Az ukrán gazdasági miniszter szerint Ukrajna és az Egyesült Államok egyetértési nyilatkozatot írt alá csütörtökön, amely „lépés egy közös gazdasági partnerségi megállapodás felé”, és ezzel mindkét felet közelebb viszi a több, vitás tárgyalásokon átesett ásványi egyezményhez.
A nyilatkozat semmiféle konkrét részletet nem közöl, bár utalt egy alap létrehozására, amely Ukrajna újjáépítésébe fektetne be – amelyet az Oroszország által a 2022-es teljes körű invázió óta folytatott háború sújtott –, de nem részletezte az ilyen bevételek forrását.
Az illetékes ukrán miniszter, aki egyben miniszterelnök-helyettes is, a megállapodást Facebook – bejegyzésben jelentette be, miután videohíváson aláírta a Washingtonban tartózkodó Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel. Az ukrán gazdasági minisztérium közzétette az Egyesült Államokkal kötött memorandum szövegét a gazdasági partnerségről és az újjáépítési befektetési alapról szóló hivatalos megállapodás megkötéséről.
Emellett a megállapodás jelentős beruházásokra, infrastruktúra-korszerűsítésre, valamint kölcsönösen előnyös partnerségre nyit lehetőséget Ukrajna és az Egyesült Államok között – áll az illetékes minisztérium közleményében.
„Újra megerősíti az amerikai nép azon vágyát, hogy az ukrán néppel együtt fektessenek be egy szabad, szuverén és biztonságos Ukrajnába”
A memorandum szövege szerint az Amerikai Egyesült Államok és Ukrajna elismeri, hogy Ukrajna hozzájárult a nemzetközi béke és biztonság erősítéséhez azzal, hogy önként adta fel a világ harmadik legnagyobb nukleáris fegyverarzenálját. Emellett előírja, hogy az USA tiszteletben tartja Ukrajna EU-csatlakozással, illetve a nemzetközi pénzintézetekkel és más hivatalos hitelezőkkel kötött megállapodásokkal kapcsolatos kötelezettségeit. Azaz a Megállapodáson végzett munka nem okozhat konfliktusokat Ukrajna európai integrációs útján” – tette hozzá a gazdasági tárca.
Bessent csütörtök délutáni saját megjegyzéseiben nem említette, hogy aláírta a memorandumot, de azt mondta, hogy a jövő héten teljes megállapodás megkötésére számít.
A megállapodás korábbi tervezetei egy befektetési alap létrehozását javasolták Ukrajna újjáépítésére. Az alap Ukrajna természeti erőforrásaiból, például ritkaföldfémek bányászatából vagy olaj- és földgázkutakból származó bevételekből merítene. Az alap újra befektetne az ukrán infrastruktúrába és újjáépítésbe, ami potenciálisan amerikai vállalatoknak biztosítana várhatóan több milliárd dolláros üzleti lehetőségeket.
A csütörtökön aláírt megállapodás egy alap létrehozásáról szól, amely Ukrajna újjáépítésébe fektet be, a bevétel forrását nem határozta meg. A korábbi tervek szerint Ukrajna költségvetéséből a természeti erőforrásokhoz kapcsolódó jogdíjak felét az alaphoz irányítsák át. A memorandum nem tett említést az Egyesült Államok ígéretes biztonsági támogatásáról sem.
A végső megállapodást a Kongresszus és az ukrán parlament ratifikálja.
„Fontos, hogy megállapodásainkkal megerősítsük az amerikai nép azon vágyát, hogy az ukrán néppel együtt fektessenek be egy szabad, szuverén és biztonságos Ukrajnába”