Kezdőlap Címkék Ézak-Korea

Címke: Ézak-Korea

Egymásra vár az USA és Észak-Korea

0

A CNN szerint egy magát megnevezni nem kívánó magasrangú amerikai illetékes beszélt a hírtelevíziónak arról, hogy akár már az idén sor kerülhet egy újabb amerikai-észak-koreai csúcstalálkozóra.  Hírek szerint Észak-Korea amerikai kezdeményezésre vár, az USA pedig arra, hogy megkezdődjék a koreai félszigeten az atomfegyverek felszámolása.

 

Washingtonban sokan úgy vélik, hogy Trumpnak azért volt sürgős a csúcstalálkozó Kim Dzsongunnal, mert novemberben választások lesznek az Egyesült Államokban.

A diplomáciában ugyanis eddig Trump nem sok sikert tudott felmutatni, ugyanakkor megállapodott a korábban általa csak a gonosz szimbólumának titulált Észak-Korea diktátorával.

Egy újabb csúcstalálkozó kilendíthetné a holtpontról az USA és Észak-Korea viszonyát, amelyet hátrányosan érintett a menetközben nyilvánosságra került ENSZ-jelentés, amely szerint Phenjan folytatja nukleáris és rakétaprogramját. Egyáltalán nem állt le a nukleáris és rakétafejlesztési program a világtól elzárkózó nemzeti kommunista államban – állapítja meg az ENSZ Biztonsági Tanácsának jelentése. Pedig Kim Dzsongun azt ígérte Donald Trumpnak Szingapúrban, hogy felszámolja a nukleáris fegyverzetet és leállítja az interkontinentális rakéták gyártását. Cserébe az amerikai elnök a kilátásba helyezte az ENSZ szankciók feloldását.

Észak-Korea szisztematikusan megsérti az ENSZ szankcióit, amelyek így nem érik el a kívánt hatást – állítja az ENSZ BT jelentése.

Tilalom van a vas és a szén exportjára, de Észak-Korea az embargót kijátszva célba juttatja a szállítmányokat, és ebből jelentős bevételre tesz szert. Ráadásul fegyvereket is exportál, maximális mértékben sértve ezzel az ENSZ szankcióit.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter bírálta Észak-Koreát, de optimizmusát fejezte ki a jövőt illetően. Hangsúlyozta:

folyamatosan nyomás alatt kell tartani Észak-Koreát, ha a világ azt akarja, hogy Kim Dzsongun teljesítse az ígéreteit.

Pompeo bírálta Oroszországot, mert lehetővé teszi Észak-Koreának az ENSZ szankciók kijátszását. Különösen az zavarja az amerikai külügyminisztert, hogy Phenjan továbbra is exportál munkásokat Oroszországba, akik szinte rabszolgaként dolgoznak külföldön. Bérüket az állam vágja zsebre, és ők csak annyit kapnak, amennyi a megélhetésüket fedezi. Ri Yongho észak-koreai külügyminiszter is aggodalmának adott hangot mondván, hogy az Egyesült Államok semmit sem tett a szankciók enyhítése érdekében.

Donald Trump és Kim Dzsongun júniusban találkozott Szingapúrban. Azóta annyi történt, hogy Amerika leállította a nagy hadgyakorlatokat a térségben. Észak-Korea megsemmisítette fő atomkísérleti telepét, és visszaadta Amerikának azoknak a katonáknak a holttestét, akik még a koreai háború idején (1950-53) veszítették életüket.

Hadgyakorlatok az ENSZ-ülés előtt

0

Az ENSZ Közgyűlésének kedden kezdődő általános vitája előtt több katonai gyakorlat terepévé tették a Koreai-félszigetet. Az USA és Dél-Korea, illetve Oroszország és Kína demonstrálja erejét. Az ENSZ-ülésen előreláthatóan az egyik fő téma a koreai helyzet lesz.

Az Egyesült Államok és Dél-Korea közös gyakorlat keretében hajtott végre bombázó gyakorlatot – a koreai fél szerint mostanság két-háromszor havonta. Az oroszok és a kínaiak pedig haditengerészeti gyakorlatba fogtak nem messze Vlagyivosztoktól, közel az orosz-koreai határhoz – írta a Reuters. Az idén ez már a második hasonló közös gyakorlata a két országnak.

A gyakorlatok azután kezdődtek, hogy Észak-Korea múlt pénteken újabb ballisztikus rakétát lőtt el Japán felett, s szeptember 3-án végrehajtotta sorrendben hatodik, nagy erejű nukleáris kísérletét. Pedig ezt megelőzően az ENSZ Biztonsági Tanácsa már újabb szankciókat hozott Phenjan ellen.

Moszkva és Peking a koreai feszült helyzet békés rendezését sürgeti és azt, hogy tárgyalásokon tisztázzák az álláspontokat. Ám vasárnap az USA ENSZ-nagykövete Nikki Haley úgy nyilatkozott, hogy a Biztonsági Tanács kifogyott az opciókból és az Egyesült Államok a Pentagonhoz utalhatja a kérdést. Válaszként Liu Kang kínai külügyi szóvivő azt mondta, hogy a legsürgetőbb most az lenne, hogy mielőbb rávegyék Koreát a BT által hozott határozatok betartására, nem pedig „direkt komplikálni a dolgokat”. Ezt nem segítik a katonai akciók – tette hozzá.

 

 

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK