93 éves Signora Auschwitz, akit Ferenc pápa is meglátogatott

0
976
Vatican media

1931-ben Tiszabercelen született Steinschreiber Edit, akit a világ azután Bruck Edithként ismert meg. Sokgyermekes haszid zsidó család legfiatalabb tagja volt 1944-ben a holokauszt idején.

Vidéken az antiszemitizmus nagyon erős volt, ahogy Bruck Edith az emlékirataiban felidézte:

”mindig éreztették velünk, hogy nem vagyunk egyenjogú tagjai a közösségnek.”

A falusi tanító a negyvenes évek elején már Heil Hitlerrel köszönt az orvosnak, a helyiek közül sokan büdös zsidónak nevezték a kisebbség tagjait a nyilvánosság előtt. A zsinagógából hazatérő öregeket leköpdösték.

Nem mindenki viselkedett így: Bruck Edith egyik tanítónője bocsánatot kért az atrocitásokért, és hangsúlyozta:

”nem minden magyar ilyen!”

Sokan élelmiszert vittek a gettóba, ahol a zsidók éheztek. Auchswitzban egy német őrnek köszönhette az életét, de ő akkor nem értette meg a helyzetet:

- Hirdetés -

“Ez a német puskatussal ütött, hogy elválasszon anyámtól, aki abban a sorban állt, amely egyenesen a gázkamrába ment. Megütötte Anyut is a puskatussal, Anyu a földre bukott, és én nem láttam őt többet soha!”

Így lett Edith a 11152-es fogoly Auschwitzban. Utána több lágert is megjárt, Bergen Belsenben érte meg a felszabadulást 1945 tavaszán.

Hazatérés?

Edit nővérével együtt, akivel egymást védelmezték és támogatták a náci lágerekben, hazatért, mert Magyarországon akart élni, de a szomszédok antiszemitizmusa visszariasztotta őket. Edit először Csehszlovákiába emigrált majd Izraelbe, de sehol sem találta a helyét. Három rossz házasság és a holokauszt emlékeivel megterhelve 1954-ben Olaszországban végre meglelte hazáját. Olaszul írja könyveit, melyekből több mint 30 jelent már meg. Megismerkedett Primo Levivel, aki az olasz holokauszt emlékezés klasszikusává vált. Önéletrajzi regénye címéül József Attila versét választotta: Ki téged így szeret – Chi ti ama cosi – 1959. Bruck Edith sok magyar költő versét fordította olaszra: József Attilán kívül Illyés Gyula, Radnóti Miklós, Vas István stb. Signora Auchswitz című könyvét 1999-ben írta.

Bruck Edithet 90-ik születérnapján otthonában Ferenc pápa személyesen köszöntötte fel.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .