Az amerikai óriás, Ryan Crouser súlylökésben nyert Rio de Janeiróban – 2016 – és Tokióban – 2021.
Napi 5000 kalóriára van szüksége ahhoz, hogy csúcsformába lendüljön a hamarosan megkezdődő párizsi olimpia idejére. Mit jelent ez a gyakorlatban?
Mindenekelőtt egy kiadós reggelit: omlett öt tojásból szép adag sajttal. Ehhez jön még egy negyed font pulyka kolbász dupla adag zabkásával. Mindehhez áfonya italt fogyaszt az amerikai olimpiai bajnok- írja a CNBC sportrovata. Amely siet hozzátenni , hogy az ebéd is dupla adag: egy font marha vagy csirkehús bőséges rizs körítéssel. A vacsorát a barátnőjével együtt költi el, de négy személyre főznek :” annyit eszünk mint egy négyszemélyes család , egy adagot fogyaszt a barátnőm , én pedig hármat !”- mondja a súlylökő bajnok. Hány kalóriát jelent ez? “Egy adag körülbelül 400 kalória úgyhogy nekem 1200 jut minden vacsorára.”
Mégis mennyibe kerül mindez?
“Határozottan drága , heti 200- 250 dollárba belekerül csak az én fogyasztásom”- ismerteti a családi kassza kiadásait Ryan Crouser kétszeres olimpiai bajnok. Aki hozzáteszi :” ez bizony komoly befektetés a sportolói teljesítményembe.”
Azért ilyen drága minden, mert a legjobb élelmiszert vásárolja a bajnok: marhahúsból csak biót, amely 30-40%- al többe kerül a piaci árnál.
“Ha jobb minőségű ételt eszem, akkor jobban teljesítek az edzésen vagyis megéri megvenni a drágább terméket.”
A probléma az, hogy a bajnok már 31 éves , a szervezete már nem teljesít úgy mint a huszas éveiben amikor olimpiai aranyérmes lett méghozzá kétszer is.
“Minél idősebb vagy annál rosszabbak az esélyeid. Az idő ellened dolgozik.”
Hogy kell edzeni akkor, ha valaki már túl jutott a csúcson ? “Az, hogy már nem tudok guggolva kinyomni 350 fontot, nem jelenti azt, hogy fel kellene adnom. Épp ellenkezőleg , most jobban koncentrálok a súlylökés technikai oldalára.”
Ez beválik , mert Crouser tavaly javította meg a saját rekordját vagyis esélyesnek számít az olimpiai aranyra Párizsban is.
“Ha 24 vagy 25 éves koromban valaki azt jósolta volna nekem , hogy harmincon túl is súlyt fogok lökni, akkor azt mondtam volna neki: öreg , erről szó sem lehet!”
A legnagyobb veszély a kiégés
Az erős edzések és a kiadós táplálkozás könnyen odavezethetnek, hogy a sportoló feltegye a kérdést: minek csinálom ezt? Megéri? Két aranyérem után nehéz motivációt találni.
“Ha mentális problémáim vannak, akkor felteszem magamnak a kérdést: mi mást csinálhatnék? Pénzügyi konzultáns lennék egy irodában. Akkor már sokkal inkább edzek az olimpiára. A sport nagyon sok mindenen átsegített eddig is.”
Végsősoron a bajnok azért vállalja a megerőltető edzéseket, mert szereti a súlylökést: “unalmas lehet egy kockában dolgozni, a sport sokkal érdekesebb. Szeretem a munkámat, szeretem ezt csinálni.”
Tegyük hozzá, hogy a bajnokot a Thorne cég támogatja tehát nincsenek különösebb anyagi gondjai. Ha pedig megszerzi a harmadik aranyérmet is Párizsban az olimpián, akkor még inkább felmegy az ázsiója az amerikai óriásnak, aki heti ezer dollárt költ élelmiszerre.