A vatikáni ügyészség vádirata szerint a hálózat tagjai 454 millió eurót nyúltak le az egyházi állam kincstárából. Egy befolyásos bíboros már lemondott éppúgy mint a Vatikán rendőrfőnöke és a pénzügyi ellenőrző hatóság feje.
200 millió dolláros hitelből vásárolt luxusingatlant a Vatikán államtitkársága – ezzel az ügylettel kezdődött annak a hálózatnak működése, melyet most zsarolással, pénzmosással és számtalan pénzügyi visszaéléssel vádolnak, sőt még a pápa számláját is megdézsmálták – számol be az olasz sajtó.
2014-ben egy kétes hírű olasz üzletember luxemburgi vállalkozásán keresztül szerzett részesedést egy Sloane Street-i luxus ingatlanban a Vatikán. Az olasz üzletember szép haszonnal kiszállt, és a Vatikán átvette a teljes hitelt. Egy Gianluigi Torzi nevű vállalkozó képviselte a Vatikánt, aki az olasz sajtó szerint kiváló maffia kapcsolatokkal rendelkezett. Torzit a vatikáni csendőrség letartóztatta és vallomása alapján megindult a lavina.
A londoni ügyletet a Vatikán helyettes államtitkára Giovanni Angelo Becciu bíboros hagyta jóvá. Ferenc pápának eleve nem tetszett az ügylet, ezért leváltotta a befolyásos bíborost és a pénzügyektől távol helyezte el: a szentté avatással foglalatoskodott. A vizsgálat viszont nem állt le, és kiderült, hogy a londoni ingatlan vásárlás csak a jéghegy csúcsa. Ezért Becciu bíborosnak végképp távoznia kellett: egy soros közleményben tudatta a Vatikán, hogy lemondott pápaválasztó jogáról és visszavonul.
Később elmondta: a pápa négyszemközt fogadta őt, és közölte: megvonja tőle a bizalmat! Ellene nem indult eljárás, de korábbi munkatársai ellen igen. Az 59 oldalas vádirat részletesen elemzi a hálózat működését.
Észrevétlenül nyúlták le a pápa számláját
Ferenc pápa 20 millió fontos svájci számlájához is hozzáfértek a hálózat tagjai méghozzá úgy, hogy a Vatikánban csak sokára vették észre az esetet. A La Repubblica szerint a pápa számláját gyakorlatilag kifosztották a pénzügyi maffia tagjai, akik kiváló kapcsolatokkal rendelkeztek a Camorra-val. Senki sem érti, hogy a Vatikán pénzügyi vezetői miért választották a londoni ügylethez azt a Gianluigi Torzit, aki feketelistán szerepel, mert maffia kapcsolatai már korábban közismertek voltak.
Pell bíboros újra színre lép
Ferenc pápa hatalomra jutása idején tisztában volt azzal, hogy a Vatikán pénzügyei nem állnak jól. Ezért egy olyan bíborost keresett, aki járatos ezen a területen. Választása George Pell ausztrál bíborosra esett, aki hozzá is látott a pénzügyek átvilágításának. A pápa pechére Pell bíborost – régi pedofil ügyek miatt – bíróság elé állították hazájában, sőt börtönbe is kellett mennie. Később fellebbezése aztán sikeres volt és kiszabadult.
Nemrég rövid közlemény tudatta, hogy Pell bíboros visszatért a Vatikánba, hogy segítsen a pénzügyi botrány következményeinek a felszámolásában.