Kezdőlap Címkék Adatlopás

Címke: adatlopás

Tavaly 57 millió ügyfél adatait ellopták hackerek az Ubertől

0

Az Uber globális személyszállító vállalat csak kedden közölte, hogy tavaly 57 millió ügyfél adatait ellopták tőle hackerek.

Az adatlopás áldozatai között volt az Uber 600 ezer amerikai sofőrje is. A hackerek neveket, email-címeket, telefonszámokat loptak el, és eltulajdonították a sofőrök jogosítványainak adatait is.

A cég már tavaly felfedezte az adatlopást, de nem értesítette róla sem az érintetteket, sem az illetékes felügyeleti szervet.

A cég új elnök-vezérigazgatója, Dara Khosrowshahi közleményben tudatta, hogy ő csak nemrégiben szerzett tudomást az adatlopásról. Khosrowshahi, aki augusztusban vette át a vállalat vezetését, azonnal vizsgálatot indíttatott, hogy kiderüljön, a cég miért nem értesítette sem a felügyeleti szervet, sem az adatlopások áldozatait a hackertámadásról.

Kedden este közzétett kommünikéjében leszögezte: az a két ember, aki az adatlopással foglalkozott, már nem dolgozik a vállalatnál. Khosrowshahi nem nevezte meg a volt munkatársakat, de a Bloomberg hírügynökség arról tudósított, hogy

a felelősök egyike Joe Sullivan, az Uber biztonsági vezetője lehet, aki nem dolgozik már a cégnél.

Közleményében Khosrowshahi azt is bejelentette: azonosították a hackereket, és biztosítékokat kaptak tőlük arra, hogy a lementett lopott adatokat megsemmisítik. Az elnök-vezérigazgató azonban nem közölt részleteket arról, hogy milyen biztosítékokat kapott és mit adott ezért cserébe. A Bloomberg tudni vélte, hogy a hackerek 100 ezer dollárt kaptak az Ubertől, ezt azonban a cég nem erősítette meg.

Dara Khosrowshahi igyekezett megnyugtatni a kárvallottakat, mondván, hogy a hackerek nem mentettek le társadalombiztosítási számokat, vagy hitelkártya-adatokat.

New York állam főállamügyésze, Eric Schneiderman nyomozást indított a hackertámadás és az Uber által állítólag a hackereknek kifizetett összeg ügyében. A főállamügyész ezt a TechCrunch című szaklapnak adott interjújában kedden este megerősítette.

145 millió amerikai adatait lopták el az identitástolvajok

0

Bár Magyarországon kevesen tudnak róla, Amerikában nagy port kavart az Equifax-ügy. Az Equifax egy olyan cég, amely az emberek hiteltörténetét tartja nyilván.

Három nagyobb ilyen cég van, és néhány sokkal kisebb, és a bankok, hitelkártyacégek, egyéb hitelezők, esetleg munkaadók és bérlakásmenedzserek rendszeresen értesítik ezeket a cégeket, ha valaki számlát nyit, hitelért (állásért, bérlakásért stb.) folyamodik, vagy
változás áll be például a lakcímében.

Ettől az Equifaxtól hackerek ellopták 145 millió (!) amerikai adatait.

Amerikában már eddig is hatalmas probléma volt az identitástolvajlás,

és ez az adatszivárgás (inkább adatáradat…) csak tetézi a bajt. Az adatok birtokában az identitástolvajok például hitelkártyát igényelhetnek, elkölthetik az egész hitelkeretet, és a végén az áldozatot zaklatja a hitelkártyacég, hogy már ideje lenne fizetni.

Ez ellen úgy lehet védekezni, hogy az ember befagyasztja a hiteltörténetét, aminek az a hatása, hogy a hitelező nem kapja meg a hiteltörténetcégtől az áldozat adatait, és visszautasítja az identitástolvaj kérelmét. A befagyasztást egy PIN-kóddal lehet majd
később feloldani, amit a cégek maguk generálnak.

Az amerikai médiában a kisebb, szakmai vagy a szenzációhajhász médiumok naponta hoznak le valami újdonságot az Equifax-botrányról. Egy Seattleben élő nő arról beszélt a helyi televíziós csatornának, hogy a nagy adatszivárgás után még legalább 15 alkalommal lopták el a személyazonosságát.

„Folyamatosan leveleket kapok az olyan cégektől, mint a Kohl, Macy, Home Depot vagy akár az Old Navy, amelyben megköszönték a jelentkezésemet, miközben ő egyáltalán nem vásárolt ezektől semmit és semmiféle papírokat nem töltött ki”

Az Equifax először július 29-én figyelt fel a hackertámadásra, de valószínűleg már május közepén illetéktelen belépések történtek a rendszerben.  Viszont

a hitelinformációs ügynökség az amerikai közvéleményt erről csak szeptember 7-én tájékoztatta az ügyfeleket.

Eric Schneiderman, a New York-i főállamügyész vizsgálatot indított az ügyben. Az Equifax elnök-vezérigazgatója, Richard Smith október 3-án felmondott, és a Kongresszus is meghallgatta őt.

A botrány azonban nem maradt meg az Egyesült Államok határain belül, ugyanis a BBC szerint brit állampolgárok adatait is megszerezték: 637 000 telefonszámot, 29 000 jogosítványszámot, 15 000 Equifax-felhasználó jelszavát és bejelentkező nevét és 12 000 e-amil címet.

A hiteltörténet minden az egyén által kezelt hitellel kapcsolatos dolog rögzítése. Tartalmazza a kölcsönzés és a visszafizetés információit, a banki hiteleket, az autó hitelt és minden a hitelező általi adósságot. A hiteltörténet nem csak a számlák nyitását őrzi, hanem tartalmazza a hitelkártya fiókokat és az igényelt hiteleket, vagy a már lejárt hiteleket is. Kilistázza a kései fizetéseket, illetve a visszafizetetlen hitelt is.

2011. október. 11.-én lépett hatályba, a 2011. évi. CXXII. törvény a központi hitelinformációs rendszerről (KHRtv), amely önálló törvényben szabályozza a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) személyi, tárgyi és területi hatályát, működését, felhasználóit, adattartalmát, működtetési körülményeit, valamint a rendszert üzemeltető pénzügyi vállalkozás (BISZ Zrt.) státusát és feladatait. A KHR, a hazai pénzügyi szolgáltatást nyújtó intézmények által közösen fenntartott információs rendszer és adatbázis, amely az adatkezelést elektronikus eszközökkel, automatizáltan végzi.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!