25 ezer ausztrál dollárt ígér Ausztrália kormánya minden egyes rohingyának, ha visszatér Mianmarba, ahonnan korábban elmenekült.
Ez szép pénz : 16770 euró, valóságos vagyon egy migránsnak, aki a Manus szigeten egy menekült táborban él. Ez a sziget Papua-Új Guineahoz tartozik, de Ausztrália tart itt fenn menekült tábort azoknak a migránsoknak, akiket nem akar befogadni.
Malcolm Turnbull konzervatív kormányzata egyáltalán nem kíván migránsokat befogadni.
Sőt a menekült táborokat is szeretné minél előbb kiüríteni. A rohingya kisebbség tagjai Mianmarból, az egykori Burmából menekültek ide. Ausztráliával összeköti őket a közös brit gyarmati múlt. A muzulmán rohingya kisebbséget ugyanis az angolok telepítették le a buddhista többségű Mianmarban, ahol sohasem kedvelték őket igazán. A diktatúra idején még az állampolgárságot is megvonták a több mint egymilliós rohingya kisebbségtől.
Augusztusban pedig megkezdődött a szisztematikus üldözés: a hadsereg tűzzel és vassal pusztítja a rohingya falvakat Mianmarban.
Több mint félmillió rohingya a szomszédos Bangladesbe menekült, sokan érkeztek Thaiföldre és Malajziába is. Néhányan még az ausztrál menekült táborba is eljutottak.
Mi lesz ezután ?Az ENSZ főtitkára ma beszél a közgyűlés előtt a tarthatlan helyzetről. Aung San Suu Kyi asszony Mianmar névleges vezetője nem ment el a közgyűlésre, mert fél a bírálattól. Korábban ugyanis Nobel békedíjat kapott, mert bátran szembeszállt a katonai diktatúrával. Most azt ígéri a rohingya kisebbség tagjainak: vissza jöhetnek Mianmarba!
Csakhogy a szép szavak és a hadsereg brutális fellépése nincsenek épp szinkronban. Így nagy kérdés, hogy az ausztrál menekült táborban vegetáló rohingya migránsok közül hányan fogadják el az ausztrál kormány ajánlatát: visszatérnek-e meghalni teli zsebbel oda, ahonnan elmenekültek, Mianmarba?