Az osztrák bank, mely Magyarországon is jelen van, a legnagyobb külföldi pénzintézet Oroszországban, ahol szép profitot csinál kihasználva a háborús konjunktúrát.
Az USA pénzügyminisztériuma, amely a szankciókat alkalmazza Oroszország ellen Putyin Ukrajna elleni agressziója miatt, többször is figyelmeztette a Raiffeisen Internationalt, amely az orosz nemzeti banknak is segítséget nyújt a külföldi átutalások intézésében, mert a Swift rendszerről az oroszokat levágták.
661 millió eurós nyereséget ért el a Raiffeisen International a második negyedévben, és ennek felénél is többet Oroszországban, ahol a hadigazdaság egyértelműen átvette az uralmat. Az orosz leánybank 379 millió eurós profitot termelt míg a magyar 80 millió eurót. A Raiffeisen elvben a kivonulást fontolgatja Oroszországból és Fehéroroszországból, de valójában arra számít, hogy az ukrajnai háború hamarosan véget ér, és akkor bőségesen profitálhat abból, hogy a nehéz időkben is Oroszországban maradt.
Ausztria nem NATO tag
Ausztria semleges állam, mert a második világháború után nyugati és szovjet csapatok egyaránt állomásoztak a területén.
A hidegháború idején Ausztria szépen profitált abból, hogy a Nyugat kirakat állama lett, ahol a kelet-európai szocialista államok bevásárolhattak. Bécs a Szovjetunió bukása után is fenntartotta kiváló kapcsolatait Moszkvával: Putyin elnök nemrég még táncolt Ausztriában a külügyminiszter asszony esküvőjén. Azóta persze lehűltek a kapcsolatok, de nem szűntek meg. Az orosz hírszerzés Ausztriában igen aktív. Emiatt a Berni Unió, ahol a nyugati államok titkosszolgálati vezetői egyeztetik elképzeléseiket, fel is szólította Kurz akkori osztrák kancellárt, hogy pöckölje ki az oroszbarát Szabadságpártot a kormánykoalícióból. Ez meg is történt miután a CIA az Ibiza gate videóval lejáratta a Szabadságpártot, amelynek akkori vezetői azt hitték, hogy Putyin megbízottjával tárgyalnak
“egy olyan sajtó birodalomról, amely Orbán Viktoréhoz hasonlít.”
Orbán kiváló kapcsolatot ápol a Szabadságpárttal, amelynek vezetőjével együtt Bécsben jelentették be a patrióták frakció megalapítását az Európai Parlamentben. A harmadik Andrej Babis egykori cseh miniszterelnök volt, aki korábban összekötő tisztként szolgált a KGB és a csehszlovák titkosszolgálat között.
A Szabadságpárt jelenleg a legnépszerűbb politikai erő Ausztriában, és hatalomra törekszik az őszi választásokon, de az USA nagykövetsége épp olyan módszerrel igyekszik megakadályozni kormányra kerülését mint Andrej Babisét Prágában. Babis pártja az Ano megnyerte ugyan a választást, de minthogy senki sem vállalt vele koalíciót, ezért kívül maradt a hatalmon. Az oroszbarát Szabadságpártot semmiképp sem szeretné kormányon látni sem az Európai Unió sem pedig az Egyesült Államok. Orbán Viktor viszont épp ebben reménykedik hiszen bús magánya enyhülne Brüsszelben.