Az európai választás azt igazolta, hogy a neoliberális konszenzus tovább tart Romániában: a két nagy párt, a szociáldemokraták (egykori kommunisták) és a liberálisok megőrizték vezető szerepüket, és az RMDSZ is jól szerepelt, mert bőven megugrotta a mércét: 7%-ot ért el.
Miért? A szociáldemokraták megpróbáltak kilépni a neoliberális konszenzusból amikor Liviu Dragnea vezette őket, de a korrupcióellenes ügyészség véget vetett ennek. A Nemzeti Korrupcióellenes Igazgatóság börtönbe is juttatta Liviu Dragneat.
A korrupcióellenes harc hősnője Laura Codruta Kövesi az amerikai nagykövetség támogatásával tisztította meg a román elitet a neoliberális konszenzus ellenzőitől és az oroszbarát politikusoktól. Laura Codruta Kövesi jelenleg az európai ügyészség vezetője. Orbán Viktor úgy tart tőle mint a tűztől, ezért Magyarország nem is lépett be a szervezetbe.
“A demokratikusan megválasztott vezetők és a törvényhozás felett a korrupcióellenes ügyészségnek ellenőrzést kell gyakorolnia! Ez a felfogás igen népszerű Romániában”
– nyilatkozta a Mércének Kiss Tamás szociológus, a kolozsvári Nemzeti Kissebségkutató intézet vezető elemzője.
Románia miért igen, Magyarország miért nem?
A rendszerváltás előtt a reformkommunista államok: Magyarország és Jugoszlávia voltak a Nyugat kedvencei. Ezekben az országokban sokkal magasabb volt az életszínvonal mint amit a gazdasági teljesítményük lehetővé tett volna, de a Nyugat ily módon akarta ösztönözni a konzervatív kommunista államokat (Szovjetunió, NDK, Csehszlovákia, Románia stb.) a nyitásra mind a kül- mind a belpolitikában, és elsősorban a gazdaságban. A kommunizmus kelet-európai bukása után változott a koncepció Washingtonban, ahol megállapították:
- a térség Németország és Oroszország között számukra gazdaságilag nem fontos
- stratégiai szempontból viszont két állam jelentős: Lengyelország és Románia.
Mi történt az elmúlt 34 évben? Magyarország lefelé szánkázott a régiós listán éppúgy mint a szétesett Jugoszlávia tagállamai.
Kik váltak bajnokká a régióban? A rendszerváltáskor gazdasági mélyponton levő Lengyelország és Románia. Míg Ceausescu Romániája és Jaruzelski Lengyelországa elmaradt életszínvonalban Kádár Magyarországa mögött, ma már Orbán Viktor megérkezett az Európai Unió szegényházába miközben Lengyelország és Románia tör előre. Mind Varsó mind Bukarest 100%-ban Amerika barát, eszük ágában sincsen Putyinnal paktálni mint Orbán Viktornak. A magyar miniszterelnök már a kilencvenes években rádöbbenhetett arra, hogy Magyarországot az USA le se szarja, ezért vágott bele kontra politikájába, amely a Nyugat ellenfeleinek táborában keres szövetségest. Nem feltétlenül sikerre ítélt vállalkozás ez hiszen a nemzeti együttműködés rendszere 14 év alatt azt érte el, hogy Magyarország az Európai Unió legszegényebb és legkorruptabb állama lett.
Ezt a legjobb propagandával sem lehet eladni.
Orbán látvány diplomáciája épp ezt a kudarcot van hivatva elfedni éppúgy mint Ceausescu külföldi útjai a hazai nyomort próbálták feledtetni – nem sok sikerrel. Ceausescu és neje a kivégző osztag előtt végezték életüket, a román elit átállt az USA oldalára, és ezzel egész Románia sokat nyert. Magyarország miniszterelnökének maradt a lázadó lúzer hálátlan szerepe, amelyet kevés történelmi előadásban követett zajos siker.