Kezdőlap Címkék Gyógytorna

Címke: gyógytorna

Mindent a gerincről és a helyes testtartásról

0

A legtöbb ember nem is sejti, hogy általános egészségi állapota mennyire függ a gerinc normális működésétől. Pedig a gerincnek döntő szerepe van a szervezet megfelelő működésében. Védi a gerincvelőt, biztosítja az egész szervezet egyensúlyát és hozzájárul a mozgásszervi rendszer megfelelő működéséhez. Így érthető, hogy a gerinc hibás tartása számos egészségügyi problémát okozhat, amelyek az egész szervezet szintjén jelentkezhet.

A hanyagtartás a helytelen testtartás során, a gerinc elhajlása következtében alakul ki, és a test csúnya megjelenése mellett bizonyos egészségügyi problémákhoz is vezet. Mivel ez egy olyan állapot, amely a gerincbetegségek közé tartozik, kezelését pont olyan komolyan kell venni, mint bármilyen más mozgásszervi rendellenességet. Szükség esetén pedig bizonyos megelőzési vagy kezelési intézkedéseket is meg kell tenni, legyen az orvosi beavatkozás, vagy szerencsésebb helyzetben gyógytorna és/vagy manuálterápia.

Fiatalkorunktól kezdve oda kell figyelnünk a gerinc állapotára, hogy egész életen át megőrizzük egészségünket. A hanyag testtartás, túlságosan görnyedt, túl laza vagy csavart, arra kényszeríti az izmokat és szalagokat, hogy egyensúlyban tartsák a testet. Ez fáradtságot, hátfájást, izom-, kéz- vagy lábfájdalmat, fejfájást, alvászavart, csökkent memória- és koncentrációs képességet, ingerlékenységet, gerincdeformitást okozhat.

Milyen kockázatokkal jár a hanyag testtartása, és mit kell tenni javítása érdekében?

Ha lusta testtartást veszünk fel az irodában, vagy akár egy okostelefon fölé hajolunk, az sok stresszt okozhat a szervezetben, de a jó hír az, hogy ha időben észrevesszük, akkor a testtartás helyesbítésével elkerülhető a probléma kialakulása. Akár tetszik, akár nem, a számítógépek és mobileszközök gyakori használata befolyásolja testtartásunkat, mert arra ösztönöz bennünket, hogy mindig lenézzünk.

Másrészt, ha például túl sokáig ülünk rossz pozícióban az irodában, az is hatással lehet ránk. Sok embert látni, aki egy kicsit előre hajolva sétál. Miért történik ez? Mert túl sokáig ült, és nem tett semmit, hogy megfeszítse a csípőizmaikat. Aki 8 órát ülsz egy széken, annak a csípőhajlító izmai végül megrövidülnek., és emiatt nem tudja teljesen kitágítani a medencét. De nem ez az egyetlen ok!

Hányszor éreztél olyan stresszt vagy érzelmi problémákat, amelyek ténylegesen ránehezedtek a válladra?

Idővel ez az érzés valósággá válik, és a végén egyre jobban meghajolsz. És ott vannak a fizikai okok is, például sérülések, esések vagy rossz támaszték alvás közben. Tehát a minőségi alvást a helyes matrac is jelentősen meghatározza.

Ha nem teszünk intézkedéseket, az életkor előrehaladtával a gerinc fájdalom és az egészségi állapot jelentősen romlani fog: mélyebb degeneratív dystrophiás elváltozások lépnek fel a csontvázban, a szív- és érrendszerben, a légzőrendszerben, a központi idegrendszerben, a belső szervekben. Különféle testi-lelki betegségek kezdenek megjelenni, helyrehozhatatlan zavarok keletkeznek a szervezet működésében. A hanyag-testtartás tehát nem játék, komolyan kell venni, és időben szakmai segítséget kérni!

A gerincbántalmak okait kell keresnünk, csakis így várhatunk gyógyulást

0

Az ember valaha nem két lábon járt, de mióta ily módon közlekedik, azóta léteznek gerincbántalmak is. A ma már népbetegséggé váló gerinc-, izom – és ízületi fájdalom sok esetben a nem megfelelő életmód, a helytelen, mozgásszegény életmód következménye. A gerincbántalmak és fájdalmak kialakulásában örökletes tényezők is szerepet játszanak és egyes veleszületett betegségek következményeiként jönnek létre.

Gerincbántalmak.  Van megoldás?

A gerincferdülés, a rossz testtartás, a serdülőkori görbe hát, vagy az egyéb kopásos, ízületi bántalmak javarészt a mai modern élet számlájára írható. Sokan nem az okokat keresik, hanem a tüneteket kezelik, nyomják el. Gyógyszerekkel legfőképpen, pedig egy nagyon hatékony terápia is létezik az okok megszüntetésére. A rendszeresen végzett, és az életünkbe épített gyakorlatok pedig segítenek az okok és a fájdalom megszüntetésében.

A gerinc fájdalma, az ízületekkel kapcsolatos panaszok sok esetben azért alakulnak ki, mert nem úgy használjuk azokat, ahogy kellene. Görnyedünk az íróasztalnál, túlterheljük az ízületeinket, nem vesszük figyelembe az adottságainkat, a teherbíró képességünket, és az emberek többségének élete részévé vált az ülő életmód. Ez nem csak tartási rendellenességeket, csont – és izomrendszeri problémákat okozhat, hanem sok más betegséget is, rontva az életminőséget.

