Kezdőlap Címkék Otthonápolás

Címke: otthonápolás

Tárgyalást ígért a kormány az otthonápolásról

1

Az ígéret szerint az ellenzéki pártokat is bevonják, az egyeztetésnek a nyáron el kell kezdődnie.

Tüntetést szerveztek péntek estére az otthonápolás munkaként való elfogadásáért küzdő civil szervezetek. Otthonápolást végzők esetében azokra kell gondolni, akik súlyos rendellenességgel születő, balesetet szenvedő vagy megbetegedő családtagjukat ápolják. Mintegy 45 ezer ilyen ember van az országban.

Ezzel kapcsolatban korábban több ellenzéki képviselő, a jobbikos Varga-Damm Andrea, az MSZP-s Mesterházy Attila, az LMP-s Csárdi Antal, a liberális Bősz Anett és a DK-s Varjú László is költségvetési módosító javaslatot nyújtott, amelyben azt javasolták, hogy

az ápolási díj havi alapösszegét 32600-ról emeljék 80000 forintra.

Ezt a javaslatot a múlt héten tárgyalta a költségvetési bizottság, és az ülésen Szűcs Lajos fideszes alelnök azt mondta: kiemelt, megoldandó kérdésről van szó, és felajánlotta, hogy az ellenzéki képviselőket is bevonják az egyeztetésekbe. Ezért az ellenzékiek visszavonták a módosító javaslatot. Az egyeztetések az ígéret szerint már a nyáron elkezdődhetnek.

Egy, a Független Hírügynökséghez eljutott levél szerint egyébként a bizottság elnöke, Varju László Kásler Miklós emberierőforrás-miniszterhez fordult az ügyben, hogy tájékoztassák a tárgyalások eddigi eredményeiről.

Tüntettek az otthonápolási díj emeléséért

0

Az otthonápolás munkaként való elfogadásáért küzdő civil szervezetek, a Cseve Csoport, a Lépjünk, hogy léphessenek és az aHang szerveztek tüntetést pénteken Budapesten. Az EMMI épülete elől vonultak át a Kossuth térre, „Az otthonápolás munka!” feliratú transzparenst tartva.

A tüntetésre azért került sor, mert jelenleg a legmagasabb összeg, amit a magyarországi otthonápolók a munkájukért kapnak, 52.810 forint. Ez az összeg még Romániában is 130 ezer forint, és ott munkaviszonyként ismeri el az állam, míg itthon nem. A tüntetés szervezői szeretnék elérni azt, hogy 50 ezer forinttal emeljék az ápolási díjat és 2019. január 1-től

minősítse át a kormány legalább minimálbéres munkaviszonnyá vagy foglalkoztatási jogviszonnyá

a munkavégzésüket.

A tüntetésen Csordás Anett, a Lépjünk, hogy léphessenek csoport elnöke felháborodását fejezte ki amiatt, hogy miért kell nekik egyáltalán a témában tüntetniük, mert véleménye szerint az otthonápolók reális munkabérének alapjognak kéne lennie, amely mindenkinek járna a gyerekeiért.

Brezvai Éva, a Cseve Csoport alapítója arról panaszkodott, hogy évek óta nincs változás a juttatásaikban. Ezt érthetetlennek és elfogadhatatlannak tartják az otthonápolók az EMMI részéről.

Megalázottnak érzik magukat.

Az idei havi ötszázalékos fizetésemelésük az otthonápolóknak csak havi plusz 2-3 ezer forintot jelent. Míg a kormány támogatja a gyerekvállalást, ők úgy érzik, hogy nem számítanak családnak.

Csordás Anett fájlalta, hogy a kormány és a döntéshozók nem látják be azt, hogy az otthonápolás munkának számít, miközben az otthonápolók 24 órás munkát végeznek és szerintük ezért jogosan béremelést követelnek. Elmondása szerint öt éve folytatnak egyeztetéseket az EMMI-nél a reformokról, eredménytelenül.

Papp Dóra, az aHang képviselője is változást sürgetett. Szerinte

a téma mintegy 45 ezer családot érint.

Kijelentette, hogy országszerte aláírást gyűjtenek a fizetésemelésükért, a petíciót itt lehet elérni. Jelenleg körülbelül 32 ezer aláírásnál tartanak.

Víz Ági

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK