az úgynevezett szuperspreading események során. Ezt a társadalomnak meg kell akadályoznia, elkerülve a fertőzés magas kockázatával járó helyzeteket.

Nagy kockázat a zárt térben eltöltött hosszabb együttlét

Számos ilyen esemény történt a németországi járvány miatt. Például egy osztrák ischgl-i bár alkalmazottja tudattalanul több tucat nyaralót fertőzött meg az esti parti kavalkádjában, akik aztán a vírust a továbbvitték saját országukba.

Vagy például az antitest tesztek azt mutatták, hogy a heinsbergi Észak-Rajna – Vesztfália kerületben, Gangelt településen a lakosság körülbelül 15% -a fertőzött meg.

A labdarúgókról is feltételezik, hogy hozzájárultak a vírus Európában való széles körű elterjedéséhez. A vírus jelenleg a vágóhídi alkalmazottak szálláshelyein terjed leginkább (erről bővebben itt olvashat).

Az Egyesült Államokban a kutatók beszámoltak Chicagóban fertőzött személyről, aki valószínűleg tizenöt embert fertőzött meg a három órás temetés és két órás közös ebéden.

A bostoni hajléktalan szállón élő 408 ember 36%-a fertőződött meg egy személytől, aki két napot tartózkodott a menedékhelyen.

Mindezeknek az eseményeknek egy közös vonása van: mindig sok ember találkozott zárt térben. Ez egybeesik minden jelenlegi tanulmánnyal, amelyek szerint a levegőben lebegő apró részecskék, úgynevezett aeroszolok fontos szerepet játszhatnak a vírus terjedésében.

Szuper szórók az edzőteremben

Vírusok nem csak tüsszentés és köhögés, hanem légzés és beszéd során is kerülhetnek a levegőbe. Ha egy fertőzött személy levegőkeringtetés és levegőcsere nélküli zárt helyiségben van, a vírusokat tartalmazó cseppek felhalmozódhatnak és idővel a koncentráció elegendő a fertőzéshez. Ebben az esetben a távolság megtartása csak korlátozott védelmet kínál.

A száj-orr maszkok csökkentik a levegőbe kerülő részecskék számát!

Ezt a dél-koreai fitnesz stúdiók tapasztalatai is jelzik. Tizenkét intézmény egyenlően tartott fitnesz-oktatást több fertőzött oktatóval. A 200 hallgató körülbelül 26%-a fertőzött meg. Ugyanakkor a szobában tartózkodó egyének száma és a szoba mérete is szerepet játszott a fertőzés terjedésében.

Sőt, az edzés intenzitása is mérvadónak bizonyult. Az ötnél kevesebb résztvevővel rendelkező kurzusok során nem voltak fertőzések. A kutatók összehasonlították két fertőzött edző tanfolyamát is, akik ugyanabban a helyiségben voltak ugyanabban az időben – az egyik oktató izzadt solo táncot tanított a latin-amerikai zenére (valószínűleg valami hasonlót a Zumba-hoz), a másik jóga- és Pilates-órákat tartott. A táncfolyamokkal kapcsolatban a kapcsolattartók 60 százaléka megfertőződött, jóga oktatásban és Pilatesban senki sem.

„Feltételezzük, hogy a Pilates és a jóga alacsonyabb intenzitása nem volt ugyanaz az átviteli hatásfokú, mint az intenzívebb fitnesz táncóráké” – írják a kutatók. A részleteket azonban alaposabban meg kell vizsgálni.

A fertőzés kockázata legnagyobb tünetek első napjaiban

Az érintkezéskövetési tanulmányok azt is kimutatták, hogy a fertőzés kockázata nyilvánvalóan legmagasabb a Covid 19 vírus tüneteinek első megjelenésekor. Sajnos dokumentáltak olyan eseteket is, amelyekben az emberek néhány nappal azelőtt elkapták a vírust, mielőtt a fertőzöttnek tünetei jelentkeztek.

Bárki, aki egy nagyobb csoporttal találkozik a tünetek megjelenése körüli időben egy vagy több embert megfertőz. A kockázat ezután gyorsan csökken. Egyik száz esettel foglalkozó tajvani vizsgálatban öt nap után már nem fertőztek meg senkit. Nem tudjuk pontosan, hogy milyen szerepet játszottak a fertőzött viselkedésbeli változásai.

Másrészről továbbra sem tisztázott azoknak a fertőzött embereknek a szerepe, akik a fertőzés egyik pontján sem mutatnak tüneteket a vírus terjedésében – mondja Cevik. Elvileg az egyértelmű tünetekkel rendelkező emberek valószínűleg fertőzőbbek, mint azok, akiknek enyhe tünetei vannak vagy egyáltalán nincsenek tünetei.

Ezenkívül új és hatékonyabb szellőzési koncepciókat kell kidolgozni a zárt térben élő vagy dolgozó emberek számára.

„Kerülje el a szoros, hosszabb idejű tartózkodást zárt térben és a tömegközlekedési eszközökön” – írta Cevik következtetéseként a Twitter-en.

(a Spiegel nyomán)

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK