Úgy tűnik, a vakcinák jelentős védelmet nyújtanak a súlyos betegségek ellen, de a gyorsan terjedő fertőzés következményei sok közegészségügyi szakértőt aggasztanak. A világ legtöbb vakcinája valószínűleg nem akadályozza meg az Omicron fertőzését.
Egyre több előzetes kutatás utal arra, hogy a világ nagy részén használt Covid-oltások szinte semmilyen védelmet nem nyújtanak a rendkívül fertőző Omicron-változat általi fertőzés ellen.
Úgy tűnik, hogy továbbra is minden vakcina jelentős védelmet nyújt az Omicron által okozott súlyos betegségek ellen, ami a legfontosabb cél. Ám úgy tűnik, hogy csak a Pfizer és a Moderna oltások, ha megerősítik a harmadik emlékeztető oltással, kezdetben sikeresek a fertőzések megállításában, csakhogy ezek az oltások a világ nagy részén nem állnak rendelkezésre.
A korai stádiumban lévő kutatások szerint az AstraZeneca, a Johnson & Johnson, valamint a Kínában és Oroszországban gyártott vakcinák – nemigen akadályozza meg az Omicron terjedését. Mivel a legtöbb ország oltási programját ezekre az oltóanyagokra építette fel, ez összességében nagyon negatív kilátásunk lehet a járvány lefolyására.
A fertőzések globális rohama egy olyan világban, ahol emberek milliárdjai maradnak beoltatlanok, nemcsak a veszélyeztetett emberek egészségét fenyegeti, hanem megnöveli az újabb változatok megjelenésének lehetőségét is. Szinte bizonyosan tovább mélyül az egyenlőtlenség az országok azon képességében, hogy átvészeljék a járványt. Az Omicron-fertőzés elleni vakcina korlátozott hatékonyságáról szóló hírek pedig lenyomhatják az oltás iránti keresletet a fejlődő világban, ahol sokan már eleve tétováznak vagy más egészségügyi problémákkal vannak elfoglalva.
Az eddigi legtöbb bizonyíték laboratóriumi kísérleteken alapul, amelyek nem rögzítik a szervezet immunválaszának teljes skáláját, és nem a világ populációira gyakorolt hatásának nyomon követésén. Az eredmények azonban feltűnőek.
A Pfizer és Moderna felvételek az új mRNS technológiát használják, amely következetesen a legjobb védelmet kínálja a fertőzések ellen minden változat esetén. Az összes többi vakcina az immunválasz kiváltásának régebbi módszerein alapul.
A kínai Sinopharm és Sinovac vakcinák – amelyek a világszerte beadott oltások közel felét teszik ki – szinte nulla védelmet nyújtanak az Omicron fertőzéssel szemben.
Kínában a lakosság nagy többsége megkapta ezeket az injekciókat, amelyeket széles körben alkalmaznak az alacsony és közepes jövedelmű országokban is, például Mexikóban és Brazíliában.
Egy előzetes hatékonysági tanulmány Nagy-Britanniában azt találta, hogy az Oxford-AstraZeneca vakcina hat hónappal az oltás után nem képes megállítani az Omicron fertőzést. Az indiai beoltott emberek 90 százaléka megkapta ezt az oltást Covishield márkanéven; A szubszaharai Afrika nagy részén is széles körben alkalmazták, ahol a Covax, a globális Covid vakcinaprogram 67 millió adagot osztott ki belőle 44 országba.
A kutatók azt jósolják, hogy az Afrikában és Latin-Amerikában is használt orosz Szputnyik vakcina hasonlóan lehangoló védelmet fog mutatni az Omicron ellen csakúgy, mint a Johnson & Johnson vakcina Afrikában. Sajnos ez is elhanyagolható képességet mutatott az Omicron fertőzés blokkolására.
Az antitestek jelentik a vakcinák által kiváltott első védelmi vonalat. De a felvételek serkentik a T-sejtek növekedését is, és az előzetes vizsgálatok azt sugallják, hogy ezek a T-sejtek még mindig felismerik az Omicron-variánst, amely fontos a súlyos betegségek megelőzésében.
Hatalmas szerencse, hogy az Omicron eddig kevésbé tűnik halálosnak, mint a Delta változat.
Ez a védelem azonban nem lesz elég ahhoz, hogy az Omicron ne okozzon globális zavart – mondta J. Stephen Morrison, a Nemzetközi és Stratégiai Tanulmányok Központjának Globális Egészségpolitikai Központjának igazgatója.
Az áttöréses megbetegedésben szenvedőknél előfordulhat, hogy csak tünetmentes fertőzést vagy enyhe megbetegedést tapasztalnak, de átadhatják a vírust be nem oltottaknak, akik súlyosabban megbetegedhetnek, és új változatok forrásává válhatnak.
„A fertőzés puszta léptéke túlterheli az egészségügyi rendszereket, egyszerűen azért, mert a betegszám potenciálisan olyan nagy lesz” – mondta. „Ha világszerte kitör a járványfertőzés, sokkhatás éri az egészségügyi rendszereket és ahelyett, hogy a vírus elleni háborúnak végéhez közelednénk, meg kell barátkoznunk a gondolattal:
a háború egy újabb szakaszba lépett.