Kezdőlap Címkék StB

Címke: StB

Bajban Babis, titkosszolgálati múlttal gyanusítják

Pozsonyban találtak egy titkosszolgálati dokumentumot, amely a kormány hivatal szerint egyertelműen igazolja: Andrej Babis az StB munkatársa volt éveken keresztül Csehszlovákiában. Andrej Babis szlovák, ezért találhattak róla ilyen dokumentumot Pozsonyban.

A cseh kormányfőről, aki egyáltalán nem mellesleg Csehország egyik leggazdagabb embere, már régóta állítja az ellenzéki sajtó, hogy aktív tisztje volt a titkosszolgálatnak, amely 1968 után vaskézzel irányította Csehszlovákiát nem is annyira a prágai hanem inkább a moszkvai vezetés utasításait követve.

Az orosz kapcsolat

Babis tanulmányainak egy részét a Szovjetunióban végezte, kiválóan beszél oroszul. Egyes információk szerint beszervezésére még a Szovjetunióban került sor. Hazatérve az egyik összekötő tiszt szerepét játszotta a szovjet és a csehszlovák titkosszolgálat között.

A külkereskedelemben csinált karriert. Vagyonát azzal alapozta meg, hogy csehszlovák – marokkói vegyes vállalatot hozott létre a szocialista rendszer végnapjaiban. Ilyen vegyes vállalat létrehozásához igen megbízhatónak kellett lenni a szocialista Csehszlovákiában.

Andrej Babis mindent tagad, és alaptalan vádaskodásról beszél. Dossziéja nem került elő, dehát a titkosszolgálati tisztikar jórésze átmentette magát Csehszlovákiában.

Csehország csehül áll

Babis nemrég kirúgta szociáldemokrata külügyminiszterét, aki nem értett egyet azzal, hogy Csehországnak ragaszkodnia kellene az EU által engedélyezett vakcinákhoz vagyis semmi szükség az orosz Szputnyik megvásárlására.

Babis miniszterelnök viszont azon a véleményen van, hogy minden vakcinát fel kell használni a koronavírus járvány megállítására. A cseh kormányfőnek ehhez erős érve van: Csehország a halálozási mutatók szomorú versenyében még Magyarországot is megelőzi. A cseh halálozási mutató 25 míg a magyar 22, és még nincs vége a koronavírus járvány harmadik hullámának.

A nehéz járvány helyzet és a felújított titkosszolgálati vádak miatt kormányválság is kialakulhat Prágában – ahhoz hasonlóan ahogy Pozsonyban történt. Egy ilyen kormányválság aligha könnyíti meg a koronavírus járvány elleni védekezést Csehországban.

Lejáratás vagy lelepleződés? Ügynökbotrányba keveredett az MSZP brit „üdvöskéje”

0

Csütörtökön délelőtt egy bomba erejével robbant a hír Nagy-Britanniában: Jeremy Corbyn, a brit Munkáspárt jelenlegi vezetője, akire a hétvégén tartott MSZP kongresszuson is hivatkoztak, harminc évvel ezelőtt a csehszlovák titkosszolgálat egyik ezredesével találkozott a brit parlament épületének közelében. 

Jeremy Corbyn legalább háromszor, ha nem többször találkozott a csehszlovák titkosszolgálat (Státní bezpečnost/StB) egyik ügynökével. Legalábbis erről számolt be a The Sun nevű bulvárlap, amely a Prágában lévő belügyi levéltárakban fellelt forrásokra hivatkozik. Ezekből kitűnik, hogy egy külön aktát nyitottak Corbynról, amelyben a politikus  megkapta a COB fedőnevet.

Az első találkozóra 1986-ban került sor. A magát csehszlovák diplomatának kiadó Jan Dymic StB-ezredes a belpolitikáról beszélgetett Corbynnal, aki „udvariasan, de egyes esetekben igencsak

érezhető dühvel nyilatkozott az Egyesült Államokról, illetve Margaret Thatcher vezette konzervatív kormányról”.

Ezzel párhuzamosan pedig pozitívan beszélt a keleti blokkról és a Szovjetunió „békepolitikájáról”. Ugyanúgy a baloldali politikus ajánlotta fel, hogy a közeljövőben újabb találkozókat tartsanak.

Másodszor 1987-ben találkoztak. Ekkor a Csehszlovák Kommunista Párt Központi Bizottságának egyik meg nem nevezett tagja is részt vett a megbeszélésen. Ezen már nem a politika, hanem a brit kémelhárítás volt a téma: többek közt egy kelet-német ügynök letartóztatásáról adott át információkat, de állítólag azokról a képviselőtársairól is beszélt, akik kapcsolatban lehettek az Mi5 és az Mi6 brit hírszerző szolgálatokkal. Az eddigi információk szerint Dymic és Corbyn utoljára 1987. október 24-én találkozott egymással.

Corbyn és a Munkáspárt azonnal megszólalt az ügyben. Azt ugyan

elismerték, hogy a képviselő a nyolcvanas években egy csehszlovák diplomatával találkozott, de annak „ügynöki mivoltával” nem volt tisztában.

„Ezért azt állítani, hogy (Corbyn) informátora vagy ügynöke lett volna egy keleti blokk titkosszolgálatának, nem más mint hazugság és nevetséges rágalom” – jelentette ki a Brit Munkáspárt szóvivője, hozzátéve, hogy akkoriban a „nagykövetekkel való találkozás teljesen megszokottnak számított a brit képviselők körében”.

A brit lapok közül nem mindegyik veszi komolyan az ügyet, a The Guardian egyenesen a „szokásos, The Sun által indított Corbyn-ellenes hadjárat részének” nevezte a bulvárlap címlapján megjelenő cikket. Ugyanakkor az elmúlt hónapokban nem ez az első eset, hogy a csehszlovák titkosszolgálattal hoznak összefüggésbe egy politikust. A hidegháború idején Prága kiemelt céljának tekintette, hogy az StB minél több keleti blokkon kívüli baloldali mozgalomban szerezzen informátorokat vagy ügynököket.

2017-ben a cseh kutatók nyilvánosságra hozták, hogy Vivian Trías (1922-1980), az Uruguay Kommunista Párt vezetője és a baloldali értelmiség egykori ikonja az StB „legproduktívabb latin-amerikai ügynöke” volt. A hír eljutott Uruguayba is, ahol a helyi szocialista párt tagadta, hogy Trías a csehszlovákoknak dolgozott volna és megkérdőjelezték a dokumentumok eredetiségét.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!