A terápia megválasztásánál kulcsfontosságú, hogy nem csak a tüneteket szüntessük meg, hanem keressük meg az okokat és módosítsunk azokon, az életvitelünkön. Akinek bármilyen, legfőképpen az életmódjából fakadó gerincbántalma, ízületi panasza van, mindenképpen keressen magában válaszokat, hogyan él, mozog – e eleget, egészségesen táplálkozik. Hiszen a legtöbb betegség kezelhető, akár még vissza is fordítható, ha módosítunk a hozzáállásunkon, az életvitelünkön.

A Schroth-terápia sokat segíthet

A Schroth-terápia nem csak egy időszakos gyógytorna. Ez a speciális gyógytorna mindennapos gyakorlást igényel. Csupán napi 45 percnyi tornára van szüksége a páciensnek, hogy a konkrét gyakorlatokat elvégezze. A speciális terápián megtanítják, hogyan is kell a hétköznapi testhelyzeteket alkalmazni a mindennapi élet során. Ezt megtanulva, a betegeknek az otthonunkban is alkalmazni szükséges ezeket a testhelyzeteket, hogy elkerüljék a testüket érintő további deformitásokat.

A Schroth-terápia során passzív és aktív elemekkel korrigálják az elváltozásokat. A passzív eszközök és eljárások sorát gazdagítják a korzettek és a gyógytornász által alkalmazott korrekciós fogások. Míg az aktív korrekciókat, gyógytorna keretében, a páciens végzi az izmok nyújtásával, erősítésével és a háromdimenziós speciális légzéssel.

Mire kell figyelni a gyógytorna gyakorlatoknál?

0

Napunk jelentős részét töltjük mozgással. Éppen ezért, amikor már reggel úgy kelünk ki az ágyból, hogy nyaktól lefelé valamilyen mozgásszervi panaszt észlelünk, az az egész napunkra negatív kihatással van.

Sokszor nem is kell nagy dologra gondolni ahhoz, hogy a kínzó fájdalom megjelenjen, hiszen a rossz testtartás, és a rendszeres ülőmunka is okozhatja azt, hogy izom vagy ízületi panaszokat észleljünk magunkon. A legtöbb ember reakciója ilyenkor az, hogy vagy fájdalomcsillapítókat kezd el szedni, vagy pihen kicsit, ám ezek a megoldások csak ideig- óráig lesznek hatásosak, hosszútávon nem segítenek, a kellemetlen tünetek újra és újra jelentkezni fognak.

Akkor mégis mit lehet tenni, ha minden mozdulat fájdalommal jár?

Amikor a fent leírt helyzetbe kerülünk, érdemes gyógytornászt felkeresni a problémákkal. Mit is takar pontosan a gyógytorna? Tulajdonképpen olyan gyakorlatok gyűjtőneve, amelyek az izmaink, ízületeink, és kötőszövetjeink harmonikus, fájdalommentes működést segíti elő. Nagyon fontos viszont, hogy ne egymagunk álljunk neki tornázni akkor, ha valamilyen mozgásszervi panaszunk van! Több ok miatt is érdemes először profi gyógytornászhoz fordulnia, mielőtt belevágna az otthoni gyakorlatokba. Egyrészről a kezelést mindig egy alapos állapotfelmérés előzi meg. Az itt kapott eredmények tükrében tudja megmondani a szakember, hogy melyik torna lenne a leghatásosabb az adott problémára.

Másrészről minden gyakorlatot elmagyaráz, és megmutat a gyógytornász annak érdekében, hogy páciens megértse mit, és miért kell csinálni. A személyes konzultációk alkalmával a beteg megtanulhatja egyedül is majd végezni a gyógyító mozdulatokat, így nem csak a tüneteket lehet majd csillapítani, de

esély van arra is, hogy magát a problémát okozó forrást szüntessük meg!

Önt is ízületi, vagy izom panaszok kínozzák, és szeretne esélyt adni a gyógytornának? Amennyiben igen a válasza, keresse bizalommal a fenti linken található gyógytornával foglalkozó csapatot! Bármilyen jellegű legyen is a mozgásszervi panasz, náluk egész biztos lesz olyan szakember, aki a segítségére lehet.

Ebben a kialakult járványban sokan nem szívesen mozdulnak ki otthonról, és mennek be bármilyen rendelőbe. Jó hír, hogy a Gyógytornászom csapata gyorsan reagált a fennálló helyzetre, és online is tartanak gyógytornát a betegeiknek. Náluk nem kell attól félni, hogy hosszú időbe telne bejutni egy gyógytornászhoz, és akár online is foglalhatunk időpontot. Ne feledje, van megoldás arra, hogy újra fájdalom nélkül élje az életét, és ne legyen kínszenvedés egyetlen mozdulat sem. Az viszont nagyon fontos, hogy mindig szakemberre hagyatkozzunk a gyógytorna gyakorlatok során, hiszen számos olyan dologra kell figyelni, számos olyan dolgot kell megtanulni, amit egyedül lehetetlen lenne elsajátítani. Adjon egy esélyt a gyógytornának, és intsen búcsút örökre a mozgásszervi fájdalomnak!

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!