Kezdőlap Címkék Koffein

Címke: koffein

Az italt amelynek napi fogyasztása csökkenti a szívbetegségek és a cukorbetegség kockázatát

A rendszeres mérsékelt kávéfogyasztás számos betegség, például a 2-es típusú cukorbetegség, a szívkoszorúér-betegség és a stroke megelőzésében segíthet. Ez áll a Journal of Clinical Endocrinology&Metabolism folyóiratban megjelent tanulmányban – írja a Medical News Today.

Azok az emberek, akik napi három csésze kávét vagy 200-300 milligramm koffeint fogyasztottak, 48,1%-kal alacsonyabbak voltak az új kardiometabolikus betegségek, mint azoknál, akik szinte egyáltalán nem fogyasztottak koffeint.

Eközben azoknál, akik napi 100 mg-nál kevesebb koffeint fogyasztottak, 40,7%-kal alacsonyabb volt a betegségek kockázata.

Mik azok a kardiometabolikus betegségek

A kardiometabolikus betegségek olyan betegségek komplexuma, amelyek olyan gyakori betegségeket foglalnak magukban, mint a 2-es típusú cukorbetegség, a szívkoszorúér-betegség, a stroke és más, a szív- és érrendszeri és az anyagcsere-rendszerek
munkájához közvetlenül kapcsolódó patológiák. E betegségek közül akár egy is megkétszerezi a halálozás kockázatát, több betegség egyidejű jelenléte pedig hétszeresére növelheti a halálozás kockázatát. Ezenkívül a kardiometabolikus multimorbiditásban szenvedőknél nagyobb a fizikai funkcióvesztés kockázata, és nagyobb valószínűséggel tapasztalnak stresszt.

Hogyan tanulmányozták a kávé hatását

A brit Biobank adatain alapuló tanulmány több mint 500 000 37 és 73 év közötti emberre terjedt ki. A résztvevők tájékoztatást adtak egészségi állapotukról, beleértve a kórtörténetet, a kórházi feljegyzéseket és a koffeinfogyasztásról szóló önbevallást.

Kiválasztották azokat, akik teljes körű információt szolgáltattak a koffeinhasználatról, a kutatók több mint 360 000 személy adatait elemezték.

Több mint koffein

A kávé és a tea több száz bioaktív vegyületet, például flavonoidokat és polifenolokat tartalmaz, amelyek antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkeznek.

Ezek az anyagok segíthetnek csökkenteni a szív- és érrendszeri és anyagcsere-betegségek kockázatát. Különösen segíthetik a szervezetet az inzulin jobb felhasználásában, ami fontos a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében.

A kutatók azt is megjegyezték, hogy a kávé és a tea jótékony tulajdonságai ellenére más koffeintartalmú italok, például az energiaitalok és az üdítőitalok nem rendelkeznek ugyanolyan pozitív hatással. Ezen italok magas cukortartalma semlegesítheti
a koffein bármely jótékony hatását. 

A mértékletesség igénye

Annak ellenére, hogy a koffein számos előnnyel jár a szív- és érrendszerre, az orvosok óvakodnak a stimuláns túlzott fogyasztásával szemben. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságának (FDA) ajánlása szerint a koffein biztonságos napi adagja egészséges felnőttek számára legfeljebb 400 mg, ami körülbelül 4-5 csésze kávénak felel meg.

Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a koffeinfogyasztás nem mindenkinek való. Magas vérnyomásban, szívritmuszavarban, gyomorfekélyben, szorongásos zavarban szenvedők vagy terhes nők korlátozzák ennek a stimulánsnak a fogyasztását.

Hogyan befolyásolja a koffein a glükózszintet

A cukorbetegséggel kapcsolatos érdekes szempont, hogy a koffein átmenetileg megemelheti a vércukorszintet a 2-es típusú cukorbetegeknél.

Ez az inzulinérzékenység csökkenése miatt következik be, ami az étkezés utáni glükózszint enyhe növekedéséhez vezet. E mellékhatás ellenére a mérsékelt koffeinfogyasztás általános hatása előnyösnek tűnik a kardiometabolikus betegségek kockázatának csökkentésében.

Emlékeztetni kell arra, hogy olasz tudósok kijelentették, hogy az eszpresszó kávé megakadályozhatja az Alzheimer-kór kialakulását.

A sokoldalú koffein

A koffein a világ valószínűleg legnépszerűbb, legszélesebb körben fogyasztott élénkítőszere. Bár legismertebb forrása a kávé, megtalálható a teában, kakaóbabban, kóladióban, és még másik 60 növényben. Felhasználja a gyógyszeripar, keverik üdítőitalokba is. Bár volt idő, amikor mumusnak kiáltották ki, mostanra tudjuk, hogy – természetesen mértékkel fogyasztva – számos pozitív élettani hatással bír. Egyes becslések szerint a világ lakosságának 80%-a fogyaszt rendszeresen koffeint. 

A koffeint, illetve a koffeintartalmú élelmiszereket leginkább az élénkítő hatása miatt fogyasztjuk. A koffein egy, az éberséget, agyi aktivitást csökkentő hormon, az adenozin aktivitását gátolja, kismértékben növeli a vérnyomást és a pulzust, valamint fokozza az agykéreg aktivitását, emiatt érezzük magunkat frissebbnek tőle. És ez nem csupán szubjektív érzet, ezen hatások következtében a koffeinfogyasztást követő pár órában valóban javulnak a kognitív funkciók.

A koffeinfogyasztás az emésztésünkre is hatással van, fokozza a gyomornedv elválasztását és vízhajtó hatású, így emésztésjavító, hosszú távon pedig segíthet a fogyásban, illetve az ideális testsúly megtartásában. Segíthet a fejfájás megszüntetésében is, nem véletlen, hogy számos fájdalomcsillapító gyógyszer hatóanyaga.

Na de mennyi az ideális mennyiség, mi az, amit még jól tolerál a szervezet, és mi történik, ha túl sokat fogyasztunk belőle?

Kutatások szerint egy átlagos testsúlyú felnőtt napi 300-400 mg koffeint nyugodtan elfogyaszthat bármilyen káros egészségi következmény nélkül. Várandós nőknek legfeljebb napi 200 mg koffeint ajánlanak. Gyermekek esetében 3 mg/testsúly kilogramm mennyiség még biztosan veszélytelen, persze ők leginkább csokoládé vagy tea formájában fogyasztják. Túladagolásról 600 mg fölött beszélhetünk, ennek tünetei szívdobogás érzet, nyugtalanság, szédülés, hányinger, alvásproblémák lehetnek.

A napi koffeinfogyasztásunk kalkulálásához jó, ha tudjuk, hogy egy átlagos eszpresszó 60-80 mg koffeint tartalmaz, míg egy hosszúkávéban 100-120 mg koffein is lehet. Az instant kávék koffeintartalma valamivel alacsonyabb, egy adagban kb. 60 mg található.

Mivel a koffeinmolekula hőre bomlik, így a sötétebb pörkölésű, érzetre erősebb kávékban kevesebb a koffein, mint a világos pörkölésűekben.

Az arabica kávé kevesebb koffeint tartalmaz, mint a robusta.  Egy csésze feketetea kb. 50 mg-ot tartalmaz belőle, egy tábla (100 gramm) tejcsokoládé 20 mg-ot, míg egy tábla étcsoki akár ennek háromszorosát is.

Persze nem csak a bevitt mennyiség számít, hanem az is, hogy azt milyen gyorsan dolgozza fel a szervezet. A nők általában némileg hosszabb ideig érzik a koffein hatását, mint a férfiak. Lassíthatja a felszívódást, ha a kávénkat tejjel, tejhabbal vagy tejszínnel fogyasztjuk. Az alkoholfogyasztás szintén lassítja a felszívódását, míg a dohányzás növeli azt.

Kávérajongóknak azzal sem árt tisztában lenni, hogy bár a koffeinhez hozzászokik a szervezet, vagyis idővel hasonló élettani hatáshoz némileg többet igényel belőle, de abbahagyása esetén hosszú távú elvonási tünetekkel nem kell számolnunk, csupán pár napos átmeneti fáradtság valószínű.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK