“A kormány felülírhatja a törvényeket, hatályon kívül helyezheti azokat, korlátozhatja az alapvető jogokat, tehát például a mozgás szabadságát, a szólás szabadságát, a gyülekezés szabadságát, a magánlakás szentségének a tiszteletben tartását, a kiutazást külföldre illetve a beutazást külföldről, a kapcsolattartást egy külföldivel” – foglalta össze a kormány jogosítványait a jelenlegi helyzetben Bárándy Péter egykori igazságügyi miniszter, aki a kontroll.hu-nak nyilatkozott.
Bárándy, aki jelenleg egy ügyvédi iroda vezetője, sietett hozzáfűzni, hogy a jelenlegi magyarországi helyzet semmiképp sem indokolja a rendeleti kormányzást, melyet Orbán Viktor kezdetben a Covid pandémiára hivatkozva vezetett be, majd ennek elmúltával az ukrajnai háború lett a hivatkozási alap. Valójában arról van szó, hogy Orbán demokrácia felfogása kizárólag a választásokra vonatkozik: miután azokat 2010 óta kétharmados fölénnyel megnyerte, ezért feljogosítva érzi magát arra, hogy mellőzze a parlamentet, amely amúgyis elfogadja minden törvényjavaslatát.
A szuverenitás Orbán szabadsága
“A jog nyelvén teremtenek egy olyan teljeskörű szabadságot a kormány, és ezen belül a miniszterelnök számára, hogy lényegében azt teszi, amit akar”
– hangsúlyozta Bárándy Péter egykori igazságügyi miniszter. Orbán lopakodó rendőrállama Vlagyimir Putyint utánozza, aki fokozatosan szerezte meg a teljhatalmat Oroszországban. Így tudta zsákutcába, az ukrajnai háborúba vezetni Oroszországot noha a fegyveres erők vezérkari főnöke és a katonai hírszerzés parancsnoka ellenezte “a különleges hadműveletet”, amely immár csaknem három éve tart, és tökéletesen megnyerhetetlen háborúvá vált.
Miért követi Orbán ebben a zsákutcában Vlagyimir Putyint? Egyrészt, mert rendszere éppúgy gazdasági válságban van mint Oroszország, csak épp más okból: nem jönnek az uniós eurómilliárdok, amelyeket beleszámolnak a költségvetésbe noha pontosan tudják: esély sincsen azok megérkezésére. A pangó gazdaság felszínre hozta az elégedetlenséget: a semmiből érkező Magyar Péter a hatalom kihívójává vált. Bárándy Péter Magyar Péter ügyvédje, aki ingyen vállalta el a legnagyobb ellenzéki szervezet vezérének jogi képviseletét.
Orbán fél, és a félelme nem alaptalan
A magyar miniszterelnök pezsgőt bontott Donald Trump megválasztásakor, mert a demokrata adminisztráció elszántnak mutatkozott arra, hogy leveszi őt a sakktábláról.
Trump viszont pozitív példaként említette többször is a magyar miniszterelnököt, ezért az új USA nagykövet nyilvánvalóan nem jelent veszélyt Orbán számára. Az Európai Unió két vezető nagyhatalma, Franciaország és Németország olyan zilált helyzetben van, hogy nem gondolhat Orbán leváltására. A külső veszély tehát elhárult, de annál nagyobb a belső veszély. Orbánnak legkevesebb 2500 milliárd forintra lesz szüksége, hogy megvásárolja a választópolgárok többségének szavazatait 2026-ban.
Ha nem jönnek az eurómilliárdok Brüsszelből, és a magyar gazdaság folyamatosan alulteljesít, akkor igen nehéz lesz a magyar miniszterelnöknek megszereznie e csinos summát. A hétvégi romániai elnökválasztás fontos figyelmeztetés Orbánnak is: az elégedetlen közvélemény könnyen okozhat meglepetéseket.
Ahogy a Kétfarkú Kutyapárt kisöpörte a Fideszt a XII-ik kerületből, ahol maga Orbán Viktor is lakik Budapesten, úgy az elégedetlenség hulláma véget vethet a nemzeti együttműködés rendszerének 2026-ban.
Calin Georgescu független jelöltnek semmilyen esélyt sem adtak az elnökválasztáson Romániában, de mégiscsak ő nyert az első fordulóban, mert a legtöbb proteszt szavazatot ő kapta. Elégedetlen szavazópolgárból van Magyarországon is bőven. Putyin választási csalással oldja meg ezt a problémát, de Orbán számára ez nemigen járható út. Ceausescu sorsa pedig valószínűleg a magyar miniszterelnököt sem vonzza igazán: a teljhatalmú diktátor napok alatt megbukott, és nejével együtt kivégző osztag előtt végezte életét 1989 karácsonyán. Ceausescunak az utolsó pillanatban eszébe jutott a jogszerűség: arra hivatkozott, hogy csakis a nemzetgyűlés ítélheti őt el. A különleges hadbíróság azonban a forradalmi helyzetre hivatkozva másképp döntött, és halálra ítélte a diktátort. Az ítéletet azonnal végre is hajtották a kaszárnyában Tirgovistében. Szomorú vég egy 24 éves rémuralom után …