Kezdőlap Címkék Világhatalmi szerep

Címke: világhatalmi szerep

Orbán újra kiállt a keleti nyitás mellett, vajon mit szól ehhez Trump?

A magyar miniszterelnök a 2008-2009-es globális pénzügyi válság óta nem hisz a nyugati elitek képességében a világ irányítására. Kína hozzájárulása akkor döntő fontosságú volt a krízis kezelésében.

Orbán Matolcsy György társaságában a 2010- es hatalomátvételre készülődve hosszabb látogatást tett Kínában és az Egyesült Államokban. A miniszterelnök most az MNB Eurázsiai fórumán fejtette ki elképzeléseit a világgazdaságról:

“A politika nem a tudás hanem az alkalmazás területe, a jó dolgokat a megfelelő ütemben kell alkalmazni. Egy kis országnak mint Magyarország az ütemtévesztés végzetes lehet. Magyarország nem követhet másokat, mert így lemarad.”

Orbán Viktor visszatért Bismarck álmához, Eurázsia egységéhez, melyet a vaskancellár kései utódai: Kohl, Schröder és Merkel is képviseltek.

“Az új realitás az, hogy a világgazdaság centruma keletre tolódott“

– hangsúlyozta a magyar miniszterelnök, aki mintha nem venne tudomást arról, hogy az USA 2021-ben stratégiai ellenfélnek nyilvánította Kínát és Oroszországot.

“Európa nem találja a helyét az eurázsiai kontextusban” – mondta Orbán holott arról van szó: az Európai Unió nem tud és nem is akar választani a Nyugat és a Kelet között.
“Magyarország nem várhat arra, hogy az európai elit megalkossa az eurázsiai stratégiát, neki magának kell kialakítania a saját stratégiáját” – indokolta meg saját diplomáciáját a magyar miniszterelnök, aki miután Magyarország átvette az Európai Unió soros elnökségét sietve ellátogatott Moszkvába és Pekingbe. Ezért megorroltak rá Brüsszelben és Washingtonban.

Mit szól mindehhez Trump?

Orbán Viktor is kíváncsi volt erre, és meg is kérdezte Trump tanácsadóit  még a választási kampány idején. A tanácsadók nem kerteltek: éppúgy stratégiai ellenfélnek tekintik Kínát és Oroszországot mint a Biden adminisztráció, csak épp másképp kívánják kezelni a kérdést. Orbán Viktor orosz és Kína barát politikájával nem értenek egyet. Ennek ellenére a magyar miniszterelnök kitart emellett: az Európai Uniónak Oroszországgal és Kínával együtt kell működnie!

Csakhogy az USA stratégiai szakértői – demokraták és republikánusok egyaránt – egyetértenek abban, hogy az Egyesült Államok világhatalma addig biztos amíg az EU – Oroszország és Kína nem alkot egységet. Már Kissingernek is ez volt a célja amikor 1972- ben lepaktált Kínával. Pekingben is százszor fontosabbnak tartják az Egyesült Államokat mint az eurázsiai együttműködést.

Mindettől függetlenül Orbán Viktor tovább játszhatja a trójai faló szerepet Brüsszelben azzal a különbséggel, hogy most már három megbízója is van: Donald Trump, Vlagyimir Putyin és Hszi Csin-ping. Ennyit a szuverén diplomáciáról…

A vírus véget vethet az USA vezető világhatalmi szerepének

A balul sikerült 1956-os szuezi kaland jelezte a brit birodalom végét. A korona vírus válság jelezheti az amerikai világuralom végét – írja a Foreign Affairs. A befolyásos szakmai folyóirat szerint az USA válság kezelése azt mutatja, hogy Washington a saját problémáit sem tudja megoldani nemhogy a világ válság megoldására mutasson utat.

Eddig az USA világ hatalma nemcsak a gazdasági és katonai erőn nyugodott hanem azon is, hogy képes volt megoldani a világ problémáit, és utat mutatni másoknak. Trump kapkodása Washingtonban most megmutatta: az Egyesült Államoknak semmiféle stratégiája sincsen!

Közben Kína kihasználja a helyzetet

A vírus válság Vuhanban kezdődött, és onnan terjedt át az egész világra. A pekingi vezetés kezdetben ugyanazokat a hibákat követte el mint az európai és amerikai kormányok: döntés képtelenség és szervezetlenség. Inkompetencia a válság kezelésében. A kínaiak viszont a maguk katonás módszereivel felülkerekedtek a vírus válságon: Vuhanban állítólag nincs új fertőzés. A pekingi propaganda igencsak hajlamos eltúlozni a helyzetet, de eddig nem cáfolta senki, hogy a korona vírus válság lecsengőben van a Mennyei Birodalomban. Maga Hszi Csinping elnök is ellátogatott Vuhanba, hogy bejelentse: legyőztük a vírust!

Kína külföldön is segít

Miközben Trump kizárólag Amerikával foglalkozik, megpróbálta például lenyúlni a németek által kifejlesztett vírus gyógyszert, addig a kínaiak most már jelentős segítséget nyújtanak más országoknak. Míg a németek megtagadták maszkok és egészségügyi berendezések szállítását Olaszországba mondván, hogy nekünk is erre van szükségünk, addig Peking komoly támogatást nyújt: kétmillió maszk, ezer lélegeztető gép stb.

Magyarország és Szerbia is kap kínai szállítmányt. A szerb elnök kijelentette: az EU csak tündérmesét ad elő, de a kínaiak valóságos segítséget nyújtanak. Magyarország 3 milliárd forint értékben kap egészségügyi berendezéseket Kínából – mondta az ATV-nek Varga Mihály pénzügyminiszter.

A pekingi Global Times egyetért a Foreign Affairs-szel

A Kínát vaskézzel irányító kommunista párt angol nyelvű portálja nemrég hosszas elemzésben fejtegette: a nyugati világ válsága alkalom arra Kínának, hogy növelje szerepét és befolyását a világban. Most Pekingben azt hangsúlyozzák: rendszerük hatékonyságának hála ők már legyőzték a koronavírust miközben a nyugati világ tehetetlenül nézi, hogy miképp roncsolja szét gazdasági – társadalmi rendszerét a vírus, melyet nem tud megfékezni miközben már jóval több a halálos áldozat Kínán kívül mint belül.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK