Kezdőlap Címkék Labdarúgó vb

Címke: labdarúgó vb

Foci vb: milliárdos csapatok vs „szegény legények”

0

Világsztárokkal teletűzdelt, dollármilliárdokat érő csapatok állnak szemben néhány tízmilliós értékű válogatottakkal a labdarúgó világbajnokságon. A legszegényebb csapat a panamai, amely a játékosok értéke alapján alig kilencmillió dollárt ér. A listát orrhosszal a franciák vezetik.

A howmuch.net grafikonján az látható, hogy a transfermarkt.co.uk által kiszámolt játékosértékek alapján mennyit ér az oroszországi foci vb-n fellépő 32 csapat. Ebből kiderül, hogy nagy az egyenlőtlenség Európa gazdag országai és a világ többi része között. Sőt, a top 10 ország közül 6 Európából származik.

Forrás: howmuch.net

Ha konkrét példát veszünk, az egyik összecsapáson

Spanyolország (1,055 milliárd dollár) fog játszani a 45 milliós Iránnal

június 20-án. A spanyolok több, mint hússzor annyit érnek, mint az irániak.

A házigazda Oroszország válogatottja 165 milliót ér, a lista legalján Panama áll a maga 9 millió dollárra becsült értékével.

A top-10 csapat (milliárd dollár)

  1. Franciaország: 1,102
  2. Spanyolország: 1,055
  3. Brazília: 1,001
  4. Németország: 0,901
  5. Anglia: 0,892
  6. Belgium: 0,769
  7. Argentína: 0,707
  8. Portugália: 0,474
  9. Uruguay: 0,380
  10. Horvátország: 0,367

A portál emlékeztet arra, hogy a világbajnokságokon az elmúlt több, mint 80 évben mindössze két nem európai csapat volt, amelyik eljutott a versengés végéig: Brazília és Argentína. Noha mindkét ország tele van milliókat érő tehetségekkel. Az utolsó vb-döntő európai csapat nélkül 1950-ben volt (Uruguay győzött Brazília ellen 2-1-re). Nyilvánvaló tehát, hogy a pénz tehetséget vásárol, ami viszont a világbajnokságot nyeri meg.

Ennek alapján tehát mely csapat a mostani vébé legvalószínűbb győztese? Ez persze attól is függ, a csapatok hogyan jönnek ki a csoportkörből, de az egyik csapat, amelyiknek a legjobb esélye van megnyerni mindent, a lista tetején lévő Franciaország. Legalábbis a howmuch.net szerzője szerint, a szakértők többsége jelenleg nem rájuk tenné a legnagyobb tétet.

Ezt érdemes tudni a holnap kezdődő foci vb előtt

Csütörtökön kezdődik a foci világbajnokság Oroszországban, cikkünkben összeszedtük, mit érdemes tudni a lebonyolításról, a csapatokról, a csoportokról, böngészhetik a vb teljes menetrendjét, és azt is megtudhatják, hogy az egyik esélyesnél miért rúgták ki egy nappal a torna előtt a szövetségi kapitányt.

Minden idők legdrágább foci vb-je kezdődik csütörtökön Oroszországban: minden kiadást beleszámolva hivatalosan összesen 14,2 milliárd dollárba (3800 milliárd forint – ez a teljes éves magyar költségvetés közel 10 százaléka) került. Ebből

  • közlekedésfejlesztésre 6,11 milliárd dollárt
  • stadionépítésre és felújításra 3,45 milliárdot,
  • szálláshelyek kialakítására 680 milliót költöttek.

Magasak a pénzdíjak is, a győztes csapat például 38 milliót kap.

Pedig több tervezett vasútvonal, például a Moszkva és Szocsi közötti meg sem épült, de lett új repülőtere Rosztov-na-Donunak, felhúztak egy-egy új terminált Moszkvában, Szentpéterváron, Szamarában, Volgográdban és Nyizsnyij Novgorodban, és épült 21 szálloda is. A meccseknek 11 város 12 stadionja ad otthont.

Ez volt az első alkalom, hogy valamennyi FIFA-tagország elindult a selejtezőben, így összesen 210 csapat próbált kijutni a vb-re. A magyar válogatottnak, ahogy ezt 1986 óta megszokhattuk, ez most sem sikerült, sőt,

ezúttal magyar bíró sem lesz.

A legjobb magyar bírónak tartott Kassai Viktor sorozatos hatalmas hibáiból ugyanis, úgy tűnik, mostanra már a nemzetközi szövetségnek is elege lett. A vb-re egyébként nem jutottak ki többek között az olaszok és a hollandok sem.

Újdonság, hogy

a vb-n végre lesz videóbíró.

Akkor lehet igénybe venni, ha gólok érvényességét kell megállapítani, 11-esekről vagy piros lapokról kell dönteni, illetve ha rossz játékosnak mutatnak fel sárga vagy piros lapot. Vagyis azért az összes bírói hiba nem tűnik el a játékból. Fontos, hogy a végső döntést, a felvételek megtekintése után, mindig a pályán lévő bíró hozza meg. Emellett a labdákban lesz egy csip, amely jelzi, ha teljes terjedelmével áthaladt a gólvonalon.

Kérdés, hogy mennyire lesz zökkenőmentes a videóbíró alkalmazása.
Fotó: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

A szokásoknak megfelelően a vb most is körülbelül egy hónapig tart: június 14-én 17 órakor az Oroszország–Szaúd-Arábia meccsel kezdődik, a döntőt pedig július 15-én, szintén 17 órakor játsszák majd. A 32 csapatot nyolc csoportba osztották, mindegyikből az első kettő jut tovább az egyenes kieséses szakaszba. (A teljes menetrendet cikkünk végén böngészhetik.)

A csoportokban a helyezések a következő szempontok alapján dőlnek el:

  1. több szerzett pont
  2. jobb összesített gólkülönbség
  3. több lőtt gól
  4. több szerzett pont az azonosan álló csapatok között lejátszott meccseken (két, azonosan álló csapat esetén ez az egymás elleni eredményt jelenti)
  5. jobb gólkülönbség az azonosan álló csapatok között lejátszott meccseken
  6. több lőtt gól az azonosan álló csapatok között lejátszott meccseken
  7. sorsolás

A csoport (Egyiptom, Szaúd-Arábia, Oroszország, Uruguay)

Nagy szerencséje volt a rendezőnek a sorsoláson (az összeesküvés-elméletek kedvelői nem biztos, hogy csak szerencséről beszélnének), hiszen az egyik leggyengébb csoportba került. Szükségük is volt erre, hiszen

nagyon rég lehetett ilyen gyenge orosz válogatottat látni.

A csapat tavaly október óta nem tudott győzni. A nyitómeccsen akár megtörhet a rossz sorozat, hiszen a szintén nem túl erős Szaúd-Arábiával kezdenek, de a továbbiakban már lehetnek gondjaik. A csapat dolgát több sérülés is nehezítette, például az egyik legjobb támadó középpályás, Alekszander Kokorin sem játszhat a vb-n. A legnagyobb nevek a csapatban a kapus Igor Akinfejev, aki nagy bravúrokra képes, de hajlamos óriási potyagólokat is kapni, valamint két középpályás, Alan Dzagojev és Alekszander Golovin.

A csoport nagy esélyese Uruguay, amely a Diego Godín által irányított kemény védekezés mellett eredményes támadójátékra is képes, köszönhetően elsősorban két világklasszis csatárának, Luis Suáreznek és Edinson Cavaninak.

Az uruguayiaknál játszik a torna egyik potenciális nagy felfedezettje is,

a 22 éves középpályás, Nahitan Nández, aki most még a Boca Juniors játékosa, de egy jó vb után akár valamelyik európai topcsapat is elviheti.

A csoport meglepetéscsapata Egyiptom lehet, de náluk minden azon múlik, hogy mikorra épül fel teljesen a nemzeti hős, Mohamed Szalah. Az idei Aranylabda egyik esélyesét Sergio Ramos tette harcképtelenné a BL-döntőben, de úgy tűnik, játszhat a vb-n. A csapatból rajta kívül még az arsenalos Mohamed el-Nenit érdemes kiemelni: ha ők jól játszanak és a védekezés is rendben lesz, akkor nem elképzelhetetlen a továbbjutás.

Az egyiptomi válogatott tagja a vb legidősebb játékosa is:

az egyik kapus, Esszam el-Hadari már 45 éves.

A csoportban a továbbjutás akár még Szaúd-Arábiának is összejöhet, bár a vb talán leggyengébb csapatától ez óriási szenzáció lenne. A keret nagy része otthon játszik, komoly nemzetközi tapasztalattal kevesen rendelkeznek.

A FüHü tippje a továbbjutókra: Uruguay, Egyiptom

B csoport (Spanyolország, Irán, Marokkó, Portugália)

Ez a csoport nagyon egyértelműnek tűnik: első ránézésre a két európai válogatott kiemelkedik belőle. A portugálok két éve „görög mintára” nyertek Eb-t (szerencsés továbbjutás a csoportból, utána masszív védekezés mellett néha találtak egy gólt), most azonban még nagyobb meglepetés lenne, ha ezt a sikert meg tudnák ismételni.

Az Európa-bajnokok közül 13-an vannak itt a csapatban, a nagy kérdés, hogy a bőven 30 fölött járó belső védők hogyan teljesítenek majd, és persze az, hogy Cristiano Ronaldo milyen teljesítményt nyújt – az eddigi vb-ken finoman szólva sem villogott. Rajta kívül a támadósorban meghatározó lehet a fiatal Goncalo Guedes, valamint André Silva játéka. Nincs viszont ott a keretben az Eb-döntő egyetlen gólját szerző Eder.

Az előző vb és Eb kudarca után Spanyolország magára talált, az új szövetségi kapitánnyal, Julen Lopeteguivel két éve veretlenek voltak. Csakhogy már nem ő a kapitány, ugyanis

egy nappal a vb kezdete előtt kirúgták.

Lopetegui ugyanis májusban meghosszabbította a szerződését, a héten viszont a Real Madrid bejelentette, hogy a vb után Lopetegui ott hagyja a válogatottat és a csapat edzője lesz. Márpedig erről csak a szövetség engedélyével tárgyalhatott volna – a szövetség viszont csak a bejelentés előtt pár perccel értesült a hírtől. A játékosok állítólag hiába kérték, hogy ennek ellenére Lopetegui maradjon a kispadon, kirúgták.

A korábbi aranygenerációval (Eb-győzelem 2008-ban és 2012-ben, világbajnoki cím 2010-ben) ellentétben ez a csapat már nem a Barcelonára épül, bár Gerard Piqué, Jordi Alba, Sergio Busquets és a nyolc évvel ezelőtti vb-döntő hőse, Andrés Iniesta most is ott van a keretben.

Iniesta még egyszer, utoljára elvarázsolhatja a nézőket.
Fotó: MTI/EPA/Ali Haider

Így is bőven volt kiből válogatni: olyan sztárok nem utaznak végül, mint a barcelonai Sergi Roberto, a Chelsea-játékos Cesc Fabregas és Álvaro Morata, vagy épp a müncheni Javi Martinez. A védelem így is bombaerős, a világ egyik legjobb kapusával, David de Geával, a támadósorban pedig nagy verseny lesz a kezdőcsapatba kerülésért.

A spanyolokat sokan a vb titkos esélyeseként kezelték.

A hirtelen kapitányváltás azonban romba döntheti az érmes reményeiket.

Marokkónak nehéz dolga lesz, hogy beleszóljon a továbbjutásba, de szervezett védekezésükkel megnehezíthetik a többiek dolgát. A csapat legnagyobb sztárja a Juventusban focizó Mehdi Benatia, rajta kívül az Ajax támadó középpályására, Hakim Ziyechre érdemes figyelni.

Az irániak is a jó védekezésre próbálnak építeni, kevés gólt kaptak a selejtezőkön, de most azért erősebb ellenfelekkel kell szembenézniük. Nagyon bíznak két fiatal csatárukban, az Oroszországban játszó Szardar Azmunban és a holland gólkirály Alireza Dzsahanbahsban is.

A FüHü tippje a továbbjutókra: Spanyolország, Portugália

C csoport (Ausztrália, Dánia, Franciaország, Peru)

Ebből a csoportból egyértelműen a franciák emelkednek ki, náluk is inkább az volt a kérdés, hogy kit hagyjon ki a keretből Didier Deschamps szövetségi kapitány – egyébként több sportújságíró szerint

a csapat leggyengébb pontja maga a kapitány.

Sokan felemlegetik neki, hogy a két évvel ezelőtti Eb-döntőben nem igazán mert támadni a csapata, és hogy ritkán tudnak igazán dominánsak lenni.

Sok múlik majd Antoine Griezmannon.
Fotó: MTI/EPA/Guillaume Horcajuelo

Pedig a keret most is tele van sztárokkal: Antoine Griezmann végre megmutathatja, hogy tényleg komolyan számolni kell vele az Aranylabda-szavazáson. Mellette a két fiatal szélső, Kylian Mbappé és Ousmane Dembélé is komoly gondot okozhat a védőknek, a középpályán ott van Paul Pogba és N’Golo Kanté, a védelemben Samuel Umtiti és Raphaël Varane – vagyis

minden poszton játszik legalább egy világsztár,

nem csoda, hogy sokan a franciákat a világbajnoki címre is esélyesnek tartják. Beszédes adat: a világ jelenlegi öt ledrágább focistájából három francia (Mbappé, Pogba és Dembélé). Olyan játékosok nem fértek be végül a keretbe, mint Aymeric Laporte, Adrien Rabiot, Anthony Martial, Alexandre Lacazette vagy Kingsley Coman.

A csoportban a legnagyobb ellenfél az utóbbi években rengeteget fejlődött dán válogatott lehet. A fejlődés és a dán csapat legfontosabb eleme a Tottenham irányítója, Christian Eriksen, aki 12 meccsen 11 gólt lőtt a selejtezők alatt.

Eriksen a vb egyik nagy sztárja lehet,

de ehhez szükség van arra is, hogy a csapat többi fontos játékosa, elsősorban Simon Kjaer és Thomas Delaney is a legjobb formáját hozza.

Ausztráliával kapcsolatban a magyar válogatottnak is friss emlékei vannak, a három, kabaréba illő gólt hozó meccsen nem tűnt úgy, hogy az ausztrálok bárkire is veszélyt tudnának jelenteni a vb-n. A keretben azonban több játékos Angliában és Németországban focizik, komoly rutinnal rendelkeznek, így nem kizárt a meglepetés.

Erre azonban Perunak valamivel nagyobb esélye van, már az sokat mond, hogy Chilét megelőzve tudtak kijutni a vb-re. A csapat remekül védekezik, és egyre látványosabb a támadójátéka is, a felkészülést azonban megzavarta a csapatkapitány, Paolo Guerrero kokainügye – a rutinos csatár végül ott lehet Oroszországban. A játékosok többsége Dél-Amerikában focizik, egy jó világbajnoksággal többen eladhatják magukat Európába.

A FüHü tippje a továbbjutókra: Franciaország, Dánia

D csoport (Argentína, Horvátország, Izland, Nigéria)

Képes lesz-e Lionel Messi egyedül világbajnokságot nyerni Argentínának – ez az egyik legnagyobb kérdés nem csak a D csoportban, hanem az egész vb-n. A selejtezősorozatban bukdácsoló, menet közben edzőt váltó argentin válogatottat Messi gyakorlatilag egymaga juttatta ki a tornára, mesterhármast lőve a legfontosabb meccsen.

A végső győzelemhez azonban társakra is szüksége lenne.

Argentína döntőt játszott a legutóbbi két Copa Américán és a brazíliai vb-n is, de mindegyiket elvesztette – persze sokan mondják, hogy ha Gonzalo Higuaín kicsit higgadtabb és belövi a százszázalékos ziccereit, akkor a három döntőből legalább kettőt megnyertek volna.

Az olimpiai bajnoki cím után 10 évvel nyer-e vb-t is a világ egyik legjobb játékosa?
Fotó: MTI/EPA/David Fernandez

Higuaín most is ott lesz, az olasz gólkirály Mauro Icardi viszont nem fér be a keretbe. Így is kérdés, hogy a kezdőcsapatban egyszerre ott tud-e lenni Messi mellett Higuaín, Sergio Agüero, Paulo Dybala, Éver Banega és Angel Di María.

A gondot leginkább a védelem jelentheti.

Eleve megsérült az egyetlen normális kapus, Sergio Romero, a hátvédekről pedig sok mindent el lehet mondani, csak azt nem, hogy folyamatosan magas szintű játékra képesek.

Nem sokkal a torna előtt ráadásul megsérült az a játékos, aki a torna nagy felfedezettje lehetett volna: a West Ham támadó középpályása, Manuel Lanzini. A PSG fiatalja, Giovani Lo Celso így is okozhat kellemes perceket az argentin szurkolóknak, de a végső siker, Messi zsenije ide vagy oda, nagy meglepetés lenne.

Már csak azért is, mert

már a csoportból sem lesz egyszerű továbbjutni.

Itt vannak például a mindig erős horvátok. Náluk a legnagyobb kérdés az, hogy a sztárokból (többek között Ivan Rakitic, Luka Modric, Mario Mandzukic, Ivan Perisic, Dejan Lovren) mennyire sikerül csapatot gyúrni.

A horvát csapatra ráadásul az is igaz, hogy nagyon kétarcú:

bárkit képes legyőzni, de bárkitől ki is tud kapni.

Így aztán náluk minden azon múlik majd, hogy éppen milyen napot fognak ki.

Az, hogy az izlandi csapat mennyire erős, legkésőbb a két évvel ezelőtti Eb-n mindenkinek feltűnt. Most a selejtezőcsoportot megnyerve jutottak ki a vb-re. A csapat legnagyobb ereje az egység és az önbizalom.

Legnagyobb sztárjuk az Everton irányítója, Gylfi Sigúrdsson, neki azonban megsérült a térde márciusban, és bár elvileg felépült, kérdés, milyen formában lesz.

