Eladó a demokrácia? – a szupergazdagok Európát is uralják?

0
235
finchtech

Elon Musk vagyona immár meghaladja a 400 milliárd dollárt egyáltalán nem függetlenül attól, hogy a világ leggazdagabb emberére bízta Donald Trump az amerikai állam átszervezését.

Trump maga is dollármilliárdos, és csapata is tele van dúsgazdag emberekkel. Ezek a szupergazdagok finanszírozzák a Trump barát médiát, amely hozzásegítette a sima győzelemhez az USA ex és immár leendő elnökét. Mindezt az USA-ról tudtuk, de Bernard Arnault, Európa leggazdagabb embere áll Macron francia elnök mögött, akinek politikai kísérlete épp mostanában omlik össze. Thomas Piketty francia közgazdász már régen adatokkal bizonyítja: a növekvő társadalmi egyenlőtlenség fokozza a társadalmi instabilitást, melynek jeleit immár Franciaországban és Németországban, a két vezető uniós tagállamban is megfigyelhetjük.

Az Európai Unió az egyenlőség bajnokának szerepét játssza, de a valóságban ez nem egészen így van. A Euroobserver rámutat a legfontosabb támogatási rendszerre, amely kifejezetten privilegizálja a szupergazdagokat, Magyarországon például Csányi Sándort.

A CAP – a mezőgazdasági támogatási rendszer a szupergazdagokat támogatja

Amíg Nagy Britannia tagja volt az Európai Uniónak addig Őfelsége Erzsébet királynő és családtagjai voltak a legfőbb kedvezményezettjei a föld alapú támogatásoknak, amelyek Magyarországon elsősorban olyan kispénzű embereknek jutnak mint Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója, az ország második leggazdagabb embere. Orbán Viktor kormánya foggal körömmel küzd azért, hogy ez így is maradjon miközben néhány uniós tagállam változást szeretne: csökkenteni a mezőgazdasági támogatás mértékét, és növelni az egyenlőséget a különböző gazdálkodók között.

Ne a legnagyobb földbirtokosok  vágják zsebre a legnagyobb uniós támogatást!

Orbán egyébként azért sem tud kilépni az Európai Unióból, mert akkor meghal a magyar agrárgazdaság márpedig számára a vidék a legfontosabb szavazói bázis a kiszolgáltatott emberek millióival. Kevés szupergazdag a csúcson – sok szegény a mélyben – ez egyáltalán nemcsak Magyarországon van így. Jól megmutatta ezt a legutóbbi romániai választások tragikomikus eredménye: Washington és Brüsszel tanácsára ugyan a román alkotmánybíróság megsemmisítette az elnökválasztás első fordulóját, de ettől még tény marad: az AUR, a szélsőjobboldal két jelöltje több mint 37%-ot szerzett. Elsősorban a szegény vidékeken aratott Moldvában és Olteniában, de a külföldön dolgozó románok közül is sokan rájuk szavaztak, mert a megélhetésük a gazdag uniós államokban sem alakul jól.

- Hirdetés -

A proteszt szavazatok segítették hatalomra Donald Trumpot és vitték az első helyre az esélytelennek tartott jelöltet Romániában az elnökválasztáson. Ebből profitálnak a szélsőséges erők szinte mindenütt Európában és az USA-ban. Megoldást pedig a problémákra szinte senki sem javasol, csak az olyan csodadoktorok mint Donald Trump vagy Orbán Viktor.

Csodákban akkor kezdenek el hinni az emberek, ha ésszerű megoldás nemigen kínálkozik.

Mario Draghi a brüsszeli bizottság kérésére ugyan előállt egy csomagtervvel, de Olaszország ex miniszterelnökének tervét aligha fogadják el az uniós tagállamok: Orbán Viktor az alkotmányba is beleíratta, hogy nem veszünk fel közös uniós kölcsönt! Akkor honnan lesz pénzünk?

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .