Kezdőlap Címkék Po Hszilaj

Címke: Po Hszilaj

A CIA főnök után Pekingbe látogat Blinken külügyminiszter

0

Blinken Pekingbe látogat, ezt írta a jólértesült Bloomberg hírügynökség, de a kínai külügy egyelőre nem erősítette meg a hírt. Tony Blinken már egyszer jelezte, hogy Kínába látogat, de azután a tragikomikus kém léggömb incidens után elhalasztotta látogatását.

A Washington Post megírta: William Burns, a CIA igazgatója májusban titokban Pekingben tárgyalt. Állítólag csak titkosszolgálati vezetőkkel találkozott politikusokkal nem – szivárogtatta ki a CIA, de ez elég valószínűtlen hiszen utána Biden elnök Hirosimában közölte a G7 csúcson: megindult az olvadás az USA és Kína között, hamarosan csúcstalálkozó is lesz.

Azt nem mondta, hogy mikor. Nyilvánvaló, hogy ezt készíthette elő a CIA igazgatója, majd pedig Blinken külügyminiszter. Biden elnök egyébként jól ismeri Hszi Csin-pinget hiszen mindketten sokáig voltak alelnökök Washingtonban illetve Pekingben. Az USA akkor még támogatta Hszi Csin-ping párt főtitkári és elnöki kinevezését, mely meg is történt bár a kínai vezetésben nem mindenki örült ennek 2012-ben. Biden figyelmeztette akkor Hszi Csin-pinget, hogy fő vetélytársa, Po Hszilaj puccsot készít elő, hogy hatalomra kerüljön. Hszi Csin-ping köszönte szépen a CIA információját, és hazatérve lesújtott ellenfelére, akit nejével együtt életfogytiglani fegyházra ítéltek korrupció miatt és egy brit titkos ügynök megmérgezéséért – ez utóbbit az asszony intézte.

Kína az első számú stratégia ellenfél

Biden alighogy beült a Fehér Házba, új hidegháborús stratégiát vázolt fel: Kína és Oroszország ezentúl ellenség! Miért? Mert megkérdőjelezik az USA világhatalmát. Ezt persze nyíltan nem lehet bevallani, ezért a külügy Washingtonban a demokráciák és a diktatúrák szembenállásáról beszél megfeledkezve arról az apróságról, hogy 2021-ig vígan együttműködtek Kínával és Oroszországgal. Amikor az USA lepaktált Kínával 1972-ben, akkor még Pekingben Mao elnök volt hatalmon, aki legkevesebb 30 millió kínai haláláért volt felelős. Ráadásul a koreai háborúban a fronton is szembekerült az Egyesült Államokkal. Mao elnök legidősebb fia a koreai fronton halt meg, ahol az amerikai katonák ellen harcolt. Hszi Csin-ping elnök viszont a Harvard egyetemen taníttatta a lányát. Viszont elkövette azt a hibát, hogy 2016-ban Hangcsouban, az első Kínában megrendezett G20 találkozón bejelentette: Kína bele akar szólni a világ ügyeibe, nem hagyja, hogy az USA egyedül döntsön minden fontos kérdésben. Ezután megkezdődtek az amerikai szankciók Kínával szemben, és az amerikai sajtó sietve felfedezte, hogy Kína egy kommunista rendőr állam. Ez a helyzet már 1949, a kínai népköztársaság kikiáltása óta fennáll, de mindig akkor veszik elő Washingtonban, ha épp Kínát ellenfélnek tekintik.

Mitől tart Peking?

Attól, hogy Tajvan az USA támogatásával kikiáltja a függetlenségét. Az utóbbi időben sok amerikai politikus kereste fel Tajvant, és az amerikaiak komoly fegyver szállítmányokkal erősítették meg a sziget védelmét. Ha Tajvan kikiáltaná a függetlenségét, akkor Hszi Csin-ping elnök kényszerhelyzetbe kerülne ugyanis Peking az egységes  Kína elv híve, és ezt az Egyesült Államok is elismerte. Ez azt jelenti, hogy Tajvan elvben Kína része, de “egyelőre” önálló politikai és gazdasági rendszere van. Ha Tajvan ebből kilép és deklarálja függetlenségét, akkor Peking megindíthatja a hadseregét “Tajvan felszabadítására.” A világ pedig közel kerülne egy USA-Kína háborúhoz.

“Ennél szörnyűbbet el sem tudunk képzelni”

– mondta erről Szingapúrban az új kínai hadügyminiszter egy nemzetközi tanácskozáson.

Az USA hadügyminisztere is jelen volt, de közvetlenül nem találkoztak egymással. A kínaiak ugyanis garanciákat várnak az Egyesült Államoktól: betartja ígéretét az egységes Kínával kapcsolatban, és nem ösztönzi függetlenségre Tajvant. Az amerikaiak játszanak a kínaiak idegeivel, de Pekingben hosszú távra gondolkodnak. A kínaiak mindenképp el akarják kerülni a háborút az Egyesült Államokkal, mert tudják: ezen a téren az USA még sokkal erősebb. Gazdasági és technológiai versenyt akarnak, mert úgy érzik: ezen a területen az 1,4 milliárd kínai lefőzheti az USA 330 millió polgárát.

Amerikába szökött a pekingi kémelhárítás főnöke?

Tung Csinvej miniszterhelyettes volt az állambiztonsági minisztériumban, ő irányította a kémelhárítást. A Daily Beast értesülései szerint lányával együtt az USA-ba menekült Hongkongon keresztül.

Ha a szökés igaz, akkor nagy csapás érhette a Kínát vaskézzel vezető kommunista pártot, melynek vezére, Hszi Csinping irányítja a titkosszolgálatokat is mint a Legfelső Katonai Tanács elnöke. A Daily Beast szerint a kínai titkosszolgálati főnök fontos információkkal szolgált arról is, hogy miképp kezdődött meg a COVID-19 járvány Vuhanban. Az USA az ő információi alapján kezdhetett új vizsgálatot abban az ügyben, hogy a vírus egy kutató intézetből szabadulhatott el.

Ha ez beigazolódik, akkor Kínát kettős csapás érheti: egyrészt kiderülhet az, hogy a technológiai fegyelem korántsem olyan mint amilyennek lennie kell a hasonló laboratóriumokban. Másrészt pedig Kínát meggyanúsíthatják azzal, hogy biológiai fegyvereket kutat. Ezt a nemzetközi szerződések tiltják, de ennek ellenére sok helyütt folynak ilyen kutatások a világban.

Például Fort Detrick

A pekingi sajtó rendszeresen cikkezik arról, hogy ebben a Maryland államban levő katonai laboratóriumban olyan vírus kutatások folynak, melyek a biológiai hadviselést szolgálják. Egy pekingi diplomata azzal gyanúsította meg az Egyesült Államokat, hogy ebben a laboratóriumban ők fejleszettték ki a COVID-19 vírust méghozzá abból a célból, hogy megnyerjék a háborút a tálibok ellen Afganisztánban. A vírust el is vitték Afganisztánba, de közben amerikai katonák is megfertőződtek anélkül, hogy erről tudtak volna.

Ezeknek az amerikai katonáknak egy része Vuhanban versenyzett a katonai válogatottak világbajnokságán még 2019 őszén. Így kezdődhetett meg a COVID-19 járvány a kínai nagyvárosban – állítja ez a kínai diplomata, aki korábban Washingtonban szolgált. Ezt a furcsa magyarázatot Facebook oldalán tette közzé – nyilvánvalóan a pekingi külügy jóváhagyásával.

Titkosszolgálatok háborúja

Edward Snowden, az NSA amerikai informatikai titkosszolgálat híres árulója Hongkongba szökött, és tájékoztatta a kínaiakat arról, hogy az USA le tudja hallgatni a legfelső pekingi vezetést is! Ezt követően átszervezték a pekingi kémelhárító szolgálatot. Hszi Csinping elnököt egyébként nem érte igazi meglepetésként Edward Snowden leleplezése, mert korábban Biden amerikai alelnök barátilag figyelmeztette őt amikor még alelnökként Washingtonban járt. Miről beszélgetett a két alelnök? Biden elmondta: az USA értesülései szerint Po Hszilaj, a Politikai Bizottság befolyásos tagja, Csungking városának pártvezére puccsot készít elő annak érdekében, hogy megakadályozza: Hszi Csinping legyen a kommunista párt és Kína új első embere. A hazatérő Hszi Csinping keményen leszámolt ellenfelével, akit korrupció miatt életfogytiglanra ítéltek. Hszi Csinpingnek arra is rá kellett döbbennie: az amerikaiak túlságosan is sokat tudnak!

2018-ban lett a kémelhárítás vezetője Tung Csinvej. Ha igaz, hogy dezertált, akkor ő a legmagasabb rangú kínai vezető, aki ilyet tett Lin Piao marsall óta. Lin Piao Mao elnök kijelölt utóda volt, de nem helyeselte az amerikai nyitást: Nixon elnök pekingi meghívását. Ezért Pekingben megbuktatták. A Szovjetunióba akart menekülni, de gépét lelőtték. Ez a hivatalos magyarázat, a valóságot valószínűleg sohasem ismerhetjük meg éppúgy mint azt, hogy Peking kémelhárításának főnöke miért is dezertált, ha egyáltalán megtette…

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK