Az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, Jake Sullivan megemlítette azokat a kötelezettségvállalásokat, amelyeket Ukrajna vállalt a kazettás lőszerek használatával kapcsolatban, amelyek Washington úgy döntött, hogy Kijevnek ad át ilyen lőszereket.
Jake Sullivan emlékeztetett arra, hogy Oleksiy Reznikov ukrán védelmi miniszter két példára hivatkozva számolt be azokról az elvekről, amelyeket Kijev követ majd a kazettás lőszerek használatakor.
„Az első az, hogy nem fogják használni őket orosz területen, hanem csak a saját területükön, ahol a legnagyobb ösztönzésük van arra, hogy korlátozzák – korlátozzák a polgári lakosságra gyakorolt hatást, mert az ukrán állampolgárok lesznek veszélyben”
– mondta az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója.
Másodszor, tette hozzá Sullivan, az ukránok „nem fogják használni őket lakott területeken”.
Pénteken az Egyesült Államok új katonai segélyt jelentett be az ukrán hadsereg támogatására, amely kazettás lőszereket is magában foglal.
Washington bejelentése kiváltotta a civil szervezetek kritikáját, és több európai országot és Kanadát is megszégyenített, mivel a kazettás lőszerek veszélyesebbek a civilek számára, és van egy egyezmény, amely szerint a részes államok megtagadják azok használatát és tárolását. Az orosz hadsereg jól dokumentált módon a háború kezdete óta folyamatosan bevet kazettás lőszereket az ukrán lakónegyedek ellen is.
Pénteken a német kormány szóvivője azt mondta, hogy az Egyesült Államok döntése a kazettás lőszerek küldéséről nem volt könnyű, és megjegyezte, hogy Oroszország már használt ilyen fegyvereket Ukrajna területén.