Kezdőlap Címkék Turisztika

Címke: turisztika

Kérdéseket vet fel a turizmusnak juttatott támogatás kiosztása

Valami megint bűzlik a kormány pénzosztása körül – jelentette ki Ujhelyi István európai parlamenti képviselő szombati online sajtótájékoztatóján. Az Európai Parlament közlekedési és turisztikai szakbizottságának első alelnökeként hangsúlyozta: súlyos károkat szenvedett el a vendéglátásra épülő szektor, ezért mindenképpen szükség van állami támogatásra az érintett kis- és középvállalkozások túléléséhez és újraindulásához.

Felmerül a gyanú, hogy a szállodai foglalások után járó kompenzációból leginkább csak azok a „csókosok” részesülhetnek, akik közel állnak a Fidesz-kormányhoz és vélhetően előre tudtak a lehetőségről. A kormány a korlátozó intézkedések bejelentésekor azt közölte: az idén novemberben rögzített előzetes foglalások nyolcvan százalékát megtérítik az érintett szállásadóknak, ez Dömötör Csaba államtitkár szerint 928 ezer vendégéjszakát és többmilliárdos támogatási összeget jelent.

Ujhelyi István szerint azonban ez az adat komoly kérdéseket vet fel:

olyan időszakban mutat ugyanis jelentős foglaltsági szintet és vendégmozgást az országban, amikor járványügyi vészhelyzet van érvényben, a határokat lezárták és érdemi korlátozásokat vezettek be.

Az EP-képviselő szerint nehezen elképzelhető, hogy átlagban napi 31 ezer, belföldi vendégekhez köthető szállodai foglalás volt, ez ugyanis a tavalyi év azonos időszakának felelne meg, most viszont Budapest szállodáinak kilencven százaléka zárva van, a Balaton pedig teljesen kiürült.

„Ez nekem bűzlik:

vagy nagyon jól megy egyeseknek, vagy feltehetően kamu adatokat adtak le a kormányzati szerveknek bizonyos szállodák és hotelláncok. A bizalmatlanságot csak erősíti a program hitelességével kapcsolatban, hogy a szállodaipar szereplőinek nagy többsége nem találkozott ezzel a dömpinggel, ahogyan nem találkozott az állami kompenzációval sem”

– fogalmazott Ujhelyi István egyben bejelentette, hogy közérdekű adatigényléssel fordult a kormányhoz és az illetékes turisztikai ügynökséghez a tavalyi és idei foglalási adatok megismerése érdekében, de

arról is tájékoztatást kért a szocialista EP-képviselő, hogy

mely cégek kaptak ebből a többmilliárdos keretösszegből.

Európában a legtöbb tagállam kormánya érdemi segítséget nyújt a turisztikai ágazat bajba került szereplőinek, állítása szerint a magyar kormány azonban egyelőre nem teljesít túl jól ezen a területen. Míg a követendő példaként felhozott Ausztriában a tavaly novemberi – vagyis a járvány előtti, rendes turisztikai szezon – foglalásainak nyolcvan százalékát téríti meg az állam, addig Magyarországon ezt az idei foglalásokhoz, illetve leadott adatokhoz kötik.

„A turizmusban nem csak kormányközeli milliárdosok érdekeltek, hanem négyszázezer munkavállaló, kis- és közepes családi vállalkozás, akiknek létkérdés, hogy segítséghez jussanak.

Sajnálatos, hogy az európai uniós SURE-programból is a magyar kormány mindössze 504 millió eurós tudott lehívni és ennek is csak töredékét fordítja a turisztikai szektor szereplőinek megsegítésére. Ráadásul ezt is úgy, hogy

egy célzott kör jogosult csak a forrásokra, ami ismét azt feltételezi, hogy a kormány nem a magyar embereken, hanem csak saját haveri körén akar segíteni”

– tette hozzá Ujhelyi István. A közérdekű adatigénylésre tizenöt napon belül kell válaszolnia az érintett kormányzati intézményeknek, amennyiben nem adják ki a megfelelő és kötelező adatsort, úgy a szocialista EP-képviselő kész bíróságon kiperelni azokat.

Ujhelyi: megnyitottuk az uniós forrásokat a turizmus munkahelyeinek megvédésére!

„Személyes kezdeményezésemnek köszönhetően az Európai Unió nemrég elindított SURE-programjának forrásait a turisztikai ágazatban dolgozók munkahelyeinek megvédésére is fordíthatják a tagállami kormányok!” – jelentette be pénteki online sajtótájékoztatóján Ujhelyi István szocialista EP-képviselő, az Európai Parlament közlekedési és turizmus bizottságának első alelnöke.

Az MSZP politikusa szolidaritásáról és támogatásáról biztosította a turisztikai szektor képviselőit és munkavállalóit, akik péntek délutánra tüntetést szerveztek Budapesten a koronavírus miatt válságba került ágazat megmentése érdekében. Ujhelyi István elmondta, hogy a turizmusban közel félmillió magyar munkavállaló megélhetése került bajba a járványnak köszönhetően, ezek többsége pedig kis- és közepes, valamint családi vállalkozás.

„A szakma már tavasszal jelezte, hogy csak pár hónapra elegendő tartalékkal rendelkeznek, ehhez képest a most őszi második hullám és az ehhez kapcsolódó kormányzati intézkedések miatt kilátástalan őszre és reménytelen télre kell készülniük”

– fogalmazott Ujhelyi, hangsúlyozva: a kormány részéről eddig leginkább csak ígéreteket, érdemi segítséget azonban nem kaptak a turizmusban dolgozók.

Az MSZP politikusa az EP szakbizottságának egyik vezetőjeként számtalan kezdeményezéssel élt az elmúlt időszakban az európai turisztikai ágazat mintegy 27 millió munkavállalójának érdekében. Ujhelyi emlékeztetett, hogy az Európai Parlament nemrég már elfogadott egy állásfoglalást, amelyben nagyobb koordinációt követelnek a tagállamoktól, az ágazatnak nyújtott gyors és azonnali likviditási segítséget, egy állandó válságkezelési mechanizmus felállítását és egy hosszútávú európai turizmus-stratégia megalkotását szorgalmazták a képviselők.

Ujhelyi István a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy az Európai Unió által a rész-, vagy csökkentett munkaidős dolgozók bértámogatására létrehozott SURE-program közel 100 milliárd eurós keretéből – a magyar politikus javaslatára – immár a turisztikai ágazat munkavállalói is részesülhetnek.

A szocialista EP-képviselő hozzátette: a csehek, a románok és a horvátok is sikerrel igényeltek már több milliárd eurót ebből a keretből, de a magyar kormány pályázatát egyelőre jogszabályi problémákra hivatkozva elutasították.

„Az Európai Unió garantálja tehát a forrást ahhoz, hogy a munkavállalók bérkiegészítését egy rendkívül kezdeményes hitelből biztosítani lehessen és ezzel sok százezer munkahelyet megőrizhessünk.

Különösen fontos lenne ez a turizmusban dolgozók esetében, így arra szólítom fel a magyar kormányt, hogy mielőbb javítsa ki a jogszabályi problémákat és éljen az uniós forrás adta lehetőséggel, segítse ezzel a magyar munkavállalók megélhetésének megvédését!” – fogalmazott Ujhelyi István. Hozzátette: az EP szakbizottságának első alelnökeként egyetért a turisztikai ágazat demonstráló dolgozóinak szakmai követeléseivel – így például a járulékmentesség meghosszabbításával -, ezért aláírásával támogatta a petíciójukat, a tüntetésen azonban az esemény pártpolitika-mentességének megőrzése érdekében nem vesz részt.

Menesztették a turisztikai hivatal antiszemita elnökét

0

Botrányos. Ezt írta a Twitteren Lengyelország turisztikai minisztere amint elolvasta a Nemzeti Turisztikai Hivatal elnökének interjúját.

A miniszter közölte: azonnali hatállyal leváltja a Nemzeti Turisztikai Hivatal főnökét, aki március óta volt a vezetője az intézménynek. Marek Olszewski a Gazeta Wyborcza című liberális lapnak a következőt nyilatkozta:

„A célom az, hogy Lengyelország vonzó oldalát mutassam be a külföldieknek. Auschwitz nem tartozik ezek közé. Ott a mártíromságról van szó. Különben is nem a zsidó elit szenvedett igazán azokban az időkben hanem a lengyel! A zsidó elit szinte teljesen fennmaradt!” Azzal is eldicsekedett az antiszemita hivatalnok, hogy

a varsói a Zsidó Múzeumot is törölte a látnivalók listájáról! 

A második világháború előtt Lengyelországban élt a világ legnagyobb zsidó közössége, melyet a nácik szinte teljes egészében kiirtottak. Ennek a fő szimbóluma Auschwitz, ahol több mint egymillió férfit, nőt és gyereket gyilkoltak le. Itt veszett el a magyar zsidóság jórésze is a holokauszt idején. Auschwitz, mint mementó eddig szerepelt azon a listán, mely azokat a látnivalókat tartalmazza, melyeket Varsó hivatalosan megtekintésére ajánl a turistáknak.

A miniszternek nem volt tudomása arról, hogy a Nemzeti Turisztikai Hivatal főnöke törölte Auschwitzot és a varsói zsidó múzeumot a listáról. Rögtön intézkedett a korábbi állapot helyreállítására. A Turisztikai Hivatal főnöke a jobboldali kormánypárt tagja, és többször indult önkormányzati választáson a párt színeiben. Korábban a lengyelországi zsidó közösség levélben fordult Kaczynski pártvezérhez, hogy panaszt tegyen az antiszemita jelenségek miatt. Választ nem kaptak. Lengyelország miniszterelnöke itt volt Budapesten amikor Netanjahu izraeli kormányfő találkozott a visegrádi vezetőkkel. A tanácskozáson a visegrádi vezetők szentül megígérték: fellépnek minden antiszemita megnyilvánulás ellen!

A lengyel elitben nagy hagyománya van az antiszemitizmusnak: a holokauszt után több pogrom is volt az országban- halottakkal.

A Lengyelországot kormányzó kommunista párt többször is folytatott antiszemita kampányt, az egyik frakció, melyet az akkori belügyminiszter vezetett, nyíltan antiszemita volt. Lengyelországban az egykor virágzó, több mint 5 milliós zsidó közösség pár ezer főre apadt. A döntő többségüket a nácik megölték. A megmaradtak közül sokan emigráltak Nyugat Európába, az USA-ba vagy Izraelbe. A zsidó államban nagy felháborodást váltott ki a legújabb antiszemita nyilatkozat Lengyelországban, pontosan ott, ahol az európai zsidóság legnagyobb temetője van.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK