Kezdőlap Címkék Erőművek

Címke: erőművek

Magyarországon a legdrágább az áram az Európai Unióban

“Akkora a hiány, hogy hétfőn az olaj- és gázolaj erőműveket is bekapcsoltatták. A mátrai és gönyűi erőművekben karbantartás van, sok napelem nem termel, mert nincsen napsütés. A Balkánon aszály van, a vízierőművek alig termelnek áramot pedig ilyenkor onnan szoktunk vásárolni” – írja a valaszonline.hu.

A T Energy szerint jelenleg így alakulnak az energiaárak: Magyarországon egy megawattóra ára 306 euró, Európa keleti részén 190-270 euró, Nyugat Európában 100-170 euró, Skandináviában még olcsóbb.

Ennyit arról, amit Orbán Viktor mondott pénteki rádió interjújában, hogy “Magyarországon a legolcsóbb az áram és a gáz egész Európában.”

Egymillió háztartást érint a lakhatási szegénység

Magyarország e tekintetben is a szegényházban csücsül a nemzeti együttműködés rendszerének tizennegyedik évében.

Az Orbán kormány legfőbb ellenfele nem Magyar Péter vagy Brüsszel hanem a Központi Statisztikai Hivatal. Orbán Viktor a „nagy semmit” adja el a népnek – kétségkívül tehetségesen.

A Habitat for Humanity Magyarország most tizenharmadik alkalommal publikálja jelentését a lakáshelyzetről, és az eredmény lesújtó: mintegy 3 millió ember él lakhatási szegénységben vagyis az ország egyharmada! Ehhez képest az ország ingatlan állományának mindössze 0,5%-a új lakás évente vagyis az emberek döntő többségének nincsen pénze új lakásra.

Közben pusztul le a négymilliós ingatlan állomány, amely viszont megfizethetetlen a döntő többség számára. Tavaly 475 ezer lakás tulajdonosa jelezte, hogy alapvető problémákkal küszködik: például beázik a tető vagy alulról vizesedik az ingatlan. 90 ezer lakásban nincs folyóvíz, fürdőszoba és WC. Hivatalosan az Orbán kormány most először ismerte el, hogy lakhatási válság van Magyarországon, és a gazdasági akcióterv ennek megszűntetésére is irányul.

Minthogy azonban a gazdasági akciótervet a szakértők PR terméknek tekintik és nem valós programnak, ezért a lakhatási válság aligha enyhül a közeljövőben.

A kormány és a főváros azért is tervezi Diákváros felépítését Budapesten, hogy enyhítsen a diákok gondjain, mert az albérleti árak olyan magasak a fővárosban, hogy azokat egyre kevesebben tudják megfizetni. Sajnos azonban a Diákváros, amely 10-12 ezer civilizált szálláshelyet jelentene a fővárosban, semmi más mint PR – azt ugyanis senki sem sejti: miből lesz erre pénze bárkinek is. Tulajdonképp a budapesti olimpia lenne az igazi célja a Diákvárosnak hiszen ott lehetne az olimpiai falu. Valószínű azonban, hogy Orbán Viktor már elengedte az olimpiai álmot hiszen szánalmas nemzeti együttműködési rendszere a túlélésért küzd, és kétségbeesetten szponzort keres.

Ki adna olimpiát egy ilyen országnak?!…

Kína lehet a zöld átállás nagy nyertese

7 ezer milliárd dollárt költenek szénre, földgázra és olaj energiára a globális gazdaságban, és Pekingben akarnak a leginkább profitálni abból, hogy gyorsuló ütemben szoknak le a világ országai a hagyományos energia hordozókról a zöld energia javára.

Amint Párizsban megszületett a döntés arról, hogy át kell állni a zöld energiára, mert különben a klímaváltozás katasztrofális gondokat okoz az egész emberiségnek, a pekingi vezetés kidolgozta a maga zöld programját, amely nemcsak Kínára, de az egész világpiacra vonatkozik.

A saját program lényege az, hogy az óriási energiaigény kielégítésére még építenek szén és földgáz erőműveket is, de mindinkább a nukleáris energiára sőt egyre jobban a nap és szél energiára koncentrálnak. Amint azt Aszódi Attila magyar nukleáris szakértő elmondta: Kínában ma már elsajátították az amerikai és orosz atomerőmű építési technológiát, melyet tovább is fejlesztettek, így az már sokszor hatékonyabb mint az eredeti. Csakhogy a fukusimai baleset egy japán atomerőműben megijesztette a kínaiakat, ezért most elsősorban a szél és napenergiára koncentrálnak. Ezzel az a probléma, hogy a hatalmas ország elmaradott nyugati területein van lehetőség a nagy fejlesztésekre: a Góbi sivatagban, ahonnan viszont vezetéken kell messzire szállítani a villamos energiát. A veszteség óriási, elérheti a 90%- ot is, de még így is megéri.

Mi lesz az elektromos autók és az akkumulátorok exportjával?

Kína az egész világpiacot meg akarja hódítani az olcsó zöld energia révén: napelemeket, szél turbinákat exportál, és ugyanezt tervezi az akkumulátorokkal és az elektromos autókkal is. Csakhogy itt falakba ütközik épp a legjobb prémium piacain: az Egyesült Államokban és az Európai Unióban. Az elektromos járművek drágák, tömeges eladásra csakis a gazdagabb országokban lehet számítani , ezek azonban védelmezik a saját piacaikat a kínai offenzívával szemben. Biden elnök 100%-os vámot vetett ki a kínai elektromos járművekre noha ezekből még nem is adtak el az Egyesült Államokban. Az Európai Unió ennél alacsonyabb vámot vet ki, de ez is lassítja a kínai kereskedelmi offenzívát.

Hogy akarják megkerülni a kínaiak a vámhatárokat?

A Made in China helyett növekvő mértékben használják a Made in Vietnam, Made in Mexico vagy épp a Made in Hungary jelzést. “Figyelünk, és rögtön lecsapunk erre” – nyilatkozta erről az USA kereskedelmi főképviselője.

Szakértők viszont arra hívják fel a figyelmet, hogy az olcsó kínai áruk nélkül sem az USA sem pedig az Európai Unió nem lesz képes teljesíteni a zöld átállás tervét. Ráadásul a kereskedelmi háború Kína ellen sértheti az USA és az Európai Unió érdekeit Kínában.

A pekingi China Daily fel is tette a kérdést:

”miért üldözik a kínai Tiktokot az Egyesült Államokban miközben mi támogatjuk az amerikai Teslat Sanghajban?!”

Elon Musk, a Tesla fura ura közölte is, hogy ellenzi a kereskedelmi háborút Kína ellen, és építeni akar egy második gyárat is Sanghajban. Közben persze azt is bejelentette, hogy havi 45 millió dollárral támogatja Donald Trump választási kampányát. Elnöksége idején Donald Trump indította meg a kereskedelmi háborút Kína ellen, melyet Biden nemcsak, hogy folytatott, de ki is szélesített arra hivatkozva, hogy Peking támogatja Oroszország háborúját Ukrajnában. Washington jelenleg az elsőszámú stratégiai ellenfélnek tekinti Kínát. Vance, Trump alelnök jelöltje ki is jelentette:

”engem nem érdekel Ukrajna, nekünk az a fontos, ami a Távol Keleten, Kína körül történik.”

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK