A közép-amerikai államot sokan csak a csatorna és a tavalyi offshore-botrány, a Panama Papírok miatt ismerik, illetve a panamázás kifejezés miatt. Nézze meg képgalériánkat és tudjon meg többet az országról!
Panama számít a legdélebbi közép-amerikai államnak. Legmagasabb pontja egy vulkán, a 3500 méteres Barú. A terület évezredek óta lakott, amikor a spanyol hódítók a 16. században megérkeztek, több kisebb államot találtak itt. A földszoros fontos kereskedelmi csomópont lett, hiszen itt lehetett Dél-Amerika nyugati részéről az árut a leggyorsabban átjuttatni az Atlanti-óceánhoz.
De éppen ezért
sok volt erre a kalóztámadás is,
a leghíresebb kalózok közül akciózott erre Francis Drake és Henry Morgan is.
1821 aztán a latin-amerikai spanyol gyarmatoknak elhozta a függetlenséget. Nagy-Kolumbia néven alakult állam, de ez hosszú ideig tartó polgárháborút is hozott. A nagyhatalmak közben egyre inkább érdeklődtek a terület iránt, végül a kormány a korábban a Szuezi-csatorna építésében is részt vevő Ferdinand Lessepsnek adott koncessziót csatorna építésére a földszoros keresztül.
Az építkezés azonban kudarcba fulladt, amiben nagy szerepe volt annak, hogy
rengeteg pénzt sikkasztottak el
– ebből lett a panamázás kifejezés. Ráadásul több ezer munkás halt meg maláriában és sárgalázban.
A kolumbiai kormány nem akarta az amerikaiaknak adni a koncessziót, így az USA támogatni kezdte a függetlenségi mozgalmat, és Panama 1903-ban el is szakadt. Ezután gyorsan alá is írták a szerződést, ami szerint
az Egyesült Államok felügyelete alá került egy 10 km széles és 80 km hosszú sáv.
1914-ben aztán meg is nyílt a csatorna,
amelyen évente közel 13 ezer hajó kel át.
Az ötvenes években puccsal Omar Torrijos tábornok vette át a hatalmat. Hiába vezetett be kemény diktatúrát, populista intézkedései miatt népszerű volt. Ráadásul aláírt egy szerződést az Egyesült Államokkal, ami szerint
1999-ben Panama visszakapta a csatornaövezetet.
Torrijos halála után 1981-ben Manuel Noriega vette át a hatalmat, aki drogkartellekkel is együttműködött. Végül 1989-ben amerikai katonai akció buktatta meg, Noriega a vatikáni követségre menekült, de végül feladta magát. Azóta is amerikai börtönben ül, Panamában pedig demokrácia van.
Az ország gazdasága erősen függ a csatornától, de jelentős bevételei vannak az idegenforgalomból és a pénzügyi szolgáltatásokból – az ország valódi adóparadicsom. Panama City a bankvilág közép-amerikai központjának számít.
Panamának hatalmas kereskedelmi flottája is van,
de ezek csak névleg tartoznak az országhoz: sokan az alacsony díjak és a rendkívül megengedő törvények miatt regisztrálják ide hajójukat.
Az ország neve tavaly ismét gyakran szerepelt a hírekben, a Panama Papírok miatt. Ezek azt a több mint 10 millió, kiszivárogtatott dokumentumot jelentik, amelyek a panamai Mossack Fonseca jogi irodától kerültek ki. Érzékeny pénzügyi adatok szerepeltek bennük rengeteg politikusról vagy rokonaikról, akik Panamában, vagy más, hasonlóan gyengén szabályozó országban bejegyzett fedőcégekben rejtették el vagyonukat.