Kezdőlap Címkék Stanford Egyetem

Címke: Stanford Egyetem

Bírósági csata Kaliforniában Mao elnök titkárának titkos naplójáért

Megtarthatja-e a Stanford Egyetem a fontos történelmi dokumentumot vagy teljesíteni kell a kínai özvegy kérését, és vissza kell azt küldeni Kínába, ahol a 75 éve hatalmon levő kommunista párt nem arról híres, hogy engedélyezi múltjának feltárását.

“Ha a napló visszakerül Kínába, akkor ott azt rögtön betiltják, mert Kína nem szokta engedélyezni a kommunista párt vezetőinek a bírálatát”

– nyilatkozta a Stanford Egyetem egyik ügyvédje a BBC-nek.

Miről is van szó? Li Zsuj, a kínai kommunista párt veteránja, aki élete végén bírálta Hszi Csin-ping elnököt, naplóját a kaliforniai Stanford Egyetemre bízta, mert ott érezte biztonságban. Aztán 101 éves korában 2019-ben meghalt, és özvegye – minden bizonnyal a kínai kommunista párt nyomására – azonnal kezdeményezte a nevezetes napló visszaadását. Ezért is kezdődött meg most a per Kaliforniában, ahol a tudományos kutatás szabadsága a tét, amely most azért kap különösen nagy hangsúlyt, mert Kína a kommunista párt irányításával az Egyesült Államok kihívója lett:

Hszi Csin-ping elnök nyíltan jelezte, hogy G2 világot akar, melyben Kína az USA-val egyenrangú szerepet játszik a világ irányításában.

Washingtonban erről hallani sem akarnak, de rendkívüli mértékben érdekli a kutatókat: hogy jutott el a kommunista párt az isten háta mögötti Jenanból odáig, hogy létrehozza a globális gazdaság második számú nagyhatalmát? Li Zsuj naplója pedig pontosan erről szól hiszen az első bejegyzés 1935-ben született, az utolsó pedig 2018-ban. Közben Li Zsuj egy rövid időre Mao Ce-tung titkára is volt.

A szókimondó veterán

Li Zsuj, aki 1917-ben született Pekingben, fiatalon csatlakozott a kommunista párthoz, amelynek központja a harmincas évek közepétől a távoli Jenanban működött. Innen indult Mao Ce-tung Kína meghódítására: Moszkva támogatásával ez sikerült is, és 1949 október elsején kikiáltották a népköztársaságot a Tienanmen téren Pekingben. Li Zsuj az ötvenes években egy rövid időre Mao elnök titkára lett, és közben szorgosan vezette titkos naplóját a párton belüli harcokról, melyekbe ő is belekeveredett.

Nem helyeselte a Nagy Ugrást, amely a népi kommunák megteremtését irányozta elő Kínában – katasztrofális eredménnyel.

Li Zsujt börtönbe csukták a bírálat miatt, de a kommunista vezetők is rádöbbentek a Nagy Ugrás kudarcára hiszen több millió ember éhen halt! Mao elnököt leváltották az államfői posztról, de egykori titkára csak Mao Ce-tung halála után érezhette magát biztonságban – 1976. Akkor rehabilitálták: a reformok támogatójává vált. Kinevezték vízgazdálkodási miniszterré, de továbbra is szókimondóan bírálta a pekingi vezetést. Különösen érdekes a naplója abból a szempontból, hogy bemutatja: milyen éles frakcióharcok folytak a kommunista párton belül 1989-ben. Amikor ott álltam a Tienanmen téren 1989 júniusában sem én sem a tiltakozó diákok nem tudhattunk arról, hogy végülis miért rendelte el Teng Hsziao-ping a hadsereg brutális akcióját? Peking népe azonban tudta, hogy Teng Hsziao-ping a felelős: palackokat törtek össze ezer számra, mert a vezér neve más olvasatban kis palackot jelentett.

Li Zsuj nyugdíjban sem fejezte be a pártvezetés szókimondó bírálatát: nem kímélte a 2012-ben hatalomra jutott Hszi Csin-ping elnököt sem. Ezért is juttatta el lányán keresztül a Stanford Egyetemhez titkos naplóját.

Nők párharca

Alig hunyta le szemét a szókimondó veterán, második felesége rögtön kezdeményezte a nevezetes napló visszaadását. Pekingben egy bíróság igazat is adott neki. A per Kaliforniában is a két nő között folyik: az özvegy és a lány küzd az örökségért, meg persze a Stanford Egyetem, amely a tudományos kutatás szabadságát is védelmezi.

A Stanford Egyetem ezért nem fogadhatja el a pekingi bíróság döntését. Az egyetem ügyvédei rámutatnak arra, hogy Kínában a bíróság kényes politikai ügyekben mindig a kommunista párt akarata szerint dönt.

Ezért indított pert most Kaliforniában a Stanford Egyetem az özvegy ellen, mert azt szeretné, ha a bíróság kimondaná: a nevezetes napló, amelynek nagy része szabadon kutatható, törvényesen az egyetem tulajdona.

A Stanford ügyvédei arra mutatnak rá, hogy Li Zsuj azért adta naplóját az egyetemnek, mert

“attól tartott, hogy Kínában azt megsemmisítenék.”

Tesztelni, tesztelni, tesztelni

John Ioannidis vezetésével a Stanfordi Egyetem kutatói egy tanulmányban megvizsgálták az új koronavírussal fertőzött emberek halálozási arányát.

A Stanford kutatói a Facebookon keresztül a kaliforniai Santa Clara kerületben kutatási résztvevőket kerestek és 3300 embert találtak, akikben a vérét koronavírus ellenanyag jelenlétét vizsgálták.

Ennek eredményeként azt találták, hogy

az alanyok körülbelül 4,1 százaléka volt fertőzött – több mint 85-szerese annak, mint amit a hivatalos számok tartalmaznak.

A hivatalos adatok csak 956 esetet jelentettek. Az extrapoláció során a kutatók legfeljebb 81 000 fertőzéses esethez jutnak. Ez a szám óriási hatással lenne a régió halálozási arányára.

Ennek megfelelően csak 0,12–0,2% lenne a valós halálozási arány  amely valójában megfelelne az influenza járványok okozta halálozási aránynak.

Egy másik tanulmányban azt vizsgálták, hogy mekkora a halálozási arány a 65 évnél fiatalabb és járulékos vagy krónikus betegségben nem szenvedő emberek között a halálozási arány. A vizsgált 11 ország mindegyikében 2020. április 24-ig legalább 800 COVID-19 haláleset történt, és amelyek információval rendelkeznek a 65 év alatti emberek halálozásainak számáról ( Az adatok 11 európai országról, Kanadáról és 12 amerikai államról álltak rendelkezésre.)

Eredmények

A 65 évnél fiatalabb személyek az összes COVID-19 haláleset 4,8-9,3% -át teszik ki 10 európai országban és Kanadában, 13,0% -ot az Egyesült Királyságban és 7,8–23,9% -ot az Egyesült Államokban.

Európa 10 országában a 65 évesnél fiatalabb korosztályban 36–84-szer alacsonyabb a COVID-19 halálozási kockázata, mint a 65 éves vagy annál idősebbeknél. Az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban 14–56-szor alacsonyabb a kockázata.

Következtetések

A 65 évesnél fiatalabb emberek rendkívül alacsony kockázattal jár a COVID-19 fertőzés.

Még a pandémiás epicentrumokban is csupán a gépjármű balesetek halálozási arányával azonos!

Végső konklúzió

A pandémia kezelésekor elsősorban a magas kockázatú idős emberek védelmére kell kidolgozni hatékony összpontosító stratégiákat.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK