Szecsin átvert! – fogalmazta meg kissé sarkosan a véleményét Alekszej Uljukajev, akit tavaly tartóztattak le a Rosznyeft irodájában. A vád szerint az egykori gazdasági miniszter 2 millió dollárt kért azért, hogy jóváhagyja a Rosznyeft egyik jogilag meglehetősen problematikus felvásárlását 2014-ben.
Akkor az állam rá akarta tenni a kezét a Bashnyeft olajvállalatra, mely Jevtusenkovnak, a dollármilliárdos oligarchának a tulajdonában volt. Hogy megy ez Putyin Oroszországában? Jevtusenkovot megvádolták pénzmosással. Az oligarcha értette a finom célzást és lemondott a cégéről a Rosznyeft javára. Ezek után csodák csodájára megszűnt ellene a vád pénzmosás ügyében.
De hogy került képbe a gazdasági miniszter?
Alekszej Uljukajevnek kellett jóváhagynia a felvásárlást. A vád szerint ezért kért 2 millió dollárt Szecsintől, a Rosznyeft főnökétől. Igor Szecsin korábban a katonai hírszerzésnél szolgált és jó viszonyt ápol Putyin elnökkel, aki a KGB-ben alapozta meg karrierjét. A miniszter szerint Szecsin csapdába csalta őt. Tudtán kívül felvételeket készített a tárgyalásokról. Csakhogy a bemutatott hangfelvételek nem jelentenek egyértelmű bizonyítékot. Kettejük párbeszéde ugyanis nagyértékű borokról és ritka vadhúsokról szól. A rendőrségnek elég volt ennyi: amint a miniszter kilépett a Rosznyeft főnökének az irodájából, letartóztatták. A vád megvesztegetés kikényszerítése. Mit mond erre a miniszter? „Ugyan már! Nem voltam én olyan erős pozícióban Szecsinnel szemben!
Ő sokkal közelebb állt Putyin elnökhöz!”
Jellemző a moszkvai perre, hogy a koronatanú, Igor Szecsin valahogy sohasem ér rá arra, hogy szembesítsék a miniszterrel. Jogi képviselője most arra hivatkozott, hogy Olaszországban tárgyal. De mi szüksége van Putyin elnöknek ilyen kirakatperre Moszkvában? A Bloomberg hírügynökség tudósítója utal arra, hogy hamarosan választásokat tartanak Oroszországban. Putyin újra indul – ezúttal negyedszer. Népszerűsége a hivatalos felmérések szerint töretlen. Ám az is kétségtelen tény, hogy amióta az olaj ára mélyrepülésbe ment át, azóta stagnál az életszínvonal. A korrupció viszont nem csökken! Sőt, a lakosság szerint még növekedett is. Bűnbakra tehát szükség van. Ezért rendeznek Moszkvában először olyan korrupciós kirakatpert, melynek vádlottja Putyin egykori gazdasági minisztere. Aki hiába állítja, hogy Putyin régi jó barátja Igor Szecsin, a Rosznyeft állami olajcég főnöke alaposan átverte, minden bizonnyal csinos börtönbüntetés elé néz. Putyin pedig készülhet a választásokra hiszen megmutatta: nemcsak külföldön sikeres a diplomáciában, a Közel-Keleten vagy másutt mondjuk Magyarországon, hanem otthon is lesújt a korrupcióra még hogyha ezért egykori miniszterét kell is beáldoznia…