Kezdőlap Címkék Kosárlabda

Címke: kosárlabda

Négyes döntőben a Sopron a női kosárlabda Euroligában

0

Az előző idényben ezüstérmes Sopron győzött a francia Bourges vendégeként a női kosárlabda Euroliga negyeddöntőjének második mérkőzésén, ezzel 2-0-ra megnyerte a párharcot, és ismét bejutott a négyes döntőbe.

Eredmény:

negyeddöntő, 2. mérkőzés:
Bourges (francia)-Sopron Basket 64-74 (18-19, 11-15, 16-17, 19-23)

A magyar csapat legjobb dobói: Jovanovic 18, Crvendakic 16, Dupree 13, Turner 8, Zahui 8

Továbbjutott: a Sopron, 2-0-s összesítéssel.

A friss Magyar Kupa-aranyérmes és az NB I-bem alapszakaszgyőztes Sopron a pályaelőnyt kihasználva érkezett Bourges-ba az egyik fél második sikeréig tartó párharc folytatására, miután kedden óriási csatában 66-65-re nyert a Novomatic Arénában.

A pénteki mérkőzést remekül kezdte a magyar csapat, több lepattanót szedett ellenfelénél, és főként a szerb Tina Jovanovic révén előnnyel zárta a nyitónegyedet. A házigazdák a folytatásban sem tudták lerázni Roberto Iniguez együttesét, és a kemény védekezést jelzi mindkét oldalon, hogy a második játékrészben négy perc alatt csak öt pont született. A nagyszünetig a szintén szerb Aleksandra Crvendakic vitte a prímet a vendégeknél, így 20 perc elteltével 29-34 volt az állás.

Térfélcsere után a Sopron már 11 ponttal elhúzott (36-47), majd beleerősített Olivier Lafargue együttese, és legjobbja, Marine Johannes kosaraival az utolsó játékrész 45-51-ről indult. Ekkor a magyar bajnok még mindig csak egy triplánál tartott. A Bourges mindent egy lapra feltéve rohamozott, de Crvendakic hármasával 57-68 állt a nagyórán három perccel a vége előtt, majd 15 pontra meglépett a Sopron. A hajrára már teljesen szétesett a francia gárda, így a Sopron 2-0-ra megnyerte a negyeddöntőt, és 2009, illetve 2018 után harmadszor bejutott a Final Fourba.

Az edző nagyon büszke a játékosaira

„Nehéz most megszólalni” – kezdte értékelését a klub honlapján Roberto Iniguez. „Amikor két éve idejöttem Sopronba, és beszélgettünk az ügyvezetővel a célokról, akkor ő azt mondta, hogy reményei szerint a második év végére eljuthatunk az Európa Kupa legjobb négy csapata közé. Erre csak annyit mondtam, hogy én világ életemben nagy Euroliga-célokért küzdöttem, ezért jöttem ide is. Most pedig elmondhatjuk, hogy két egymást követő évben ott lehetünk Európa legjobb négy csapata között” – szögezte le a spanyol tréner, hozzátéve, felfoghatatlan ez az eredmény, nagyon büszke a játékosaira, és ez élete legjobb szezonja.

„Volt már nagyobb kvalitású, erősebb csapatom, több is, de sehol nem hittek ennyire a munkában, és sehol nem dolgoztak olyan keményen a játékosok, mint ebben a klubban. Elismerésem a Bourges csapatának is, ők is megérdemelték volna, hogy ott legyenek a Final Fourban” – tette hozzá a szakember.

A sorozat végjátékára április 12. és 14. között kerül sor az egyik résztvevő csapat otthonában.

A másik három negyeddöntő ugyancsak két mérkőzésig tartott: a címvédő Jekatyerinburg, a szinté orosz Dinamo Kurszk és a cseh USK Praha is idegenbeli sikerrel harcolta ki a négyes döntőt.

Ami a Final Four elődöntőjének a párosítását illeti, a nemzetközi szövetség honlapja szerint Sopron a Jekatyerinburggal csap össze a tavalyi, soproni finálé „újrajátszásában”, a másik ágon pedig a legutóbb bronzérmes Kurszk találkozik a Prahával. (MTI)

További eredmények:

Riga (lett)-Jekatyerinburg (orosz) 55-77
Továbbjutott: a Jekatyerinburg, 2-0-s összesítéssel.

Polkowice (lengyel)-Dinamo Kurszk (orosz) 77-81
Továbbjutott: a Kurszk, 2-0-s összesítéssel.

Fenerbahce (török)-USK Praha (cseh) 65-77
Továbbjutott: a Praha, 2-0-s összesítéssel.

A férfi kosárlabda válogatott legyőzte a horvátokat a vb-selejtezőn

0

A továbbjutásról már lemaradt magyar férfi kosárlabda-válogatott magabiztosan 84-65-re legyőzte a horvátokat a világbajnoki selejtezősorozat hatodik, utolsó fordulójában.

Eredmény, J csoport, 6. forduló:

Magyarország-Horvátország 84-65 (24-16, 24-17, 18-15, 18-17)

A magyar csapat pontszerzői: Vojvoda 21, Ferencz 17, Keller 14, Eilingsfeld 9, Jones 8, Perl 6, Benke 3, Filipovity 2, Horti 2, Váradi 2

Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány együttese annak tudatában lépett pályára Szombathelyen, hogy már nincs esélye kijutni a szeptemberi, kínai vb-re. Ehhez ugyanis az utolsó két selejtezőjét meg kellett volna nyernie, ám pénteken 75-41-re kikapott Olaszországban.

A vb-ről szintén lemaradt horvátok novemberben 74-69-re megverték a magyarokat Eszéken. A „visszavágónak” a házigazdák számára annyi tétje maradt, hogy győzelem esetén előnyösebb kalapból várhatják majd a 2021-es – esetleg részben magyar rendezésű – Európa-bajnokság selejtezőjének sorsolását.

Az adriai gárda csak 2-0-ig vezetett az Arena Savariában, majd a hazaiak Vojvoda Dávid vezetésével nyolc ponttal elhúztak (21-13). Ez a különbség állandósult, majd a második negyedben a Monacóban légióskodó, honosított Jones Jarrod is elkapta a fonalat, Keller Ákos hatalmas zsákolásával pedig már 33-22 állt a nagyórán. Az ellenfél három percen át nem talált gyűrűbe, ezalatt a magyarok egy 9-0-ás rohammal még jobban megléptek, a nagyszünetben 48-33 volt az állás.

A folytatásban Vojvoda bedobta 17. pontját, s ekkor ugyanennyivel vezetett az Ivkovics-legénység (54-37), amit hangos „Ria, Ria, Hungária!” biztatással hálált meg a közönség. Nemsokára 21 pontra nőtt a különbség, így a zárószakaszra már nem maradtak izgalmak. A mezőny legjobbja a 21 pontos Vojvoda lett.

A selejtező első szakaszából a legutóbb Európa-bajnoki nyolcaddöntős válogatott júliusban Litvánia és Lengyelország mögött a C csoport harmadikjaként jutott a kvalifikáció második szakaszába, amelyben a D jelű négyes első három helyezettjével, azaz a horvátokkal, az olaszokkal és a hollandokkal került össze. Az így kialakult J jelű hatos csoportból a legjobb három válogatott jutott ki a Kína nyolc városában sorra kerülő világbajnokságra, azaz Litvánia, Olaszország és Lengyelország.

A válogatott a J csoport negyedikjeként hat-hat győzelemmel és vereséggel fejezte be a kétszakaszos világbajnoki selejtezősorozatot. A magyarok még sosem szerepeltek férfi vb-n.

A csoport további eredményei:

Litvánia-Olaszország 86-73
Lengyelország-Hollandia 85-76

A végeredmény:

1. Litvánia 23 pont, 2. Olaszország 20, 3. Lengyelország 20, 4. Magyarország 18, 5. Horvátország 16, 6. Hollandia 15 (MTI)

A nyolcaddöntőig jutottak a magyarok

0

A magyar férfi kosárlabda-válogatott 86-78-ra kikapott Szerbiától vasárnap az Európa-bajnokság isztambuli nyolcaddöntőjében.

