Kezdőlap Címkék Sportolók

Címke: sportolók

Párizsi olimpia: mit keres Iszinbajeva orosz őrnagy a Nemzetközi Olimpiai Bizottságban?

A párizsi olimpia közeledtével mind többen teszik fel a kérdést annál is inkább, mert az orosz sportolókat szankciók sújtják Putyin Ukrajna elleni agressziója miatt.

“Jó ötlet, hogy a sportolók önkéntes alakulatokat hoznak létre, melyek Ukrajnában harcolnak” – jelentette ki 2022-ben Samil Tarpiscsev, az orosz tenisz szövetség vezetője, aki jelenleg is tagja a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak, amelynek döntése  kimondja, hogy az orosz hadsereg tisztjei nem vehetnek részt a párizsi olimpián. Iszinbajeva rúdugró bajnoknő azt állítja, hogy számára az őrnagyi rang csak formalitás egyszerűen csak annyit jelent, hogy a hadsereg sport klubjában érte el az eredményeit.

Az Ukrán Olimpiai Bizottság szerint Iszinbajevát már réges régen ki kellett volna zárni a Nemzetközi Olimpiai Bizottságból.

“Írtunk egy levelet a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak, hogy minden oroszt zárjanak ki a vezetésből” – mesélte a brüsszeli Politico tudósítójának az Ukrán Olimpiai Bizottság elnöke, aki beszámolt a válaszról is:

”Minthogy Iszinbajeva már nem Oroszországban hanem Európában él, ezért nem látunk problémát abban, hogy ő továbbra is a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja maradjon.”

Csakhogy Iszinbajeva évekig támogatta Putyint, és büszkén parádézott az őrnagyi egyenruhában. Most nem támogatja Putyin háborúját Ukrajna ellen, de Oroszországot képviseli a Nemzetközi Olimpiai Bizottságban – hangsúlyozzák a kritikusok, akik szeretnék elérni a két orosz tag kizárását.

Milyen alapon? Például azért, mert Iszinbajeva megkapta a Donyeck díszpolgára címet, ezt a területet az oroszok megszállva tartják, de az ukránok ragaszkodnak ahhoz, hogy a város és az egész kormányzóság továbbra is Ukrajna része.

A Politico természetesen megpróbálta elérni Jelena Iszinbajevát is, de az orosz rúdugró királynő nem állt kötélnek. Megkérdezték az orosz hadügyminiszteriumot is arról, hogy még megvan-e Iszinbajeva őrnagyi rangja, és kap-e valamilyen anyagi juttatást az orosz államtól? Válasz természetesen nem érkezett.

Mi a Nemzetközi Olimpiai Bizottság etikai bizottságának véleménye :

“Az Ukrajna elleni orosz invázió kezdete óta – 2022 február 24 – folyamatosan ellenőrizzük az orosz tagokat, és megállapítottuk, hogy egyikük sem áll szerződéses kapcsolatban sem a hadsereggel sem pedig a biztonsági erőkkel. Sem Iszinbajeva sem Tarpiscsev nem támogatja az ukrajnai háborút.”

Való igaz, hogy Jelena Iszinbajeva a kétszeres olimpiai rúdugró bajnoknő eltűnt a nyilvánosság elől Putyin Ukrajna elleni agressziója után. Míg azt megelőzően Putyin egyik legfőbb támogatója volt Oroszországban, ezért is kerülhetett be a Nemzetközi Olimpiai Bizottságba 2016-ban, az agresszió kezdete óta senki sem látta őt az orosz hadsereg őrnagyi egyenruhájában, és senki sem hallotta, hogy felszólított volna bárkit is arra, hogy harcoljon Ukrajnában.

Csak hát kísért a múlt: Sojgu akkori hadügyminiszter személyesen léptette őt elő őrnaggyá, és nevezte ki a CSZKA klub fő sport instruktorává. A CSZKA az orosz hadsereg központi sportklubja a szovjet idők óta.

Jelena Iszinbajeva vezető szerepet vállalt abban a kampányban, amelyben az orosz versenyzőket próbálták meg tisztára mosni egy nagy dopping ügyben, melyben Putyin személyes utasítására próbálták meg átverni az ellenőrzést. Cserébe Iszinbajeva kapott egy szép villát Tenerifén Putyintól. Ezzel megszerezte a tartózkodási engedélyt Spanyolországban. Biztos ami biztos: óvatosan elítélte Putyin agresszióját Ukrajna ellen.

“Nagyvilági nő voltam és vagyok. Az is akarok maradni” – írta akkoriban társas oldalán Jelena Iszinbajeva. Putyin sok támogatója került fekete listára az ukrajnai háború miatt, és ez kiutasítással és a vagyon elkobzásával is járhat.

Ezért Iszinbajeva fontosnak tartja hangsúlyozni:

” az őrnagyi rangom puszta formalitás, sohasem szolgáltam az orosz hadseregben. Soha nem voltam egyetlen pártnak sem tagja, nem voltam a Duma képviselője.”

A szovjet rendszerekben gyakori volt, hogy az élsportolók katonai rangot kaptak: Puskás öcsi volt például “a száguldó őrnagy.”

Oroszországban Iszinbajeva nyilatkozatait árulásnak minősítették. Mahacskala városában, ahol egy stadiont neveztek el róla, gyorsan váltottak, és újra Trud – munka lett a sportközpont neve.

Tarpiscsev a Krímben teniszezik

25 éve ő vezeti az orosz tenisz szövetséget, és 1994 óta tagja a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak vagyis veteránnak számít.

Putyin kis zöld emberei 2014-ben elfoglalták a Krímet, melyet azután Oroszország annektált is. Putyin vezette az első teherautót, mely az új hídon, mely összeköti a félszigetet Oroszországgal, egy konvoj élén megérkezett a területre, melyet Hruscsov 1954-ben adott Ukrajnának cserében azért, hogy a helyi kommunista párt támogatta őt a Sztálin halálát követő véres belső harcokban.

Tarpiscsev fele részben egy vállalkozás tulajdonosa a Krímben, és vígan teniszezik az üdülő körzetben, melyet Ukrajna továbbra is sajátjának tekint. Iszinbajevával ellentétben Tarpiscsev aktívan támogatja Putyin “korlátozott hadműveletét” Ukrajnában.

Tarpiscsev megtiltotta a tenisz szövetség tagjainak, hogy bármilyen kritikus véleményt megfogalmazzanak az ukrajnai háborúval kapcsolatban: ”megtiltottam a fiúknak és a lányoknak, hogy provokatív kérdésekre válaszoljanak. Minden ilyen kérdésre csakis annyit válaszolhatnak: a sportot nem szabad összekeverni a politikával! Hagyjon engem békén!” Provokatív kérdések persze csakis külföldön érhetik az orosz sportolókat, mert Putyin birodalmában hazaárulásnak számít az ukrajnai hadjárat bírálata.

Hogy látja mindezt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke?

“Egyik orosz NOB tagnak sincsen szerződése a hadsereggel, és egyikük sem támogatja aktívan az ukrajnai háborút. Ők nem Oroszország képviselői a Nemzetközi Olimpiai Bizottságban hanem épp ellenkezőleg: a NOB-ot képviselik Oroszországban” – nyilatkozta Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke.

Erre az 6 dologra kell nagyobb hangsúlyt fektetni a téli edzések során

0

Az hideg hónapok beköszöntével sok sportolónak változtatnia kell az edzéseinek módján, dinamikáján. A téli időszakban ugyanis a szervezet más kihívásokkal néz szembe, így az edzéseknek alkalmazkodniuk kell az évszakváltáshoz. Ebben a cikkben számos szempontot vesszük górcső alá a témában: megvizsgáljuk, mi mindenre kell nagyobb hangsúlyt fektetni a téli edzések során.

Az előkészületek fontossága

A téli időjárás rendkívüli kihívásokat hoz a hobbiedzők és a sportolók számára. Ezért az elsődleges szempontok közé tartozik az évszakhoz illő öltözködés és a szükséges felszerelések kiválasztása.

Nagyon fontos, amikor kint edzünk a hideg időben, hogy rétegesen öltözködjünk, vegyünk magunkra több, vékony, megfelelően szellőző anyagot felül és alul egyaránt. Csapadékos időben felülre egy vízhatlan réteg kerüljön! A megfelelő cipő viselése mindig lényeges az ízületek és a csontok egészségének megőrzése miatt, télen azonban még nagyobb szerep jut ennek. A cipőnek jól kell szigetelnie, tehát vízállónak kell lennie, kellően béleltnek, kényelmesnek és csúszásmentesnek, hogy elkerüljük az eséseket.

Erre az időszakra érdemes lehet egyéb felszereléseket is magunkhoz venni. Jól jöhet például egy okosóra vagy fitnesz tracker készülék, ami folyamatosan monitorozza a szervezetünk állapotát, amikor a mínuszokban edzünk. Szintén célszerű beszerezni egy kulacsot, hiszen amikor a hőmérséklet már fagypont körül jár, a közkutakat elzárják, így nem lesz lehetőségünk azokból inni. Ezeken felül mindig legyen nálunk telefon is, hogy ha esetleg valamilyen baleset érne bennünket, azonnal tudjuk valakit értesíteni. A kényelem érdekében ehhez jó ötlet beszerezni egy karra csatolható sportkarpántot.

Főszerepben a hidratálás

Ha már említettük a kulacsot, térjünk is ki arra, miért olyan lényeges télen fokozottan ügyelni a folyadékbevitelre. Míg nyáron a forróság miatt gyakran érzünk szomjúságot, addig télen ezzel sokkal kevésbé szembesülünk. Ám a hideg idő ellenére a testünk továbbra is vízveszteségnek van kitéve, különösen az intenzív edzések során. A víz és a sportitalok fogyasztása tehát a téli időszakban is ugyanolyan fontos, mint nyáron. A hidratáltság ráadásul segíti az edzések hatékonyságát és csökkenti a sérülések kockázatát.

Megfelelő étrend az energiaellátásért

A hideg időben a test nagyobb energiamennyiséget éget el a testhőszabályozás érdekében – emiatt kiemelten fontos, hogy a sportolók megfelelő táplálkozási mintát kövessenek. A magasabb kalóriabevitel mellett ügyelni kell a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitelre is, hogy a szervezet ellenállóképessége ne gyengüljenek, az immunrendszer a maximumon védekezhessen a baktériumok és vírusok ellen.

Ha nem tudunk minden szükséges tápanyagot a táplálkozásunkkal bevinni, akkor nyugodtan támogathatjuk a szervezetet különböző étrend-kiegészítőkkel is. Télen különösen népszerűek az immunerősítő C-vitamint tartalmazó készítmények, de a különböző finteszcélok elérését támogató fajták is közkedveltek. Az L-karnitin például köztudottan segíti a zsírégetést, a glutamin pedig az izomtömeg-növelést, miközben a mentális élénkséget is fokozza.

Bemelegítés és nyújtás, ami nem maradhat el

A hidegben a sérülések esélye nő, mivel az izmok nehezebben melegszenek fel – ezért a bemelegítésre és a nyújtásra még nagyobb hangsúlyt kell fektetni télen. A dinamikus bemelegítő gyakorlatok segítenek a vérkeringés fokozásában, felkészítik a testet az igénybevételre, míg a megfelelő nyújtás csökkenti a sérülések kockázatát és segíti az izmok regenerációját.

Az ideális edzésterv kihívásai

A hideg időszakban az edzéstervünk kialakítása kihívásokkal járhat. A sportolóknak figyelembe kell venniük a külső körülményeket – például azt, hogy igen korán sötétedik – és alkalmazkodniuk kell a szeszélyes időjáráshoz. Éppen ezért célszerű rugalmasan kezelni az edzéseket, és „B” tervekkel is készülni azokra az esetekre, amikor a havazás vagy egy kis ónos eső keresztülhúzza a számításainkat. Lehet, hogy alapvetően a szabadban szeretünk sportolni, de télen beiktathatunk néhány edzőtermi napot vagy egy-egy alkalom úszást egy fedett uszodában. Ezzel megelőzhetjük a rossz idő miatti ellustulást.

A mentális erőnlét fontossága

A téli, napfényben szegény, csapadékos hónapok gyakran hoznak magukkal hangulati mélyrepüléseket – ilyenkor nehéz motiváltnak maradni az edzés terén is. Ha mi is azt érezzük, hogy elkezd maga alá temetni a hideg évszak, nyúljunk segítség után! Van, akinek egy edzőpartner segíthet átlendülni a holtponton, van, akit egy glutamát étrend-kiegészítő dob fel, és akad, akinek elég egy ütős zenei lejátszási lista. Ha pedig azt érezzük, hogy semmihez sincs kedvünk ebben az időszakban, akkor érdemes lehet egy szakember segítségét kérni.

A téli edzések komplex kihívások elé állítják a sportolókat. Azonban megfelelő felkészüléssel és tudatossággal a hideg hónapok is lehetőséget kínálnak a fejlődésre és az erőnlét javítására. Az említett szempontokra való odafigyeléssel a téli időszak nem csupán egy nehézséget, hanem egy pozitív kihívást jelenthet az edzők számára.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK