Kezdőlap Címkék Női kézilabda

Címke: női kézilabda

Veretlenül kupagyőztes a Győr a női kézilabda BL-ben

0

A Győri Audi ETO KC ötödik alkalommal nyerte meg a női kézilabda Bajnokok Ligáját, miután a vasárnapi fináléban 25-24-re legyőzte az orosz Rosztov-Don csapatát a budapesti négyes döntő második játéknapján.

A Győri ETO nyolcadik alkalommal játszott BL-döntőt, és sorozatban harmadszor nyert. Hasonló remek szériára legutóbb az osztrák Hypo Niederösterreich volt képes, amely 1992 és 1995 között négyszer győzött.

A Rosztov tavaly volt először elődöntős, és az idei volt az első fináléja.

Női Bajnokok Ligája, döntő:

Győri Audi ETO KC – Rosztov-Don (orosz) 25-24 (15-11)

Gólszerzők: Amorim 7, Görbicz 6, Bódi, Brattset, Oftedal 3-3, Hansen, Kristiansen, Groot 1-1, illetve Abbingh 7, Makajeva, Managarova 5-5, Vjahirjeva 3, Kuznyecova 2, Szeny, Bobrovnyikova 1-1

A győri Bódi Bernadett (b) és Stine Bredal Oftedal (j), valamint Vladlena Bobrovnyikova, az orosz Rosztov játékosa (k) – Fotó: MTI/Czagány Balázs

A győriek keretéből hiányzott a cseh jobbszélső Jana Knedliková, akinek a lovaglóizma a szombati elődöntőben sérült meg. Az oroszoknál a beálló Majja Petrova és a brazil irányító Ana Paula Rodrigues nem játszott.

A 2016-os olimpia és a tavaly decemberi Európa-bajnokság legjobb játékosának is megválasztott Anna Vjahirjeva vezérletével támadásban és védekezésben is jól kezdett a Rosztov, amely a 12. percben vezetett először két góllal (7-5). Az ETO hibáit kihasználva a hat olimpiai bajnokkal felálló oroszok gyors ellenakciókat vezettek, védekezésben pedig hatos falat alkalmaztak, amelynek nem találta az ellenszerét a némileg statikusan támadó címvédő.

Danyi Gábor vezetőedző időt kért, majd kapust cserélt, és a francia Amandine Leynaud-t a norvég Kari Aalvik Grimsbö váltotta. A folytatásban mindkét kapu előtt sokkal hatékonyabbnak bizonyult csapata, és egy 7-1-es sorozattal zárta le az első félidőt (15-11).

A győri Stine Bredal Oftedal (b) és Anna Vjahireva, az orosz Rosztov játékosa – Fotó: MTI/Kovács Tamás

A második felvonás elején felváltva születtek a gólok, majd a lengyel játékvezetők a 37. percben egy súlyosnak minősített szabálytalanság miatt végleg kiállították a győriek holland irányítóját, Nycke Grootot. A karmesteri pálcát a norvég Stine Oftedal vette a kezébe, és részben neki is volt köszönhető, hogy csapata előnye sokáig nem csökkent.

A hajrára fordulva azonban Kszenija Makajeva és a holland Lois Abbingh találataival két gólra felzárkózott a Rosztov, eközben a két csapat játékosai és a szurkolók is sokat bosszankodtak a bírók tevékenysége miatt. Az oroszok a kulcsfontosságú pillanatokban többször is hibáztak, a Győr viszont az utolsó percekben képtelen volt kapuba találni, így 37 másodperccel a vége előtt Abbingh büntetőjével a Rosztov már csak egy gólra volt a címvédőtől, sőt, végül az egyenlítésért is támadhatott, de nem járt sikerrel.

A két csapat hetedszer találkozott egymással, a Győr mérlege két vereség és immár öt győzelem a Rosztov ellen.

A győri játékosok közül Eduarda Amorim és Görbicz Anita mind az öt BL-győzelemnek részese volt.

Korábban, a 3. helyért:

Vipers Kristiansand (norvég)-Metz HB (francia) 31-30 (15-16)

szombaton játszották:

elődöntők:

Győri Audi ETO KC-Vipers Kristiansand 31-22 (18-8)
Rosztov-Don – Metz HB 27-25 (15-8)

A győri Eduarda Amorim (b) és Anna Szen, az orosz Rosztov játékosa – Fotó: MTI/Kovács Tamás

Az edzők szerint az első félidőben dőlt el a döntő

Danyi Gábor, a győztes Győr, valamint Ambros Martín, a vesztes orosz Rosztov-Don vezetőedzője is úgy vélekedett, hogy az első félidő második felében dőlt el a női kézilabda Bajnokok Ligája (BL) vasárnapi döntője a Papp László Budapest Sportarénában.

„Minden meccsen a saját stílusunkban, a saját taktikánk szerint akarunk játszani. Így volt ez most is, és bár ellenfelünk jól kezdett, nekünk volt válaszlépésünk” – nyilatkozta Danyi. A tréner arra utalt, hogy az oroszok a huszadik percben 10-8-ra vezettek, de innen a győriek egy 7-1-es sorozattal fordítani tudtak, és végül 25-24-re győztek.

A győri csapat az első nemzetközi trófeáját nyerte magyar vezetőedző irányításával.

Az ETO 1999 és 2012 között a KEK-ben egyszer, az EHF Kupában négyszer, a BL-ben pedig kétszer volt döntős Vura József, Róth Kálmán, Konkoly Csaba, illetve a norvég Karl Erik Böhn vezetésével, de mindegyiket elveszítette, majd négyszer nyert BL-t Ambros Martín irányításával.

Danyi kifejtette, rendkívül furcsa érzés volt számára, hogy az ellenfelet Ambros Martín irányította, akit becsül és tisztel, hiszen hat évig a segítőjeként dolgozott. A spanyol edző irányításával a Győr a négy BL-siker mellett a bajnokságot és a Magyar Kupát egyaránt ötször nyerte meg 2012-től tavaly nyárig.

A Rosztov-Don vezetőedzője úgy fogalmazott, fantasztikus szezont zárt ezzel a mérkőzéssel a Győr, amely a hazai sorozatokban és a BL-ben is veretlen maradt.

„Nagyon büszke vagyok a játékosaimra, mert jó mérkőzést játszottak ebben a fantasztikus hangulatban, de a vereség természetesen nagy csalódás. Nem az őrületes végjáték, hanem az első félidő hajrája volt a kulcsa ennek a meccsnek a mi szempontunkból” – nyilatkozta Martín.

Hozzátette, a szünet előtti tíz percben nem voltak eléggé kemények, elveszítették az irányítást, engedték ellenfelüknek a gyors kézilabdát, pedig a találkozó többi részében jól kontrollálták a játékot.

„A legvégén még volt esélyünk, de nem tudtunk élni vele” – mondta Martín.

A BL gólkirálynője Linn Jörum Sulland lett, a bronzérmes norvég Vipers Kristiansand jobbátlövője 89 gólt dobott az idény során. A négyes döntő legértékesebb játékosának (MVP) a győri Kari Aalvik Grimsbőt választották. A norvég kapus 38 százalékos hatékonysággal védett a fináléban, a legfontosabb hárítását az utolsó másodpercben Lois Abbingh lövésénél mutatta be.

Danyi Gábor közölte, nagyszerű érzés, hogy bárki áll az ETO kapujában, neki nem kell aggódnia, hiszen Grimsbö mellett Amandine Leynaud és Kiss Éva is kiváló teljesítményre képes.

Grimsbö hangsúlyozta: büszke rá, hogy ők hárman remekül tudnak együtt dolgozni.

„Nem az a fontos, ki véd éppen, a lényeg, hogy jó legyen a kapusteljesítmény. Ezúttal is mindent megtettem, hogy segítsem a csapatot. Egy BL-döntő mindig különleges és nehéz, de amikor javult a védekezésünk, sikerült fordítanunk” – nyilatkozta a norvég hálóőr.

Görbicz Anita és Eduarda Amorim az első női kézilabdázó, aki ugyanazzal a csapattal öt alkalommal is BL-t nyert.

Bojana Popovic és Ausra Fridrikas egyaránt hat sikert ünnepelhetett, de a montenegrói balátlövő három, a litván származású, majd osztrák állampolgárságú balátlövő pedig két klub színeiben érte el a remek eredményeket.

Görbicz kiemelte, nagyon akarták a sikert, és úgy léptek pályára, hogy csak ők jöhetnek le győztesen. Egyben kiemelte, a sorozatban megnyert harmadik BL-trófea megszerzésében nagy segítséget nyújtott a közönség.

„Ilyen fantasztikus hangulatban nem lehet nem nyerni. Elképesztő érzés volt ez a győzelem, ugyanolyan jó, mint az első volt, de azért az ötödik BL-serleget megszerezni, nem semmi!” – fogalmazott.

Görbicz elárulta, a gyengébben sikerült első 15 perc után sem fordult meg a fejükben, hogy baj lehet.

„Nagyon jó a csapategységünk, ez döntő szituációban, egygólos különbségnél biztosan közrejátszott. Hiszek benne, hogy ha tudunk a másikért küzdeni, az ki fog jönni, és szerintem jobb csapat vagyunk” – fejtette ki a balszélső, aki immár 986 góllal vezeti a BL örökranglistáját.

Kitért arra is, bár furcsa volt, hogy Ambros Martín nem az ő kispadjukon ült, nem foglalkoztak ezzel különösebben.

„Az volt a lényeg, hogy újra Bajnokok Ligáját nyerjünk, hogy Ambrossal vagy Ambros nélkül… Most már ez is, az is megvolt.”

Bódi Bernadett kiemelte: felejthetetlen élmény, hogy idén is övék lett a serleg.

„Nem volt egyszerű, mert Ambros Martín nagyon ismeri a csapatot, a személyiségeket, és ezáltal jobban fel tudott készülni belőlünk” – mondta a  jobbszélső, aki három góllal segítette a győrieket.

„Fásultan kezdtük a meccset, nem a mi akaratunk érvényesült, talán kicsit izgatottak is voltunk. Utána viszont elkezdtünk jól védekezni” – hangsúlyozta. Bódi felidézte, később javult a védekezésük, a jó kapusteljesítmény önbizalmat adott nekik, tudtak lerohanásból gólokat lőni, és a szélsőjátékuk is működött, ami fontos volt a győzelem szempontjából.

„Négygólos előnnyel mentünk a szünetre, s bár a Rosztov mindent megtett a fordításért, nagy meglepetés kellett volna, hogy ez sikerüljön. Nem remegtem meg, nem volt bennem kérdés, hogy a Rosztov felülmúlhatna minket” – emelte ki.

Végül kitért rá, szerinte a döntő tényező az volt, hogy a győri keret jobb játékosokból áll, mélyebb az edző merítési lehetősége.

A győri csapat hétfőn 18 órától a Dunakapu térre várja szurkolóit az újabb BL-győzelem közös megünneplésére. (MTI)

Drámai meccsen nyerte meg a kézilabda Bajnokok Ligáját a Győr

0

Akárcsak tavaly, most is hosszabbításban győzte le a Vardar Szkopje csapatát a Győri Audi ETO női kézilabda csapata a Bajnokok Ligája döntőjében. Hiába védett szenzációsan a macedónok francia kapusa, a hosszabbításban Eduarda Amorim ellenállhatatlan volt, Kiss Éva pedig ziccert védett az utolsó pillanatban.

Hatalmas csata volt a pályán.
MTI Fotó: Illyés Tibor

A tavalyi döntő ismétlődött meg a női kézilabda Bajnokok Ligájában, akkor is a Győri Audi ETO és a macedón Vardar Szkopje játszotta a finálét, ahol hosszabbítás után a győriek ünnepelhettek. Idén mind a két csapat sok nehézséggel küzdött: a Vardarról már régóta lehet tudni, hogy a szezon végén szétesik, minden játékos elhagyja a csapatot, a győrieknél pedig a sikeredző, a spanyol Ambros Martin jelentette be távozását.

Győrben rengeteg volt idén a sérülés is,

a világ egyik legjobb kézilabdázója, a norvég Nora Mörk február óta nem játszhat térdsérülés miatt, szintén az egész szezonra kidőlt a magyar válogatott Tomori Zsuzsanna, nemrég megsérült a jobbszélső Jana Knedlíková, de a kulcsemberek közül a holland Nycke Grootnak, a norvég Stine Oftedalnak és brazil Eduarda Amorimnak is heteket kellett korábban kihagynia.

Ennek ellenére mindkét csapat eljutott a BL szokás szerint Budapesten rendezett négyes döntőjébe, ahol tegnap a Győr a román CSM Bukarestet, a Vardar pedig az orosz Rosztovot győzte le.

A meccs érdekessége volt, hogy a Győr német beállója, Anja Althaus tavaly még a Vardar játékosa volt, míg a macedónok francia kapusa, Amandine Leynaud jövőre már szintén a Győrben játszik majd.

A meccs két győri góllal kezdődött, és ez a különbség állandósult az első negyedórában.

Mindkét csapat sokat hibázott támadásban,

és a két kapus, Leynaud és a győri Kari Aalvik Grimsbø is több labdát fogott. Groot viszont nagyszerűen játszott, az ő harmadik góljával 7-4-re vezetett a Győr a 17. percben, mire a vendégek időt kértek.

Továbbra is keményen védekezett mindkét csapat, a következő hét percben mindössze egyetlen gól született, utána viszont két újabb góllal egyenlítettek a macedónok – Ambros Martin is időt kért. Hiába, egy szép ejtés után a meccsen először vezetett a Vardar.

Ekkor már több mint tíz perce nem lőtt gólt a magyar csapat,

végül emberelőnyből sikerült megtörni a rossz sorozatot. A nagyon kevés gólt hozó első félidő 9-9-es döntetlennel ért véget.

A második félidő macedón gólokkal kezdődött, Leynaud továbbra is nagyszerűen védett, ráadásul Amorim mezhúzásáért megkapta második kiállítását is:

komoly gödörben volt a Győr.

A második félidő első magyar góljára a 8. percig kellett várni.

Támadásban a macedónoknak is voltak gondjaik: sorra hagyták ki a heteseket, végül a második félidőben nagyszerűen játszó csereátlövő, Anne Mette Hansen góljával a Győr ki tudott egyenlíteni a félidő felénél, mire a macedónok edzője időt is kért. Hiába: jó védekezés után Görbicz Anita végre betalált a szélről, ismét a magyarok vezettek.

MTI Fotó: Illyés Tibor

Támadásban azonban sok volt továbbra is a hiba, a Vardar visszavette a vezetést, de továbbra is teljesen nyitott volt a meccs, Groot góljaival kétszer is sikerült megint egyenlíteni.

Hatalmas csata folyt a pályán,

mindkét csapat egyre jobban fáradt, végül emberelőnyben Groot hatodik góljával 17-16-ra megint a Győr vezetett.

A korábban Győrben játszó Radicsevics viszont egyenlített, a születésnapját ünneplő Görbicz pedig sokadik lövését rontotta el a szélről. A macedónok emberelőnybe is kerültek, Oftedal góljával mégis a magyar csapat vezetett három és fél perccel a vége előtt – a Vardar viszont gyorsan egyenlített.

MTI Fotó: Illyés Tibor

Groot lövését hatalmas bravúrral védte Leynaud, sőt, kevesebb mint két perccel a vége előtt Althaust kiállították, Lazovics góljával vezettek is a macedónok.

Az utolsó perc hihetetlen izgalmakat hozott:

emberhátrányban is sikerült büntetőt kiharcolni, Groot belőtte: újra döntetlen volt az állás, 50 másodperccel a vége előtt. Fél perccel később viszont megvillant a korábban szintén Győrben játszó Andrea Lekics, betörés után bravúrosan csavarta el a labdát a kapus mellett. Vagyis 21 másodperce maradt a Győrnek egyenlíteni, de Amorimnak 10 is elég volt ehhez.

Ez viszont azt jelentette, hogy a Vardarnak maradt még ideje egy gyors támadásra, de lépéshiba miatt a bírók elvették a labdát, 20-20-szal zárult a rendes játékidő,

jöhetett megint a hosszabbítás.

Amely a második félidőben sokat pihenő Amorim hatalmas góljával kezdődött, de Radicsevics hetesből egyenlített. A szinte végig széles mosollyal játszó Amorim újabb gólja után megint jöttek a hibák mindkét oldalon, a győriek például két gyors indulást is elrontottak. Lekics újra egyenlített,

Amorimot viszont nem tudták a macedónok tartani,

kiállítást is kiharcolva lőtt újabb gólt.

10 másodperccel a szünet előtt a Vardar újra kiegyenlített, de ez a tíz másodperc megint elég volt egy győri gólra, ezt most Bódi Bernadett lőtte, 24-23-mal fordult a két rendkívül fáradt csapat.

A hosszabbítás hőse, Eduarda Amorim.
MTI Fotó: Illyés Tibor

A hosszabbítás második félideje győri hétméteressel kezdődött, Groot ezt is belőtte: kétgólos lett a magyar előny. Sőt, Amorim labdát szerzett, Bódi pedig újabb gólt lőtt.

Két gyors macedón góllal azonban újra szoros volt a meccs, Amorim azonban újabb óriási gólt lőtt, a nem sokkal korábban csereként beállt Kiss Éva pedig védett egy nagyot. Egy perc volt még hátra, amikor a macedónok emberelőnybe kerültek, amit Lekics gyorsan ki is használt.

A győriek hosszú támadást vezettek, de Oftedal eladott labdája miatt a Vardar még végigrohant a pályán,

Kiss Éva viszont hatalmas bravúrral védte a ziccert az utolsó másodpercben.

Ami azt jelentette, hogy a Győr megvédte címét és megnyerte a Bajnokok Ligáját, összesen már negyedszer.

Kiss Éva a meccs után a Sport1-nek annyit mondott a győzelmet jelentő védéséről, hogy amikor látta, hogy jönnek felé, semmi másra nem gondolt, csak arra: meg kell fogni. Ambros Martin pedig a győzelmet bebiztosító meccs végi kapuscseréről azt mondta: ezt a két kapusa megbeszélte egymás között, és közös döntés volt. A meccs másik hőse, Amorim arról beszélt, hogy a siker kulcsa az volt, hogy végig nyugodtak maradjanak és magabiztosnak látszanak, ezért is mosolygott sokat meccs közben.

Groot végül 8, Amorim 6, Bódi 4, Hansen és Görbicz 3-3 góllal zárt, a macedónoknál Lekics 6-ot, Radicsevics 4-et, Lazovics, Lacrabère és Penezics 3-at lőtt. A négyes döntő legjobbjának Amandine Leynaud-t választották.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!