Kezdőlap Címkék Szíria

Címke: szíria

Putyin légvédelmi rendszert küld a Hezbollahnak

Az Izraellel szembenálló síita szervezet Libanonban állandó fenyegetést jelent a zsidó államnak annál is inkább, mert a Hezbollah mögött ott áll Irán, amely Izraelnek még a létét sem ismeri el.

Az izraeli légierő jelenleg is rendszeresen bombázza Szíria két legfontosabb repülőterét – Damaszkuszt és Aleppo, mert az iráni fegyverek ezeken keresztül érkeznek el a Hezbollah síita milíciához Libanonba.

Oroszország – Irán mellett – az Asszad rendszer legfőbb támogatója Szíriában. Az amerikai hírszerzés most úgy értesült, hogy Putyin elnök a Wagner hadseregen keresztül orosz légelhárító rendszert ígért a Hezbollah milíciának. Ennek a légelhárító rendszernek a szállítása hamarosan meg is történik – írja a Wall Street Journal magukat megnevezni nem kívánó titkosszolgálati forrásokra hivatkozva.

Moszkva ezzel egyértelműen elkötelezné magát az Izraellel szembenálló erők mellett.

Sok kétség persze nem maradhat hiszen Putyin elnök meghívta a Hamász delegációját Moszkvába azt követően, hogy a palesztin terrorista szervezet brutális támadást hajtott végre Izrael ellen október hetedikén. Putyin ugyan nem fogadta a Hamász küldöttséget a hivatalos közlések szerint, de a palesztin delegáció hosszasan tárgyalt Bogdanovval, az orosz elnök közel-keleti tanácsadójával, és később bekapcsolódott a tárgyalásokba Irán külügyminisztere is. Oroszország és Irán együttműködése a szíriai polgárháború idején vált szorossá amikor mind Moszkva mind pedig Teherán Asszad elnököt támogatta fegyverrel is.

“Ha a Hezbollah támad, akkor ugyanúgy jár mint a Hamász”

Erre figyelmeztette a síita szervezetet Benjamin Netanjahu miniszterelnök nemzetbiztonsági tanácsadója. Tzachi Hanegbi közölte az izraeli sajtóval, hogy

“amennyiben a Hezbollah megtámadja Izraelt, akkor elpusztítjuk!”

A Hezbollah rendszeresen lő ki rakétákat Izraelre, és emiatt gyakoriak az izraeli válaszcsapások: a légierő bombázásokkal illetve rakéta támadásokkal próbálja meg likvidálni a Hezbollah rakétakilövő helyeit. Ezért fontos a Hezbollahnak az a légvédelmi rendszer, melyet Putyin elnök a Wagner hadseregen keresztül juttathat el neki. A Wagner hadsereg igen aktív Szíriában, ahol brutális módszereivel keltett feltűnést. Putyin számára a Wagner hadsereg kényelmes álcázást jelentett amíg Prigozsin fel nem lázadt ellene. A Wagner hadsereg ezt követően részben Fehéroroszországba távozott részben pedig beolvadt az orosz hadseregbe. Prigozsint és vezérkarát az orosz titkosszolgálat meggyilkolta felrobbantva azt a repülőgépet, melyen utaztak.

Zelenszkij feladta a leckét Izraelnek

Zelenszkij, ukrán elnök elítéli Oroszország és Irán „szövetségét” országa ellen, és arra buzdítja Izraelt – máig hiába –, adjon neki eszközöket, hogy ellenálljon a közös ellenségeknek.

A február 24-i orosz inváziót követő hetekben Zelenszkij elnök online beszélt számos parlament előtt, és minden alkalommal meleg fogadtatásban részesült a képviselőktől, akik meghallgatták és tapsolták őt. Ám március 20-án Jeruzsálemben kiürültek a Kneszet öblei, mert az izraeli választott tisztségviselők nem voltak hajlandóak megszakítani parlamenti szabadságukat, hogy a közgyűlésükből az ukrán államfő beavatkozását kövessék, amelyet a Zoom sugárzott. Zelenszkij ezután ezzel az idézettel nyitotta meg beszédét, amelyet a kijevi születésű Golda Meir, aki Izrael kormányfője volt1969 és 1974 között kormányfője idézett:

„Szeretnénk életben maradni, a szomszédaink holtan akarnak minket látni. Ez nem olyan kérdés, amely sok lehetőséget hagy a kompromisszumra.”

Emlékeztetve arra, hogy „a zsidók és az ukránok története hogyan fonódik össze ” – fejezte be:

„Mindig megkérdezhetjük, miért nem kapunk önöktől fegyvereket, miért nem vezet be Izrael súlyos szankciókat Oroszországgal szemben, miért nem gyakorol nyomást az orosz cégekre. De a válasz mindig ugyanaz. Ez a ti döntésetek, kedves testvéreim. És ezzel a válasszal kell élned, Izrael népe.”

Moszkva és Teherán „szövetsége”

Ez a beszéd távolról sem váltott ki támogatást Izraelben, megerősítette a vezetőket Ukrajna és Oroszország közötti látszólagos semlegesség irányvonalában, mivel az utóbbit annál is inkább kímélték, mert Szíriában Moszkvának hallgatólagos együttműködése jól működik az izraeli légierővel az Iránnal kapcsolatos célpontok ellen.

Új tábornok az orosz csapatok élén Ukrajnában

Szergej Szurovikin hadseregtábornok irányítja ezentúl az orosz hadműveleteket Ukrajnában, ahol az elmúlt több mint hét hónapban inkább a kudarcok jellemezték Oroszország furcsa háborúját.

Az 55 éves hadseregtábornok igazi háborús veterán: a Csecsenföldön és Tadzsikisztánban harcolt, majd pedig 2015-ben Szíriában. Az orosz hadsereg mindenütt példátlan brutálissal küzdött, és ehhez képest inkább csak látszat eredményeket ért el. Tadzsikisztánban a helyzet továbbra is bizonytalan. Csecsenföldön az a Kadirov uralkodik, akinek apja Szurovikin tábornok ellen harcolt a második csecsen háború idején. Putyin akkor megvette az idősebb Kadirovot, akit ellenségei felrobbantottak. Fia, az ifjabb Kadirov, akit Putyin épp most nevezett ki vezérezredessé, Ukrajnában látogatott. Azokban a tartományokban tett látogatást, amelyeket Putyin elfoglalt. Szándékai szerint végleg, csakhogy még harcok folynak itt is.

Közben látványos akcióval felrobbant a Krímet a szárazfölddel összekötő híd, melyet annak idején Putyin személyesen avatott fel. Ezzel minden bizonnyal az ukránok akartak kedveskedni Putyinnak a hetvenedik születésnapján.

Maga Putyin a parancsnok

Ukrajnában kezdett Sojgu hadügyminiszter volt a felelős a hadműveletekért. Akkor még azt hitték Moszkvában, hogy a villámháborút távirányítani lehet. Nem kell hozzá különösebb szakértelem sem hiszen Sojgu hiába hadseregtábornok, de nem igazi katona. Putyin kollégája volt a KGB-ben. Az orosz hadsereg mindmáig fájlalja, hogy Putyin nem kérdezte meg őket az Ukrajna elleni hadműveletről. Kizárólag egykori KGB-s barátaival konzultált, akik közül azután lecsukatta azokat, akik az ukrajnai hírszerzés élén álltak.

Minden bizonnyal azt jelentették Putyinnak, hogy az ukrán ellenállás pillanatok alatt összeomlik, Zelenszkij elnök meghal vagy elmenekül. A lakosság pedig virággal fogadja az orosz csapatokat. Mindebből semmiben lett. Az USA által megerősített ukrán hadsereg ellenállt, az orosz csapatok pedig nem tudták, hogy miért is harcolnak valójában? A parancsnokok eladták a benzint és a fegyverek egy részét a feketepiacon.

Putyin Dvornyikov hadseregtábornokot nevezte ki az Ukrajnában harcoló alakulatok parancsnokává. Ő orosz mércével mérve is kivételesen brutális tábornok. Ezt Szíriában bizonyította amikor földdel tette egyenlővé Aleppo milliós városát, amely már az ókorban is fontos gazdasági és kulturális  centrum volt.

Ukrajnában ő foglalta el Mariupolt, ahol a kíméletlen tüzérségi tűzben civilek százai vesztek oda.

Az ukránok ellentámadást indítottak Harkov környékén, az oroszok pedig elfutottak. Ezekután érezte úgy Putyin, hogy új parancsnok kell Ukrajnában. Moszkvából különben már ő irányítja a hadműveleteket. Félreállította nemcsak Sojgu hadügyminisztert, aki nem sokat ért a hadászathoz hanem Geraszimov hadseregtábornokot is. A vezérkari főnök kiváló katona hírében áll, nevéhez fűződik a hibrid hadviselés feltalálása.

A Krím félsziget elfoglalásakor a hibrid hadviselés remekül működött. Az oroszok szinte puskalövés nélkül foglalták el a stratégiailag fontos területet, mert az ukrán tisztikar egy része árulónak bizonyult.

Most viszont a fegyveres erők és az ukránok többsége kiállnak Zelenszkij elnök mellett. Az ukrán elnök kijelentette: a hazája területét annektáló Putyinnal nem tárgyal. Hozzáfűzte: nem nekünk kell tartanunk Putyin atomfegyverétől hanem neki kell félnie a saját népétől!

Új főparancsnok az Ukrajnában harcoló orosz csapatok élén

Az amerikai és a brit hírszerzés információi szerint Putyin elnök leváltotta Alekszandr Dvornyikov hadseregtábornokot a Déli katonai körzet éléről és egyben az ukrajnai “különleges hadművelet” vezetőjének posztjáról. Az orosz hadsereg érdemdús veteránja nem ért el kézzelfogható eredményt a négy hónapja zajló háborúban bár előrenyomult Kelet Ukrajnában, de nem tudta megtörni az ukrán csapatok ellenállását.

Alekszandr Dvornyikov tábornok korábban Szíriában bizonyított, ahol a légierő és a tüzérség felhasználásával megvédte Asszad elnök rendszerét. A Bellingcat szerint  Putyin fokozódó alkoholizmusa miatt meneszettte Alekszandr Dvornyikov hadseregtábornokot.

Az Institute for Study of War amerikai biztonságpolitikai intézet szerint az új főparancsnok szintén Szíriában szerzett érdemeket. Szergej Szurovikin tábornok brutalitása még a többi orosz tábornokét is felülmúlta. Putyin valószínűleg ezért is választotta ki a főparancsnoki posztra Ukrajnában. Szurovikin hadseregtábornok hírhedten korrupt katona, aki a légierő parancsnokaként igen sok kétes ügybe keveredett. Az amerikai biztonságpolitikai intézet ezenkívül megemlíti, hogy a légierő eddig különösen gyengén teljesített Ukrajnában. Míg Szíriában a korlátlan légi fölény birtokában az oroszok viszonylag könnyen felülkerekedtek, Ukrajnában más a helyzet. Bár a támadás első napjaiban az oroszok megsemmisítették az ukrán légvédelem jórészét, de ezt a nyugati segítség révén jelentős részben pótolták. Ennek következtében az oroszok nem használhatják ki a légi fölényüket a megfelelő hatékonysággal. A brit hírszerzés szerint az orosz harci gépek nemigen repülnek be az ukrán légtérbe, mert tartanak a légvédelmi rakétáktól. Ehelyett kilövik saját rakétáikat a megadott célpontoktól távol. Emiatt sok a téves találat és a civil áldozat.

Leváltották a légi deszant parancsnokát is

Andrej Szergyukov vezérezredes volt a kék sapkás elit alakulat vezetője. Már az ukrajnai hadművelet első napjaiban megbuktak amikor nem sikerült elfoglalni a Kijev körüli repülőtereket. Az ukrán csapatok sokat megöltek közülük, mert a támadás nem volt annyira meglepetésszerű mint ahogy az oroszok erre számítottak.

Mihail Tyeplinszkij vezérezredes lett a kéksapkás elit alakulat új parancsnoka. Ő eddig a Déli katonai körzet vezérkari főnöke volt vagyis Dvornyikov hadseregtábornok helyettese az ukrajnai hadműveletekben.

A brit és az amerikai hírszerzés értékelése szerint a személyi változások Putyin zavarát mutatják hiszen a villámháború immár az ötödik hónapjába érkezett, és az orosz csapatának eddig nem sikerült döntő fordulatot ki erőszakolniuk Ukrajnában.

Szíria hóhéra Putyin utolsó reménye Ukrajnában

Míg korábban az amerikai hírszerzés szerint nem volt főparancsnoka az Ukrajnában harcoló orosz erőknek, és ezzel is magyarázható volt a gyenge teljesítmény, most Putyin változtatott ezen.

Alekszandr Dvornyikov hadseregtábornokot, az orosz Dél Régió parancsnokát nevezte ki az Ukrajnában harcoló mintegy 200 ezer katona vezetésére. A tábornok Szíriában irányította korábban az orosz csapatokat. Brutális hatékonysággal lépett fel a felkelőkkel szemben. A légierő és a tüzérség együttes alkalmazásával törölt el városokat a föld színéről. A leghíresebb példa Aleppo, amelyből szinte semmi sem maradt miután az oroszok elpusztították, a szír elit csapatok pedig legyilkolták azokat, akik a tüzérségi tűz után is életben maradtak a városban. Most az oroszok Szíriában toboroznak zsoldosokat. 7.000 dollárt kap egy katona egy hónapra, ha aláír az oroszoknak. Egyes hírek szerint több mint 10 ezer szír harcos írta már alá a szerződést. A közel-keleti harcosok híresek a brutalitásukról, ráadásul számukra az ukránok távoli „hitetlen népség”, akikért nem kár. Az érdekes az, hogy Putyin ily módon akarja „felszabadítani” a Donbaszt, ahol a lakosság nagyobb része orosz. Ilyen hadművelet után vajon ki áll Putyin oldalára?

„Győzelem” a győzelem napjára

Egy hónap múlva a moszkvai díszszemlén akar eldicsekedni Putyin elnök az ukrajnai vállalkozás sikerével. Ezért összpontosítják most az oroszok erőiket Ukrajna keleti részén Harkov és a Donbasz ellen. Harkovnak több mint egymillió lakosa volt a háború előtt, többségük orosz anyanyelvű. Ha a város Aleppo sorsára jut, akkor borzalmas vérfürdő várható. Ukrajna vezetői ezért is szólítanak fel mindenkit a menekülésre. Közben persze az ukrán hadsereg is felkészül. A nyugati világ pedig ontja a fegyvereket, amelyeket az ukránok egyre hatékonyabban használnak fel. Jelenleg még csak török és kínai drónokat használnak orosz célpontok ellen, de most már megkapták a legkorszerűbb amerikai drónok egy részét is. Szlovákia átadta Patriot rakétavédelmi rendszerét Ukrajnának, cserébe az amerikaiak nekik újabbat szállítanak.

Ukrajna védője, Zaluzsnij tábornok

A 48 éves tábornok dolgozta ki Kijev védelmi stratégiáját, mellyel végül is sikerült megállítani az oroszokat, akik felhagytak a főváros ostromával.

Zaluzsnij tábornok már januárban arról tájékoztatta a NATO katonai vezetőit, hogy Ukrajna felkészült az orosz támadásra. Erről pontos információik voltak, mert az amerikai hírszerzés szinte mindent megosztott velük.

Az ukrán katonai vezetésnek volt ideje, hogy felkészüljön az orosz támadásra hiszen 2014 óta háborús helyzet áll fenn Ukrajna keleti részén, ahol Putyin támogatásával orosz milíciák nyíltan megkérdőjelezik Kijev fennhatóságát. Itt harcolt először Putyin zsoldos hadserege, a Wagner alakulat is, amely a bucsai mészárlást elkövette Kijev környékén a mostani háborúban.

Zaluzsnij tábornok katona családban született, és egész életét a seregben töltötte. Odesszában és Kijevben végezte el a katonai akadémiát.

2014-ben már ő vezette azt az ukrán alakulatot, amely a legvéresebb csatákat vívta az orosz milíciákkal a Donbaszban.

„Mi nem olyan háborúra készülünk mint 1943-ban” – jelentette ki az ukrán csapatok főparancsnoka nem sokkal Putyin agressziója előtt. Az ukránok amerikai mintára szervezték át a hadsereget: kis és hatékony alakulatok ezek, amelyek nem a térképről tájékozódnak. „Az ukrán elit alakulatok olyanok mint az amerikaiak” – mondta elismerően egy amerikai főtiszt, aki látogatást tett Ukrajnában.

Az ukrán hadsereg az alakulatok parancsnokainak egyéni kezdeményezésére épít – éppúgy mint az amerikai. Az ukrán hadsereg tisztikarának jelentős részét az amerikaiak képezték ki Lvov környékén. Sokan közülük az USA-ban is megfordultak. „A mai hadnagyok már nem olyanok mint mi voltunk” – hangsúlyozza Zaluzsnij tábornok. Az oroszok második világháborús stratégiát alkalmaznak, az ukránok a huszonegyedik század amerikai harcmodorát vették át.

„Mi vagyunk Európa pajzsa” – hangsúlyozza az ukrán fegyveres erők főparancsnoka, aki élete legnagyobb próbájára készül amikor megpróbálja megvédeni Kelet Ukrajnát az orosz agresszióval szemben.

Közös orosz-török őrjárat Szíriában

Putyin elnök és Erdogan államfő legutóbbi moszkvai tárgyalásain állapodtak meg közös orosz-török őrjáratokról Szíria azon területein ahol még iszlamista milíciák találhatók.

Oroszország és Törökország szembekerült egymással Szíriában miután az oroszok Asszad elnököt támogatják míg a törökök a szír államfő ellenfeleit.

Az orosz-török közös őrjárat a stratégiai fontosságú 4-es autóúton haladt, amely Aleppo szinte földig rombolt városát köti össze Latakiaval a tengerparton. Az orosz-török őrjárat csaknem beleütközött egy civil csoportba az autóúton, ahova iszlamista terroristák tereltek békés polgári lakosokat, akiket emberi pajzsként használnak fel.

A konfliktus elkerülése céljából a közös őrjárat idő előtt befejezte a küldetését – közölte a hadügyminisztérium Moszkvában.

Mi lesz az iszlamista milíciákkal?

Az Asszad elnökkel szemben álló iszlamista milíciákat a törökökön kívül a legtöbb nyugati állam is támogatja. Az oroszok szerint viszont ezek a milíciák terroristák, akiket meg kell semmisíteni! A moszkvai hadügyminisztérium szerint a törökök vállalták, hogy megrendszabályozzák az iszlamista milíciákat Szíriában.

Mindettől függetlenül a feszültség fennmarad, a civilek tömegesen menekülnek a harcok helyszínéről. A törökök ezeket a polgári csoportokat igyekeznek áttenni a görög határon, ahol viszont semmilyen fogadókészség sincsen. Az Európai Unió határvédelmi alakulata, a Frontex újabb egységet küldött a görög határra, hogy megakadályozza a szír migránsok bejutását az Európai Unió területére.

Törökország mellé kell állni

A magyar dollár milliárdos háborús bűnökkel vádolja az oroszokat Szíriában. A Financial Timesban azt állítja, hogy Törökország migráns zsarolása csak az eredménye az orosz katonai műveleteknek Szíriában.

Az Európai Unió határozottan visszautasította Erdogan migráns zsarolását. Brüsszel segíti Görögországot a migráns hullám megállításában, mert mindenképp szeretne elkerülni egy 2015-ös bevándorlási hullámot, amely több mint egymillió migránst hozott az Európai Unióba.

Merkel kancellár az EU nevében szerződést kötött Erdogannal, mely szerint a törökök nem küldik tovább a migránsokat, és cserébe kétszer 3 milliárd eurót kapnak Brüsszeltől.

Erdogan ezt a szerződést felrúgta amikor kiderült: Szíriában nem teljesülnek a tervei, mert az oroszok továbbra is Asszad elnököt támogatják.

Erdogan csütörtökön tárgyal Putyin orosz elnökkel. A két egykori szövetséges most farkasszemet néz egymással Szíriában, ahol a polgárháború kezdete (2011) óta minden fél követ el háborús bűnöket.

Putyin Szíriában

Meglepetésszerű látogatást tett Damaszkuszban az orosz elnök, aki a polgárháború óta támogatja Asszad elnököt Szíriában. Jellemző, hogy a két államfő az orosz katonai parancsnokságon tárgyalt egymással.

Az oroszoknak flotta bázisa és légi támaszpontja is van Szíriában, ahol döntő szerepük volt abban, hogy Asszad elnök felülkerekedett az ellenfelein.

Szulejmani tábornok halála új helyzetet teremtett a Közel Keleten

Asszad elnök nemcsak az oroszok hanem Irán támogatását is élvezte a polgárháborúban. Az irániak katonailag is berendezkedtek Szíriában. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök többször kérte Putyin elnököt, hogy beszélje rá Iránt a távozásra Szíriából, de az orosz államfő nyíltan megmondta: ha megkérné Szulejmani tábornokot a távozásra, akkor sem tenne eleget a kérésének. Szulejmani tábornok volt a külföldön harcoló iraki csapatok főparancsnoka, akit az amerikaiak kilőttek Irakban. Emiatt az USA és Irán a háború szélére sodródott. Oroszország katonailag együttműködött Iránnal Asszad elnök támogatásában, de azt az iráni elképzelést nem támogatja, mely domináns szerepet szán a teheráni iszlamista kormányzatnak a Közel Keleten.

Az oroszok az amerikaiakkal és Izraellel is tárgyalnak

Az USA és Izrael kérésére Oroszország nem ad Sz 400-as rakétavédelmi rendszert Iránnak, amely így nem tud hatékonyan védekezni egy esetleges amerikai támadással szemben. Putyin, Trump és Netanjahu biztonságpolitikai tanácsadói Izraelben tanácskoztak, hogy egyeztessék elképzeléseiket a Közel Keletről. Putyin több vasat is tart a tűzben, hogy a döntőbíró szerepét eljátszhassa a Közel Keleten. Az orosz elnök meglepetésszerű szíriai látogatása épp ezt a meghatározó szerepet van hivatva igazolni, de az USA példája jól mutatja: senkinek sem sikerül tartósan a döntőbíró szerepet eljátszani a Közel Keleten.

Az amerikaiak kilőtték Irán egyik legfőbb katonai vezetőjét

Amerikai rakéta támadás ért egy konvojt Bagdad repülőterének közelében. A támadás következtében meghalt két fontos katonai vezető: az egyikük az iráni forradalmi gárda külföldi erőinek parancsnoka volt, a másik pedig a shia milícia parancsnok helyettese Irakban. Két másik iraki síita katonai vezetőt az amerikaiak elfogtak Irakban.

 

Ki volt Kászím Szoleimani?

Az Al Kudsz erők parancsnokaként ő hangolta össze Irán külföldi hadműveleteit a Közel Keleten. Teheránban ezért siettek az USA-t és Izraelt megvádolni Szoleimani meggyilkolásával. Irán nem ismeri el Izraelnek még a létjogosultságát sem. Teherán aktívan támogatja Libanon Hezbollah milíciáját az Izrael elleni „csendes háborúban „, és ezenkívül mind nagyobb szerepet játszik a palesztin szélsőségesek fegyver ellátásában a gázai övezetben.

Szoleimani tábornok irányította ezeket az akciókat éppúgy mint a háborút Jemenben, ahol Szaúd Arábia és szövetségesei a helyi huthi milíciával küzdenek a hatalomért. Több rakéta támadás is érte Szaúd Arábiát, mely ezért egyértelműen Iránt tette felelőssé.

Mit keresett Kászím Szoleimani tábornok Irakban?

Bagdadban a síita milíciák, melyek egy része beolvadt a hadseregbe, szabályosan ostromolták az Egyesült Államok követségét. Irakban az USA a saját csapdájába esett: miután megbuktatta Szaddám Huszein diktatúráját, a demokratikus választások a síita többséget hozták helyzetbe. A síiták Irakban évszázados kapcsolatot ápolnak Iránnal, legfontosabb vallási vezetőjüket is onnan importálták. Amíg tartott az atomalku Irán és a nagyhatalmak között addig ez csak belpolitikai problémát okozott Irakban, de miután Trump felrúgta a megállapodást kiéleződött a helyzet. Irán egyrészt iraki zászló alatt kezdte eladni kőolaját, melyet az amerikaiak szankciókkal sújtottak, másrészt pedig megkísérelte az USA kiszorítását Irakból. Felbátorította erre az iráni iszlamista vezetést az, hogy Trump – Törökország sürgetésére – csapatainak egy részét kivonta Szíriából. Ebből azt a következtetést vonták le Teheránban, hogy az USA távozik a Közel Keletről, és helyébe az orosz-török-iráni szövetség lép. Szoleimani tábornok halála azt mutatja, hogy ez némiképp elsietett következtetés volt …

Bevált a lopakodó Szíriában, megkezdték a sorozatgyártást

Az oroszok megkezdik a SU 57-es lopakodó vadász bombázó sorozat gyártását. Ezt személyesen a vezérkari főnök jelentette be szerdán. Valerij Geraszimov tábornok hangsúlyozta: a SU 57-est Szíriában harci helyzetekben is többször kipróbálták és mindig kiválóan teljesített.

Először az orosz légierőt szerelik fel vele, majd exportálják is. Az orosz légierő a tervek szerint 2028-ra lesz feltöltve az ötödik generációs lopakodó vadász bombázóval .

Az orosz vadászgép 400 kilométeres távolságban is képes eltalálni egy célpontot. Egyidejűleg 62 célpontot tud azonosítani. A SU 57-es vadász bombázó okos bombákkal van felszerelve és olyan hiperszonikus rakétákkal, amelyek rendkívül gyorsan képesek megváltoztatni repülésüket a célpont eltalálása  érdekében.

A SU 57-es Szíriában szembekerült az izraeli légierő F 35-ös gépeivel, és nem vallott szégyent. Az oroszoknak nagy légitámaszpontjuk van Szíriában, ahonnan a nyolc éve tartó polgárháború idején légitámadásokat intéztek Asszad elnök ellenfeleivel szemben. Az orosz légierőnek döntő szerep jutott abban, hogy Asszad elnök felülkerekedett a polgárháborúban.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!