Kezdőlap Címkék El Pais

Címke: El Pais

Orbán a szélsőjobb nagyvonalú szponzora: a spanyol VOX választási kampányaiba is besegített

0

Melyik bank hitelezte meg a szélsőjobboldali VOX európai és önkormányzati kampányát? A szervezet titkolózik, de a spanyol sajtó kiderítette: Orbán Viktor intézte el a több mint 9 millió eurós kölcsönt a VOX-nak abban a reményben, hogy Madridban a szélsőjobb és a mérsékelt jobboldal leváltja a baloldali kormányt.

Az El Pais, a legnagyobb spanyol napilap azt írta, hogy Orbán Viktor utasítására egy magyar bank adta a több mint 9 millió eurót a VOX-nak a két választási kampányra. A holokausztot tagadó, a nők jogait korlátozni és a bevándorlást fékezni akaró párt nyíltan felvállalja a Franco diktatúra örökségét. Franco tábornok brutális módszerekkel számolt le a köztársaság híveivel Spanyolországban: a többi között meggyilkolták a huszadik század legnagyobb spanyol költőjét is. Federico García Lorca nemcsak baloldali volt, de homoszexuális is. Híres torreádor siratóját a barátjáról írta.

Orbán Viktor ezúttal is pofára esett: Pedro Sanchez baloldali kormánya túlélte a jobboldali- szélsőjobboldali rohamokat.

Orbán, a szélsőjobb úttörője ahol tud segít

Marine Le Pen asszony választási kampányát 10 millió eurós kölcsönnel támogatta egy magyar bank – Orbán utasítására. Marine Le Pent korábban Putyin orosz elnök támogatta, de Franciaországban hoztak egy törvényt, mely tiltja az unión kívülről érkező pénzügyi támogatást. Ezért fordult Marine Le Pen asszony és Putyin orosz elnök Orbánhoz, aki készségesen támogatást is nyújtott a  francia szélsőjobboldalnak. Marine Le Pen asszony ugyan ezúttal sem nyert Macron elnökkel szemben, de megőrizte az esélyét annak, hogy a következő körben legyőzze mérsékelt ellenfelét. Miután Meloni olasz miniszterelnök kigolyózta Orbán Viktort európai frakciójából, Marine Le Pen asszony fogadta be: a Patrióták pártszövetség székháza Párizsban van. Brüsszelben a Patrióták pártszövetsége nemigen számíthat posztokra annak ellenére sem, hogy korábban Marine Le Pen asszony kigolyózta az Alternative für Deutschland neonáci elemeket is magában foglaló mozgalmát. Orbán elképzelése az, hogy egész Európában jobboldali – szélsőjobboldali szövetségre van szükség: erre számít a közelgő osztrák és német választásokon is.

Orbán számítása falba ütközik, mert az USA tolerálja a jobboldali- szélsőjobboldali szövetséget Olaszországban, de Németországban és Ausztriában nem, mert a náci állam a második világháború idején az angolszász világ létérdekeit fenyegette. Ellentétben a gazdaságilag elmaradott Szovjetunióval illetve Oroszországgal a náci Németország modern nagyhatalom volt, amely mögött versenyképes ipar, technológia és tudomány állt.

Hitler létrehozott egy antikomintern paktumot, de Orbán nem tud hasonlót megvalósítani az USA-val szemben.

Elvben a sok nacionalista mozgalom nemigen alkothatott egységet Európában hiszen egymást is gyűlölték, de Hitlernek sikerült létrehoznia a nacionalista Internacionálét: a magyarok és a románok egymás mellett küzdöttek az orosz fronton, ahol  Franco és Mussolini katonái mellett ott vitézkedtek a francia és belga Charlemagne Waffen SS emberei is. Nem is beszélve az orosz, ukrán náci szimpatizáns ezredekről. Hitlernek úgy sikerült összehozni ezt a heterogén csapatot, hogy közös ellenfelet talált: a sztálinista Szovjetuniót.

Orbán Viktor az USA ellen szeretne hasonló szélsőjobb koalíciót létrehozni – Putyin támogatásával, de törekvéseit kevés siker kíséri. Senki sem hiszi el a magyar miniszterelnöknek, hogy az USA haldokló nagyhatalom, és a jövő Oroszországé. Ez nonszensz még akkor is, ha Orbán Oroszország mellé odatette Kínát is. Peking ugyanis – Putyinnal ellentétben – egyáltalán nem akar konfrontációt az Egyesült Államokkal. Épp ellenkezőleg együttműködésre törekszik az USA-val, melynek azt javasolja: kormányozzuk együtt a világot!

Pekingben a józan realizmus az úr, ellentétben Orbán Viktor holdkóros álmaival, melyekre csak ráfizetni lehet.

A román diplomácia, amely majdnem mindig eredményesebb volt mint a magyar, pontosan az Orbánéval ellentétes politikát követ: maximálisan jó kapcsolatra törekszik mind Washingtonnal mind Brüsszellel. Az eredmény már most is szembeötlő: Ceausescu halálakor – 1989 karácsony – Románia messze le volt maradva Magyarország mögött. Ma viszont már Magyarország az Európai Unió legszegényebb és legkorruptabb állama, melyet Románia is megelőz.

A következő kancellárnak nem elegendő a minimális konszenzus

Az SDP szoros győzelme után, a következő kancellár szoros ellenőrzés alatt lesz. Ezért a nemzetközi sajtó különös figyelemmel kíséri a Bundestag-választás eredményeit. 

Az eredmények tagoltsága miatt, egy összetett koalíciós politika fogja „eldöntnei, hogy az ország melyik utat választja Angela Merkel korszaka után”.  Azonban aligha kerülhető el az a következtetés, hogy „a pártok és a választók a statikus status quo-t részesítik előnyben a világos, erőteljes átrendeződés helyett”.

A koalíciós tárgyalásokon a London Times szerint az SPD kancellárjelöltje,

Olaf Scholz számára az lesz a kihívás, hogy rávegye az „üzletbarát” FDP-t, hogy kössenek egyezséget az SPD-vel és a zöldekkel. Az FPD „magas árat” kérne ezért a zöld lámpás koalícióért, beleértve az adóemelések blokádját, amelyet az SPD és a Zöldek akartak érvényesíteni.

A konszenzus elveszettnek tűnik

De Tijd belga lap szintén hosszú koalíciós tárgyalásokra számít: Németország instabil szakaszba lépett Angela Merkel ( CDU ) kancellár megbízatásának lejárta után.

„Újraindításra van szükség, amely lehetővé teszi a stabilitás új szintjét.”

Németországban az új koalíció gyors létrehozása – „bármilyen színnel” – lenne a legjobb jele Európa biztonságának. De Németországban is úgy tűnik, hogy a konszenzus „elveszett”.

A holland De Telegraaf nehéz kezdő pozíciót lát az új kancellár számára: „A következő berlini kormányfő egy gyengébb kancellár lesz. Ez rossz hír az Európai Unió számára. Az új német kancellár valószínűleg inkább primus inter pares lesz – az első az egyenlők között, mint a holland miniszterelnök esetében.

Merkel utódja kérdésében ez a választás nem hozott egyértelmű győztest

– írja a Guardian . Az SPD és a Zöldek most közeledést mutattak, bár mindkét párt elmulasztotta tényleges céljait megvalósítani. A New York Times a szavazatok széttöredezését a gyengébb német vezetői szerep bejelentésének tekinti Európában.

Az El País című spanyol lap azt írja, hogy Németországban most véget ért azoknak a pártoknak a korszaka, amelyek a szavazatok 30 vagy 35 százalékát szerezték meg, és megengedhették maguknak, hogy egyetlen partnerrel kormányozhassanak. A szavazatok széttöredezése ezen a választáson szokatlan helyzetet teremtett, amikor két 25 százalékos párt és három másik párt mozog 10 és 15 százalék. Az FDP-vel és a zöldekkel most két „már nem olyan kis párt” a döntő a következő kormány megalakításában.

A Neue Zürcher Zeitung a közelgő koalíciós tárgyalások előtt a zöldekre összpontosít: Annalena Baerbock álma, hogy kancellár legyen, megbukott, de pártja eredménye erősebb, mint valaha.

A katalánok Spanyolországban maradnának

0

Egy friss közvélemény-kutatás szerint a katalánok 71%-a szeretné, hogy Katalónia maradjon része Spanyolországnak. Csak 24% van azon a véleményen, hogy mindenáron ragaszkodni kell a függetlenséghez, amelyet a helyi vezetés bejelentett az október elsejei népszavazásra hivatkozva. A helyi parlamentben is a függetlenség hívei vannak többségben.

A Metroscopia közvélemény kutató intézet 1800 ember megkérdezésével készítette a felmérést. Az El Pais című lapban közzétett közvélemény-kutatás azt tudakolta: ki hogyan szavazna a függetlenségről.

A központi kormány azt reméli, hogy kiírt választásokon a függetlenség hívei veszítenek és Katalónia továbbra is Spanyolország része marad. Carles Puigdemont leváltott katalán elnök úgy nyilatkozott:

döntő fontosságú lehet a részvétel aránya.

A közvélemény-kutatás szerint a választópolgárok több mint 80%-a az urnákhoz járul majd a december 21-re kiírt választásokon.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK