Azt jósolják a klímaváltozás szakértői – állítják – trópusi tengerré válik az Adria, és a halászok máris azt kérdik: mi lesz velünk? A turizmus tervezői is aggódnak, mert a hőmérséklet változása és az algásodás elriaszthatja a turisták egy részét.
30 fokos rekord meleget mutatott az Adriai tenger vize július hónapban az olasz tengerparton. “A tenger vize nagyon meleg, olyan mintha a fürdőkádban fürdenék” – mondja Daniele Fano városában a tengerparton Marche tartományban. Az öreg halász szerint nagyon sok minden megváltozott 50 év alatt: ”nemcsak, hogy melegebb a tenger, de egyre kevesebb a hullám.” Felesége, Alfreda hozzáteszi: “Sok halfajta kihalt.”
Még van egy kellemetlen következménye a hőmérséklet emelkedésének: az algásodás. Muccilagine – ez olyan fehér – sárga algásodást jelent, amely éppúgy megjelenhet a tenger fenekén mint a felszínen. Ez nem épp turista csalogató, néhány helyen már menekülnek a partokról a fürdőzők, ha megpillantják a fehér-sárga algásodást a víz felszínén.
“A muccilagine már ott van mindenütt” – meséli egy másik halász a londoni Guardian tudósítójának Fano kikötőjében. “A muccilagine leállíthatja a halászhajó motorját, akadályozhatja a háló kivetését. A legrosszabb esetben lehetetlenné teheti a halászatot.”
“Az Adria trópusi tengerré válik“
Ezt állítja Alesandro Ciavaglia, aki több mint negyven éve halászik az Adriai tengerben.
“Még a nyílt tengeren is 30 fokos a víz! Az Adriai tengerből több halfaj is eltűnik, és újak tűnnek fel, például a kardhal.”
Különösen nehéz helyzetbe kerültek a kisvállalkozók, akik napról napra élnek: a szövetkezetük vezetője szerint egyre kevesebbet tudnak dolgozni az időjárás változás és az algásodás miatt: ”Egy hónapig nem tudtak halászni a szövetkezet tagjai, akiknek ugyanakkor sok papírt kell intézniük a hatóságoknál. Ezenkívül pedig itt az infláció úgyhogy a halászok dühösek.”
A halászok már rettegnek az algáktól:
“régebben egy vagy két napot kellett kihagynunk emiatt, most viszont egy egész hónapot! Ha az alga bekerül a halászhálóba, akkor vége a halászatnak.”
Szükségállapot?
Abruzzo, Emília Romagna, Marche és Veneto tartományok halászai közösen kérték a római kormányt, hogy rendeljen el szükségállapotot az algásodás miatt az Adrián. Az olasz halászat legfontosabb területe az Adriai tenger, a kormánynak tehát mérlegelnie kell a halászok kérését, de persze arra is gondolnia kell a döntéshozóknak, hogy milyen hatása lenne a turizmusra egy ilyen bejelentésnek?! Olaszország számára a turizmus sokkal fontosabb mint a halászat.
“Az algásodás szorosan kapcsolódik a klímaváltozáshoz, ez 1989 óta megfigyelhető Olaszországban” – mondta a Bolognai egyetem történésze. Maria Lucia De Nicolo hangsúlyozta:
”megszólalt a vészcsengő, az Adriai tenger nem véletlenül melegszik fel ennyire.”
A tengerbiológus szerint még további emelkedésre kell felkészülni, mert “az Adriai tengeren általában augusztus közepén van a csúcshőmérséklet” – mondja Roberto Danovaro, aki az Anconai egyetemen tanít.
“Az Adriai tenger egyre tisztább lett az elmúlt húsz-harminc évben, de ez egyben azt is jelenti, hogy a tápanyag a halak számára jelentős mértékben csökkent. Az Adriai tenger éppoly trópusi lesz mint a Maldív-szigetek környékén, de a színe nem lesz oly szép” – nyilatkozta az olasz tenger biológus a londoni Guardian tudósítójának.