Meglepően sok a régi ezer forintos a forgalomban, noha holnap lehet velük utoljára fizetni. Utána bankokban, takarékokban és postákon, valamint az MNB-ben cserélik be.
Holnap kikerül a kereskedelmi forgalomból a régi ezer forintos, s azután már csak az újat fogadják el a kereskedők. Ezt követően három évig a pénzintézetekben, 20 évig pedig a Magyar Nemzeti Bankban lehet beváltani – ahogyan minden eddigi bankjegy-csere esetében történt.
Az MNB tájékoztatása alapján meglepően sok a forgalomban lévő ezresek közt a jelenlegi: 81 százalék, a többit a jegybank folyamatosan bevonta és helyettük újat bocsátott ki.
Csütörtökön bocsátja ki az új ezer forintost a Magyar Nemzeti Bank, de a gyakorlatban csak jövő márciustól használhatjuk a boltokban. A mostani bankókkal idén októberig fizethetünk, utána már csak cserével lehet megszabadulni tőlük.
Az ezer forintost is lecseréli a Magyar Nemzeti Bank, az új papírost csütörtökön bocsátja ki – jelentette be Gerhardt Ferenc, az MNB alelnöke. A tényleges forgalomba kerülésre azonban várni kell, először a készpénz-ellátásban közreműködők (mindenek előtt az ATM-ek üzemeltetői) kapnak fél év felkészülési időt.
Mindennapos használatba ezután, jövő márciusban vehetjük az ezrest.
A most érvényes bankó jövő októberének végén kerül ki a forgalomból. Utána három évig a bankok és a posta, azt követően 2038. október végéig az MNB ingyenesen cseréli be a sifonérban maradt régi ezreseket.
A mostani váltás a korábban megkezdett sorozat része az ezer forintos cseréje. Idén még befejeződik a régi húszezresek kivonása a forgalomból, december 31-éig. Az új bankók aránya már 95 százalék. A bankjegy-cseréről legutóbb itt írtunk, a teljes programról pedig itt lehet olvasni.
Az új ezres előoldalán Mátyás király portréja látható, a hátoldali képen pedig a visegrádi reneszánsz palota Hercules kútja.
A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.
A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.
A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.