Már nem igaz az, hogy a vidék Orbán Viktor erős bázisa, sőt lehet: az új vidéki elit áll Magyar Péter előretörése mögött – állítja Kovách Imre szociológus, aki munkatársaival éveken át vizsgálta a magyar társadalom változásait, és most meglepő változásokról számolt be.
“A város és a falu társadalomszerveződési elve már nem különbözik olyan élesen egymástól mint ahogy a XX-ik század közepéig”- nyilatkozta a szociológus a HVG-nek. Miért nem? Az Integráció, egyenlőtlenség, polgárosodás – a magyar társadalom a 2020-as évek elején című kötet szociológus kutatói ötezer ember életútját követték, és ebből vontak le tapasztalatokat. Kiderült, hogy “már nem igaz az, hogy a falvak társadalma zártabb, hagyománytisztelőbb és összetartóbb lenne mint a városoké. A városlakók nem nyitottabbak, nem individualistábbak a vidékieknél.”
Akkor miért tekinti mégiscsak bázisnak a Fidesz a vidéket?
“A társadalom felső egyharmada a butának és megvezetettnek tartott falusi szegényekre akarja áthárítani a Fidesz immár negyedik kétharmadát. Pedig a szegények racionálisan döntenek: annak adják a szavazatukat, akitől a kevés, de nélkülözhetlen támogatást kapják.”
A szegényeknek – éljenek azok falun vagy városban – esélyük sincs a felzárkózásra!
“A kormány azt hirdeti: nincs is már szegénység, Magyarország a középosztály társadalma lett, de ez teljes abszurditás! Az állami politika egyszerre integrál és dezintegrál. Megakadályozza, hogy egyes társadalmi csoportok megszerveződjenek, így azok teljesen magukra maradnak. Viszont integrál a nemzeti együttműködés rendszere azzal, hogy közmunkát vagy más munkát biztosít. Ez a réteg alternatíva hiányában szavazott eddig a Fideszre. Ott sem mindenki hanem körülbelül a réteg fele. A Fidesz varázslata az volt, hogy a Covid járvány óta valóságos teljesítmény nélkül megőrizte a szavazótáborát, de nagy kérdés, hogy kitart-e ez 2026-ig?”
Orbán: “hét szűk esztendő következik”
A győzelem mámorában a magyar miniszterelnök elmondta 2022-ben:
“mint a Bibliában hét szűk esztendő jöhet.”
Félő, hogy Orbán Viktor ezúttal nem tévedett.
Mit mond a szociológus 2025 tavaszán? “Az alsó egyharmad immár ötödik éve azt érzi, hogy a korábbi életszínvonal növekedés után, a fejlődés megrekedt.”
És természetesen nemcsak az alsó egyharmadról van szó: Orbán Krisztián szerint a kisvárosok és a falvak véleményformáló elitje issza meg a levét elsősorban annak, hogy Orbán Viktor – uniós euró milliárdok híján – immár nem tud osztogatni. Ez a kisvárosi és falusi vélemény formáló elit állhat át Magyar Péter oldalára, és viheti magával a helyi közvéleményt és a szavazatokat. Ezért tűnt fel hirtelen egy választási nagygyűlésen maga Orbán Viktor Pilisvörösváron.
“Kelet Európában és ezen belül Magyarországon a rendszerváltás nem hozott a többség számára pozitív fordulatot. Számukra a biztonság a legfontosabb. A családba kapaszkodnak. Ezért hangsúlyozza a Fidesz a gender ideológia elleni harcot”- mondja Kovách Imre szociológus. Aki rámutatott arra, hogy a patrónus- kliens viszony nem annyira feudális mint inkább modern jelenség, és nem egyértelműen negatív a társadalmi hatása.
“A roma közösségekben tapasztalható patrónus kliens viszony és ide tartozik a közmunka is, nem a kizsákmányoláson vagy az erőszakon alapszik hanem valamiféle alkun, amelyből ki is lehet lépni.”
Mi a szociológus, Kovách Imre konklúziója a magyar társadalomról 2025 tavaszán, egy évvel a választások előtt?
“A magyarok nagy többsége szeretne szabad és autonóm lenni, de nem kíván ezért kockáztatni.”
Ha viszont nincs pénz a rendszerben, akkor szinte minden társadalmi réteg számára felrémlik a kínos jövő: se autonómia, se szabadság viszont az életszínvonal stagnál vagy csökken. Közben a szupergazdagok egyre csak gazdagodnak anélkül, hogy bármilyen képességet elárulnának Magyarország problémáinak megoldására.
“Magyarország az Európai Unió legszegényebb és legkorruptabb állama” – ez Magyar Péter legütősebb mondata, melyre Orbán Viktornak semmiféle válasza sincsen. A király meztelen. Csakhogy a trónkövetelő szintén…