Kezdőlap Címkék Zeman

Címke: Zeman

Harc a cseh titkosszolgálat ellenőrzéséért

Függetlenül attól, hogy melyik politikus kinek az emlőjén nőtt föl a vezető politikusok elkötelezettsége a politika érdek és a gazdasági szükségszerűség kötelén táncol. A két pólus között általában a titkosszolgálat a döntnök. Így van ez Csehországban is.

CIA ügynök a kémelhárítás vezetője Csehországban – írja az ellenzéki sajtó, amelynek egy része készségesen átveszi az orosz titkosszolgálat híreit és álhíreit.

A közelgő választások szembeállítják egymással a köztársasági elnököt és a kormányfőt is. Mindketten Moszkva nagy barátai, de tisztában vannak azzal, hogy Washingtonban nagyon nem örülnek ennek. Biden elnök júniusban azért jött Európába, hogy összefogásra szólítsa fel NATO szövetségeseit Oroszországgal és Kínával szemben. Persze azóta a NATO és személyesen Biden elnök nagyot bukott Afganisztánban.

Michal Koudelka, a BIS titkosszolgálat főnöke egyelőre marad a posztján, mert Andrej Babis miniszterelnök meghosszabbította megbízatását. Zeman elnök, Putyin nagy barátja pedig követelte a titkosszolgálat főnökének menesztését.

Mi áll a háttérben?

Jólértesült prágai források szerint az, hogy az államfő erősíteni akarja Moszkva és Peking befolyását míg az óvatos miniszterelnök egyelőre húzódozik ettől, mert tart az Egyesült Államok neheztelésétől.

Babis nem követi a magyar utat

A magyar anyától Pozsonyban született politikus, aki Moszkvában tanult igencsak közelállt a szovjet titkosszolgálathoz. Egyes források szerint összekötő szerepet játszott a szovjet és a csehszlovák titkosszolgálat között. Jutalmul kapta azután az Agrofert vállalkozást még a szocialista Csehszlovákiában. Innen nőtt ki vállalat birodalma, amelyből dollár milliárdos lett.

Üzletemberként tisztában van azzal, hogy Csehország számára az USA és az Európai Unió sokkal fontosabb mint Kína vagy Oroszország.

Zeman cseh államfő hiába lobbizott a keleti nyitás mellett, az ország maradt a nyugati úton. Nem vezette be a Huawei 5G rendszerét és nem vásárolt Szputnyik V vakcinát.

Michal Koudelka titkosszolgálata pedig példásan együttműködik az amerikai és az európai szolgálatokkal, melyek fő feladatuknak tekintik az orosz és a kínai hatás mérséklését Európa keleti felén.

Fordulópontot jelentett, hogy a cseh titkosszolgálat „felfedezte”, hogy az orosz katonai hírszerzés robbantotta fel azt a lőszerraktárat, melyben Ukrajnának szánt fegyverek voltak.

Az eset még 2014-ben történt, de a cseh titkosszolgálat csak idén érezte szükségét a leleplezésnek amikor Biden meghirdette politikáját Oroszország elszigetelésére.

Zeman elnök mindent megtett Michal Koudelka titkosszolgálati főnök elmozdítása érdekében, de eddig hiába. Pedig még azzal is megvádolta, hogy őt magát, Csehország államfőjét is lehallgatják. Babis miniszterelnök megvédte a titkosszolgálat főnökét.

A jelenlegi miniszterelnök a csehszlovák titkosszolgálat ásza fedezi az új cseh szolgálat vezetőjét, akit már Nyugaton képeztek ki.

Csaknem harminc éve van a pályán, és kezdettől fogva a keleti befolyás elleni harc volt a fő célja. Munkájának eredményeképp számtalan orosz ügynököt utasítottak ki Csehországból. A legnagyobb kiutasítási hullám épp a 2014-es orosz robbantási akció miatt következett be: Csehország 18 orosz diplomatát utasított ki! Moszkva 20 cseh diplomata kiutasításával válaszolt. Washingtonban és Brüsszelben szolidaritási akciót indítottak Prága mellett. Babis miniszterelnök eddig hatszor javasolta Zeman elnöknek, hogy léptesse elő Michal Koudelkát tábornokká, de az államfő ezt minden alkalommal megtagadta.

Zeman mindenek ellenére közölte, hogy a választások után újra Babist bízza majd meg kormányalakítással. A kötélhúzás tehát folytatódik, de Csehország sokkal inkább Nyugatra tekint mint Magyarország, mert Babis kormányfő tapasztalt üzletemberként jól ismeri a globális gazdaság realitásait.

Hát én immár kit válasszak? Huawei dilemmák Közép Európában

Zeman cseh elnök, a Huawei nagy barátja Pekingbe készül, hogy elmagyarázza: Csehország kitart a kínaiak mellett. Annak ellenére, hogy Mike Pompeo mindenkit felszólított Európában: óvakodjanak a Huaweitől!

Orbán Viktor magyar miniszterelnök erre azt válaszolta, hogy Magyarország ebben a kérdésben igazodik Berlin és Párizs álláspontjához. Egyelőre egyikük sem hajlik meg az amerikai nyomás előtt. Andrej Babis cseh miniszterelnök viszont pragmatikus. Ráadásul Washingtonba készül, hogy találkozzon Donald Trumppal. Ő letiltotta a Huawei rendszert a kormányzati hivatalokban. Volt is mire hivatkoznia: a NUKIB biztonságpolitikai csúcs szervezet problematikusnak ítélte meg a kínaiak rendszerét Csehország nemzetbiztonsága szempontjából. Zeman elnök szerint a NUKIB állásfoglalása ellentétes Csehország nemzeti érdekeivel.

A The Atlantic című portál hosszú elemzést szentel annak, hogy az USA épp Közép Európában akarja lenyomni a Huaweit. Az amerikai diplomáciát ebben az esetben az téveszti meg, hogy a visegrádi államok általában szimpatizálnak Trumppal amikor az USA elnöke az Európai Uniót bírálja. Nem akarják viszont feladni kapcsolataikat Kínával és Oroszországgal. A Huawei Kína szeme fénye.

Barcelonában a nemzetközi informatikai vásáron aratott a kínai cég: szinte minden elismerést bezsebelt. A Huawei alapító elnöke nem véletlenül nyilatkozott úgy, hogy egyetlen állam sem lehet meg az ő ötödik generációs rendszerük nélkül! Az USA negatív kampányának az az egyik fő baja, hogy nem képes pozitív alternatívát nyújtani a Huawei ötödik generációs rendszeréhez képest. Közép Európa tehát diplomáciai dilemma előtt áll, mely aligha oldódik meg a közeli jövőben hiszen az Egyesült Államok és Kína versengése a csúcs technológiákban egyre inkább kiéleződhet a következő évtizedben amikor Peking előbb egyenrangú vetélytárs majd ezután első számú versenyző kíván lenni a globális gazdaságban.

Nem sikerült megválasztani az új cseh államfőt

0

A győzelemhez a szavazatok több mint 50 százalékának a megszerzésére lett volna szükség, ami a kilenc jelölt közül senkinek sem sikerült.

A szavazókörzetekben leadott voksok több mint 80 százalékának összeszámlálása után a részeredmények azt jelzik, hogy Milos Zeman jelenlegi államfő és Jirí Drahos a cseh tudományos akadémia volt elnöke jut be a január 26-27-iki második fordulóba. Zeman mintegy 40 százalékot, Drahos pedig mintegy 26 százalékot kapott.

A további hét jelölt támogatottsága jóval alacsonyabb.

A második fordulóban a két legjobban szerepelt jelölt vesz részt, és a győzelemhez ekkor már elég az egyszerű többség.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!