Bermuda-effektus

0
1780
Bermuda-effektus

Miután sikerült a feleségemet meggyőzni gyereknevelési elveim helyességéről, és kivettem a kést az oldalamból, hogy az ajtón kiférhessek, észrevettem egy táblácskát a szomszédunkban lakó Csincsekék ajtaján. „Bermuda-effektus! Utazási ügynökség. Lepje meg szeretteit egy feledhetetlen kéjutazással. Soha vissza nem térő alkalom! Diszkréció!”

Nocsak! Ez a Csincsek már megint kitalált valamit. Két hete még a rejtélyes körülmények között fojtogatás következtében elhunyt anyósa és apósa csontvázát árusította a kerület – szemléltető eszközökben szegény – általános iskoláiban… Most meg ez a … micsoda is? „Bermuda-effektus” Ezt megnézzük! Becsöngettem. Az ajtóban megjelent Csincsek Albert fehér trópusi egyenruhában, kabáthajtókáján fekete gyászszalaggal.

– Maga az, szomszédkém? Fáradjon beljebb. Mivel szolgálhatok? – mondta, és bevezetett a szobába. A falon világtérkép és egy óceánjáró hajó képe függött. Az asztalon földgömb világított, a sarokban pedig egy csontváz állt, elől-hátul a már ismert reklámszövegű táblákkal betakarva.

– Ez Pista bácsi, a szendvics-emberem – magyarázkodott Csincsek úr. – Tudja, Irma nénit megvette végül a Pokol utcai zenei óvoda konyhája, hogy legyen mivel ijesztegetni a gyerekeket, ha nem esznek. De Pista bácsinak a medencecsontja és farkcsontja több helyen el volt repedve, és a vevők észrevették a celluxot. Mivel szolgálhatok?

- Hirdetés -

– A tábla, Csincsek úr, az ajtón… Nem értem.

– Bermuda! Mit mond ez magának?

– Az egy meleg nadrág, kérem.

– Bermuda-szigetek, Bermuda-háromszög!

– Nézze, Csincsek úr, én mértanból…

– Na, idefigyeljen! A Bermuda-szigetek közelében van egy titokzatos, háromszög alakú terület. Ebben a háromszögben a hajók és a repülőgépek úgy eltűnnek, mintha elnyelte volna őket a tenger. Érthető?

– De Csincsek úr! Maga hisz az ilyen tudományos babonákban?

– Ezen a területen Oroszország és Türkmenisztán tudósai is végeztek vizsgálatokat.

– Az más. De mi köze van magának ehhez az egészhez?

– Én kérem, társasutazásokat szervezek a Bermuda-háromszögbe.

– De hiszen az veszélyes!

– Pontosan. Ez benne az üzlet. Tudom, maga írni szokott, nem gondolkodni, hát megmagyarázom. Egyik vállalatunk vezetői nem fejlesztették tovább világhírű termékeiket. A termék villámgyorsan elvesztette világhírét és piacát. Mit lehet ilyenkor csinálni?

– Amit a sakkban. Lecserélni a tábla végére érő parasztokat tisztekre.

– Ember! Ez mattot jelentene a felügyeleti szerveknek. Hiszen ők a hibásak abban, hogy idáig fajultak a dolgok. Sokkal egyszerűbb a vezetőket jutalomképpen elküldeni egy társasutazásra. Ebből a dolgozók is láthatják, hogy társadalmunk megbecsüli azokat, akik egykor megállták a helyüket felelősségteljes posztjukon, és a hibás garnitúrától is megszabadulunk. A Bermuda-effektus utazási ügynökség hajói a Vigadó előtt állnak. Irány a háromszög! Ott addig kering a hajó, amíg el nem tűnik. Akkor gyásztávirat a családnak, vállalatnak, minisztériumnak. Ezzel jelezzük, hogy ki lehet nevezni az új vezetőket.

– De Csincsek úr, ez iszonyú! És van, aki erre befizet?

– Mi az hogy! Ha naponta indítanám a hajókat, sem lenne elég. Tegnap búcsúztatták egy bank részvényesei az elnökséget. Ha látta volna azokat a síró arcokat, a lobogó zsebkendőket! Van érzés az emberekben. És ön nem is gondolná, szomszédkám, hogy a gyerekek milyen áldozatkészek! Több iskola fiatalsága gyűjtést indított, hogy a tanári kar a nyári szünetben a Bermuda-háromszögben pihenje ki fáradalmait. Egy szövetkezet a teljes vezetőségének befizetett, egy vezetőség a teljes tagságának. Az egyik sportklub edzői holnap indulnak a turistaútra. Néhány ellenzéki média szerkesztősége holnapután. És ami a legbiztatóbb: országos gyűjtés indult, hogy a kormányt is megajándékozzák ezzel az egyszeri és megismételhetetlen lehetőséggel. Már csak hetek kérdése és a pénz összegyűlik.

– Csincsek úr, mondja, magánszemély is befizethet?

– Természetesen. A felettünk lakó Kovács a lakásbérlőjét küldte erre a szép útra. Sötét úr az anyósát és az apósát. Sötét Józsika pedig az édesapját lepte meg a befizetéssel.

– Az a helyzet, Csincsek úr, hogy szegény feleségem már évek óta nem nyaralt külföldön. Mindig panaszkodik, és teljesen igaza van. Jó anya, jó feleség, szeretnék neki befizetni egy ilyen Bermuda-útra.

– De szomszédkám – dadogta Csincsek úr –, a felesége tegnap azt mondta, hogy Ön egyedül utazik!

Az írás ugyan megjelent az Új Tükör című kulturális hetilapban 42 éve, de némi aktualizálással még mindig aktuális.

Ez az első írása egy régi – ám kicsit felújítva ma is aktuális – krokikból álló új sorozatnak.  Emlékeztetőül a Ludas szlogenje: „Egy újszülöttnek, minden vicc új. Hátha valaki nem ismeri…”

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .