Kezdőlap Címkék Orangután

Címke: orangután

Új emberszabású fajt fedeztek fel

0

Új orángutánfajt azonosítottak Szumátrán, amely egyből a legveszélyeztetettebb emberszabású lett. Kilencven éve nem fedeztek fel új hominidát.

Évtizedek óta tudják a kutatók hogy Észak-Szumátrán, a Toba-tótól délre, a Batang Toru őserdőkben egy különleges orángutáncsoport él, eddig azonban nem tudták őket összehasonlítani más emberszabásúakkal. Miután ez megtörtént, a nemzetközi szakértői csoport arra jutott, hogy a 800 egyed önálló fajt alkot. Élőhelye alapján tapanuli orángutánnak (Pongo tapanuliensis) nevezték el a fajt, amely kis populációja miatt súlyosan veszélyeztetettnek számít.

Eddig a kutatók úgy vélték, hogy az orángutánoknak ma már csak két faja létezik: az egyik Szumátrán (szumátrai orángután – Pongo abelii), a másik a szomszédos Borneó szigetén (borneói orángután – Pongo pygmaeus).  Az áttörő felismerés akkor történt, amikor elemezték egy olyan tapanuli orángután 2013-ban talált csontvázát, amellyel emberek végeztek – írja az MTI. Összehasonlítva a Toba-tótól északra élő orángutánokkal, óriási különbségeket találtak a koponyán és a fogakon. Különbözik a majmok kiáltása is.

Harminchét orángután örökítőanyagának elemzéséből kiderült, hogy

a Toba-tótól délre élő és északra élő orángutánok közti szakadás több mint hárommillió évre vezethető vissza.

A borneói és szumátrai orángutánok azonban csak később, kevesebb mint 700 ezer éve váltak külön egymástól.

„A Batang Toru-i orángutánok úgy tűnik, közvetlen leszármazottai az első orángutánoknak, amelyek az ázsiai szárazföldről érkeztek” – mondta Alexander Nater, a Zürichi Egyetem kutatója.

Kilencven éve ez az első újonnan felfedezett emberszabású faj. A tudomány ezt megelőzően (az emberi fajon kívül) hat hominidát különböztetett meg: a szumátrai és borneói orángutánt, a keleti és nyugati gorillát, a csimpánzt és a bonobót.

„Az ember nem minden nap talál új emberszabású fajt. Nagyon izgalmas felfedezésről van szó” – mondta Michael Krützen, az egyetem másik kutatója. Kollégáival a Current Biology című szaklapban mutatták be eredményeiket csütörtökön.

„Ha a 800 állatból évente akár csak 8 is elpusztul, vagy valamilyen módon kikerül a populációból, kihal a faj”

– áll a tanulmányban.

Elpusztult Chantek, a jelnyelvet beszélő orangután

0

A BBC szerint a 39 éves orangután, az egyik első emberszabású majom volt, amelyik megtanulta a jelnyelvet.

Chantek nagyjából kilenc évig lakott egy antropológus házában Tennessee-ben,

megtanulta kitakarítani a szobáját, eszközöket készített és használt, valamint megjegyezte a közeli gyorsétterembe vezető utat.

Élete utolsó éveit Atlanta állatkertjében töltötte, ahol szívbetegségét kezelték.

Chantek halálának okát egyelőre nem ismerik, az állatorvosok előrehaladott szívbetegség miatt kezelték.

Az orangutánok 35 éves koruk után idősnek számítanak.

Chantek a georgiai Yerkes Főemlőskutató Központban jött világra, később Lyn Miles-hoz, a Tennessee Egyetem antropológusához került Chattanoogába. 2014-ben dokumentumfilm is készült róla The Ape Who Went to College címmel.

Az állatkert szerint a gondozókkal gyakran „beszélgetett” jelnyelven, de ahhoz túl félénk volt, hogy ismeretlen emberekkel is jeleljen. Ilyenkor szívesebben használta fajának jellegzetes hangjait és gesztusait.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!