Nigéria sem tűnik gyenge csapatnak, ebben a csoportban azonban valószínűleg nem sok esélye lesz. Pedig jó játékosai vannak: a korábbi Chelsea-focista John Obi Mikel mellett ott van a most is a Chelsea-ben játszó Victor Moses, az arsenalos Alex Iwobi, a leicesteri Wilfred Ndidi, vagy épp a Moszkvában játszó Ahmed Musa.

Van bőven olyan csoport, amelyben továbbjutási esélyekkel lépnének pályára – de nem volt szerencséjük a sorsoláson.

A FüHü tippje a továbbjutókra: Horvátország, Argentína

E csoport (Brazília, Costa Rica, Szerbia, Svájc)

Sokként érte a négy évvel ezelőtti elődöntő Brazíliát: hazai pályán 7-1-re kaptak ki a németektől. Azóta viszont teljesen újjászervezték a válogatottat, hatalmas fölénnyel nyerték a selejtezősorozatot és elsőként jutottak ki a vb-re. Az új szövetségi kapitánnyal, Titével

20 meccsen mindössze öt gólt kaptak,

idén sem az oroszok, sem a németek, sem a horvátok nem tudtak nekik gólt lőni.

Neymar felépült, minden brazil megkönnyebbült.
Fotó: MTI/EPA/Christian Bruna

A védelem tehát a megsérült Dani Alves nélkül is stabil és összeszokott (Thiago Silva és Marquinhos a PSG-ben is egymás mellett játszik), a középpályán olyan nevek vannak, mint a barcelonai Paulinho és a madridi Casemiro, elől pedig Philippe Coutinho, Roberto Firmino és Gabriel Jesus mellett ott van a világ legdrágább játékosa, a sérüléséből felépülő Neymar is.

Nem csoda, hogy

a fogadóirodák a brazilokat a legnagyobb esélyesek közé sorolják.

A csoportban nem szabad, hogy nehéz dolguk legyen, bár a svájciak remek védelme okozhat gondokat. Náluk a gond inkább a támadásoknál van, ha Xherdan Shaqirit kiveszi az ellenfél a játékból, akkor nem sok kreativitás marad, ráadásul igazi góllövő csatáruk sincs.

A csapategység azonban nagyon erős, jól összeszokott, rutinos válogatottról van szó, tele az olasz és a német élvonalban játszó focistákkal – a csoportból való továbbjutás összejöhet, utána azonban már komoly szerencsére és nagy bravúrokra lenne szükségük a további sikerekhez.

A meglepetéscsapat a szerb válogatott lehet,

amely nagyon fegyelmezett, agresszív védekezés mellett sok gólt is rúgott a selejtezőkön, így simán jutottak ki a tornára. Az ő játékuk azonban, a dánokéhoz hasonlóan, nagyjából egy emberen múlik majd: a Lazio mindössze 23 éves támadó középpályásán, Szergej Milinkovics-Szavicson, akit fél Európa le akar igazolni.

Korábban a csapategységgel gondok voltak a szerbeknél, ha most ez rendben lesz, ráadásul a rutinos játékosok, például Nemanja Matics vagy Alekszandar Kolarov jó formában lesznek, akkor Szerbia bárkinek kemény ellenfél lehet, még úgy is, hogy az egyik legjobb védő, Matija Nasztaszics sérülés miatt lemarad a vb-ről.

Costa Rica négy éve komoly meglepetést okozott, amikor a negyeddöntőig jutott. A csapat azóta nem sokat változott – ennek jó oldala az összeszokottság, negatívuma az átlagéletkor: a Costa Rica-i a legidősebb csapat a tornán. Nagy nevek továbbra is vannak a csapatban, elsősorban a madridi kapus, Keylor Navas, mellette Bryan Ruiz, Joel Campbell és Celso Borges, de most bravúr lenne a továbbjutás.

A FüHü tippje a továbbjutókra: Brazília, Svájc

F csoport (Németország, Dél-Korea, Mexikó, Svédország)

A csoport toronymagas favoritja az előző vb győztese, sőt igazából

az sem lenne meglepetés, ha Németország megvédené a címét.

A selejtezőt százszázalékosan vették, tavaly pedig úgy nyerték meg a Konföderációs Kupát, hogy szinte csak fiatalok voltak a csapatban, az idősebb sztárok otthon maradtak.

A vb-n viszont ott lesznek. Még a kapus, Manuel Neuer is felépült sérüléséből, igaz, így is elképzelhető, hogy nem ő, hanem a Barcelonában remek idényt produkáló Marc-André ter Stegen kezd majd. De

gyakorlatilag minden poszton több sztárjátékos is bevethető,

így Joachim Löw szövetségi kapitánynak akkor sem kell aggódni, ha valaki esetleg nincs formában. A négy évvel ezelőtti döntő hőse, Mario Götze ezúttal otthon maradt, akárcsak (elég nagy meglepetésre) a Manchester City szélsője, Leroy Sané, Marco Reus azonban végre egészséges.

Négy éve a németek ünnepelhettek.
Fotó: MTI/EPA/Diego Azubel

A csoportból való továbbjutás nem okozhat problémát, ha pedig a formaidőzítés is sikerül, akkor nehéz lesz megállítani a németeket. Annak ellenére is, hogy az elmúlt hónapokban nem mutattak jó formát, sorra vesztették el a felkészülési meccseket, és a csapat hangulatának valószínűleg a Mesut Özil és Ilkay Gündogan körüli botrány sem tett jót: a két török származású focista az autoriter török elnökkel, Recep Tayyip Erdogannal fotózkodott.

A németek megállításával először a mexikóiak próbálkoznak majd – a csapat elsősorban az Európában játszó, rutinos játékosokban, Guillermo Ochoában, Miguel Layúnban, Andrés Guardadóban és Javier Hernandezben bízik, de ott lesz a már ötödik vb-jére készülő, lassan 40 éves Rafa Márquez, és érdemes figyelni a PSV szélsőjére, Hirving Lozanóra is. A csoportból továbbjuthatnak, sokkal több azonban nincs ebben a csapatban.

A továbbjutásért várhatóan azzal a svéd válogatottal kell majd a legnagyobbat küzdeniük, amelyben már

nem szerepel Zlatan Ibrahimovic.

Korábban ugyan felvetette, hogy a vb-re visszatérne a csapatba, de a kapitány végül nem hívta be.

Így a csapat legnagyobb erőssége az egység, ez segítette hozzá a svédeket, hogy az olaszokat legyőzzék a pótselejtezőn. Igazán nagy sztár nincs is a válogatottban, sokat elmond, hogy talán a Lipcsében játszó Emil Forsberg és a manchesteri Victor Lindelöf a legnagyobb név.

Dél-Korea várhatóan nem zavar majd sok vizet, ugyan szokás szerint kijutottak erre a vb-re is, de óriási meglepetés lenne, ha továbbjutnának a csoportból. A csapat többsége otthon vagy Japánban játszik, de azért a Tottenham focistájára, Szon Hung Minre, valamint a Swansea-középpályás Ki Szung Juengre érdemes lesz odafigyelni.

A FüHü tippje a továbbjutókra: Németország, Mexikó

G csoport (Belgium, Anglia, Panama, Tunézia)

Egy újabb csoport, ahol nagyon egyértelműnek tűnik a továbbjutás. A belgák, mint az utóbbi időszakban mindig, most is titkos esélyesnek számítanak – sokan várják tőlük, hogy felülmúlják eddigi legjobb eredményüket, az 1986-os negyedik helyet.

A selejtezőt rendkívül magabiztosan vették, sok gólt lőttek és alig kaptak, náluk leginkább az a kérdés, hogy

mentálisan helyt tudnak-e állni a legfontosabb meccseken.

Ebben sokat segíthet egyrészt a válogatottat irányító Roberto Martinez – Thierry Henry páros, valamint a topbajnokságokban komoly rutint szerzett játékosok.

A csapat legnagyobb sztárja továbbra is a chelsea-s Eden Hazard, de idén gyakorlatilag vele egy szintre emelkedett a Manchester City irányítója, Kevin De Bruyne is. A támadók közül Romelu Lukaku és Dries Mertens is könnyen foghat ki jó napot, a középpályán a vb nagy felfedezettje lehet Youri Tielemans, a kapuban Thibaut Courtois a biztos pont.

Egyedül a védelem okozhat gondokat.

Vincent Kompany és Thomas Vermaelen ugyanis rendkívül sérülékeny. Kisebb vihart okozott az is, hogy az egyik legjobb középpályást, Radja Nainggolant nem nevezték a tornára: a kapitány szerint nem illik bele a játékrendszerbe.

Hazard most is szembe kerülhet a Tottenham játékosaival, Walkerrel és Allival.
Fotó: MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga

Az angolok az őket az utóbbi időben a nagy világversenyeken sújtó átkot törnék meg. Régóta úgy indultak neki a vb-knek, Eb-knek, hogy jó csapatuk volt, tele tehetséges játékossal, néhány igazi sztárral – aztán legfeljebb a negyeddöntőig jutottak.

A legnagyobb sztárjuk most Harry Kane, de tottenhami csapattársa, Dele Alli is több már, mint tehetség, mellettük a támadásokért elsősorban olyan fiatalok felelnek, mint Marcus Rashford vagy Raheem Sterling – nevekben tehát jól áll a csapat.

A középpályán és a védelemben azonban igazi sztárokról nem beszélhetünk (ráadásul Alex Oxlade-Chamberlain sérülése is rosszul jött), de lehet, hogy a megbízhatóság ezúttal többet ér majd, az elmúlt hónapok eredményei mindenesetre biztatóak. Egy biztos:

Harry Kane formáján nagyon sok múlik majd.

A két európai csapat dolgát Tunézia próbálja megnehezíteni, az mindenképp jó előjel, hogy idén még veretlenek – igaz, nem ilyen kaliberű csapatok ellen játszottak. A válogatottban sok a légiós, ugyanakkor igazi nagy sztárjuk nincs.

A csoportban ott van még a vb-újonc Panama is, ők az amerikaiakat megelőzve jutottak ki a tornára. Tulajdonképpen már az is meglepetés lenne, ha pontot szereznének, erre talán Tunézia ellen van esélyük.

A FüHü tippje a továbbjutókra: Belgium, Anglia

H csoport (Kolumbia, Japán, Lengyelország, Szenegál)

Végül az a csoport maradt, ahol tulajdonképp egyik csapat kiesése se jelentene nagy szenzációt, de a továbbjutása se – ezt tükrözik a fogadóirodák oddsai is.

A csoportban a négy éve szépen menetelő Kolumbia tűnik a legerősebbnek, ahol két nagy sztár is játszik: a Bayern Münchennél magára találó James Rodriguez, az előző vb gólkirálya, valamint a monacói Radamel Falcao, de szinte minden poszton találni kiemelkedő játékost, elég csak Juan Cuadrado, Carlos Bacca vagy épp Davinson Sánchez nevét megemlíteni. Sérülés miatt viszont hiányzik majd egy alapember, Frank Fabra Palacios.

A csapatot kemény védekezés, szervezett középpálya és látványos támadójáték jellemzi,

ugyanakkor néha nem mindenki hozza ki magából a maximumot.

Lengyelország valamivel kiegyensúlyozottabbnak tűnik, és itt is van egy nagy sztár: a Bayern Münchenből elvágyódó Robert Lewandowski, aki 10 meccsen 16 gólt lőtt a selejtezőben. Mellette játszhat a nagy tehetségnek tartott Arkadiusz Milik, aki a két évvel ezelőtti Eb-n még inkább csak a kihagyott helyzeteivel tűnt fel.

Ha a védekezésük rendben lesz, akkor a lengyelek okozhatnak meglepetést, de az nem valószínű, hogy a legerősebb csapatokat legyőznék. Mindenesetre most a legtöbben azon izgulnak, hogy rendbe jön-e legjobb hátvédjük, Kamil Glik sérülése.

Szenegál most másodszor jutott ki a vb-re, méghozzá furcsa körülmények között. Az egyik selejtezőn kikaptak Dél-Afrikában, méghozzá egy teljesen kamu büntetővel, de

a szövetség ezután örökre eltiltotta a bírót, miután fogadásokban volt érintett, és megismételték a meccset.

Ezt pedig már megnyerték.

16 éve egészen a negyeddöntőig meneteltek, most azért ez meglepetés lenne. Az ő nagy sztárjuk a Liverpool szélsője, Sadio Mané, a legdrágább afrikai focista, de érdemes figyelni a nápolyi védőre, Kalidou Koulibalyra, a monacói Keita Baldéra és a Rennes-ben játszó Ismaila Sarr-ra is.

Japánt sem szabad lebecsülni, a legfontosabb játékosaik európai topbajnokságokban játszanak, Kagava Sindzsi, Okazaki Sindzsi és a most már Mexikóban focizó Honda Keiszuke neve sokaknak ismerős lehet. Nagyon erős a csapategység is, jó védekezéssel nem elképzelhetetlen, hogy továbbjussanak a csoportból.

A FüHü tippje a továbbjutókra: Lengyelország, Kolumbia

Fotó: MTI/EPA/Makszim Sipenkov

A vb teljes programja:

Csoportmeccsek

JÚNIUS 14.

17.00 Oroszország–Szaúd-Arábia

JÚNIUS 15.

14.00 Egyiptom–Uruguay

17.00 Marokkó–Irán

20.00 Portugália–Spanyolország

JÚNIUS 16.

12.00 Franciaország–Ausztrália

15.00 Argentína–Izland

18.00 Peru–Dánia

21.00 Horvátország–Nigéria

JÚNIUS 17.

14.00 Costa Rica–Szerbia

17.00 Németország–Mexikó

20.00 Brazília–Svájc

JÚNIUS 18.

14.00 Svédország–Dél-Korea

17.00 Belgium–Panama

20.00 Tunézia–Anglia

JÚNIUS 19.

14.00 Kolumbia–Japán

17.00 Lengyelország–Szenegál

20.00 Oroszország–Egyiptom

JÚNIUS 20.

14.00 Portugália–Marokkó

17.00 Uruguay–Szaúd-Arábia

20.00 Irán–Spanyolország

JÚNIUS 21.

14.00 Dánia–Ausztrália

17.00 Franciaország–Peru

20.00 Argentína–Horvátország

JÚNIUS 22.

14.00 Brazília–Costa Rica

17.00 Nigéria–Izland

20.00 Szerbia–Svájc

JÚNIUS 23.

14.00 Belgium–Tunézia

17.00 Dél-Korea–Mexikó

20.00 Németország–Svédország

JÚNIUS 24.

14.00 Anglia–Panama

17.00 Japán–Szenegál

20.00 Lengyelország–Kolumbia

JÚNIUS 25.

16.00 Uruguay–Oroszország

16.00 Szaúd-Arábia–Egyiptom

20.00 Irán–Portugália

20.00 Spanyolország–Marokkó

JÚNIUS 26.

16.00 Dánia–Franciaország

16.00 Ausztrália–Peru

20.00 Nigéria–Argentína

20.00 Izland–Horvátország

JÚNIUS 27.

16.00 Dél-Korea–Németország

16.00 Mexikó–Svédország

20.00 Szerbia–Brazília

20.00 Svájc–Costa Rica

JÚNIUS 28.

16.00 Japán–Lengyelország

16.00 Szenegál–Kolumbia

20.00 Anglia–Belgium

20.00 Panama–Tunézia

Nyolcaddöntők

JÚNIUS 30.

16.00 C1-D2

20.00 A1-B2

JÚLIUS 1.

16.00 B1-A2

20.00 D1-C2

JÚLIUS 2.

16.00 E1-F2

20.00 G1-H2

JÚLIUS 3.

16.00 F1-E2

20.00 H1-G2

Negyeddöntők

JÚLIUS 6.

16.00 A1/B2–C1/D2 (1. negyeddöntő)

20.00 E1/F2–G1/H2 (2. negyeddöntő)

JÚLIUS 7.

16.00 F1/E2–H1/G2 (3. negyeddöntő)

20.00 B1/A2–D1/C2 (4. negyeddöntő)

Elődöntők

JÚLIUS 10.

20.00 1. negyeddöntő győztese–2. negyeddöntő győztese

JÚLIUS 11.

20.00 3. negyeddöntő győztese–4. negyeddöntő győztese

3.helyért

JÚLIUS 14.

16.00 az elődöntők vesztesei

Döntő

JÚLIUS 15.

17.00 az elődöntők győztesei

Borítókép: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Árusítják a foci vb jegyeit

0

Csütörtökön megkezdődött a jegyárusítás a jövő évi, oroszországi labdarúgó-világbajnokságra. A jegyeket kisorsolják az igénylők között. A külföldiek drágábban jutnak a tiketthez.

A belépőket két ütemben értékesíti a nemzetközi szövetség (FIFA), az első szakasz október 12-ig tart. Jegyeket csak a FIFA honlapján lehet megvásárolni, a szövetség november 16-ig értesíti a drukkereket arról,

szerencséjük volt-e a sorsoláson,

hozzájuthatnak-e az igényelt belépőkhöz. Ezután november 16. és 28. között gyorsasági alapon lehet majd jegyhez jutni.

A második ütem is két részből áll: december 5. és január 31. között véletlen sorsolással dől el, ki jut jegyhez, míg március 13. és április 3. között ismét gyorsasági alapon lehet belépőt venni. Ha ezután maradnak szabad helyek, akkor egészen a július 15-i döntő napjáig lehet jegyeket venni.

A FIFA külön jegyárat határozott meg az orosz, illetve a külföldi szurkolók számára:

a hazaiak a csoportmeccsekre legkevesebb 1280 rubelért (5700 forint), míg a máshonnan érkezők 105 dollárért (27 ezer forint) válthatnak jegyet. A döntőre 7040 rubel (31 500 forint), illetve 455 dollár (117 ezer forint) a legolcsóbb belépő.

A FIFA felhívja a figyelmet, hogy a jegy mellé minden nézőnek szüksége lesz egy ingyenes szurkolói kártyára, amelynek segítségével a világbajnokságra érkezők vízummentesen léphetnek be az országba, valamint a meccsnapokon ingyenesen használhatják a tömegközlekedési eszközöket.

A világbajnokságot 2018. június 14. és július 15. között rendezik 11 oroszországi város 12 stadionjában. A csoportok sorsolására december elsején kerül sor Moszkvában.

MTI/FüHü

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!