Szerbia-Magyarország 86-78 (24-16, 24-25, 20-12, 17-25)

Pontszerzők: Bogdanovic 17, Kuzmic 17, Mícvan 14, Marjanovic 14, Lucic 11, Jovic 9, Milosavljevic 4, illetve Perl 22, Ferencz 15, Vojvoda 11, Keller 8, Ruják 6, Karahodzsics 6, Eilingsfeld 4, Allen 3, Wittmann 2, Hanga 1

Az 1999 után ismét Eb-résztvevő magyarok negyedikként jutottak tovább a kolozsvári C csoportból, a végső diadalra is esélyes szerbek ugyanakkor megnyerték a D jelű hatost úgy, hogy csak az oroszoktól kaptak ki Isztambulban. Ami a közelmúltbeli Eb-eredményeiket illeti, két éve negyedikek lettek Franciaországban, 2013-ban a hetedik, 2011-ben a nyolcadik, míg 2009-ben a második helyen végeztek. Közben ezüstérmet nyertek a riói olimpián és a 2014-es spanyolországi világbajnokságon – mindkét alkalommal az amerikaiak állították meg őket a döntőben -, a 2010-es vb-n pedig negyedikek lettek a Sinan Erdem Csarnokban, amely a vasárnapi nyolcaddöntőnek is otthont adott.

Aleksandar „Sasha” Djordjevic szövetségi kapitány – korábban maga is világ- és Európa-bajnok – Isztambulban csak öt emberre számíthatott a riói hősök közül, köztük azonban ott volt Bogdan Bogdanovic. A 25 éves játékmesterről sokat elárul, hogy idén Euroliga-aranyéremre vezette a Fenerbahcét, a török bajnoki döntő legjobbjává választották, júliusban hároméves, 36 millió dolláros szerződést kötött az NBA-s Sacramento Kingsszel – ezzel rekorder az újoncok között -, s jelenleg 19,8-as pontátlaggal az Eb legjobb dobója.

A két válogatott kétszer találkozott eddig: a 2009-es Eb-selejtezőben mindkét mérkőzés sima szerb sikert hozott.

Az első magyar szurkolók fél órával a kezdés előtt futottak be, a dudaszóig mintegy ötven piros-fehér-zöld zászlós drukker gyűlt össze a lelátón. Allen Rosco triplájával 3-2-nél még a Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány együttese vezetett, aztán a szerbeknél beindult Ognjen Kuzmic, és a 6. percben már 16-3 állt a nagyórán. Ferencz Csaba hármasa és Perl Zoltán duplái visszahozták a reményeket (16-12), majd ismét az ellenfél percei következtek. Kilencpontos hátrányban, Keller Ákos kosarát követően Djordjevic időt kért, de a különbség mégsem nőtt. A 15. percben 33-29-nek tapsolhattak a magyar szurkolók úgy, hogy a két legjobb dobó, Vojvoda Dávid és Hanga Ádám összesen öt pontnál tartott.

A nagyszünetben 48-41 volt az állás, azaz a válogatott megnyerte a második negyedet.

A félidei statisztika szerint a szerbek jobban céloztak a mezőnyből (63/47 százalék), háromszor annyi büntetőt dobhattak (12/4) és kétszer annyi lepattanót szedtek (20/10), mint a magyarok.

Térfélcsere után a válogatott hét perc alatt csak öt pontot hozott össze, ezalatt 18 pontra nőtt a hátrány (64-46), ekkor a 222 centis Boban Marjanovic is bekapcsolódott a pontgyártásba. Perlék azonban ekkor sem roppantak össze, és 11 pontra felzárkóztak, az utolsó szakasz viszont már 69-53-ról indult. Hamarosan újra felharsant a „ria, ria, Hungária” a tribünről, mivel Ferencz Csaba negyedik triplájával 69-62 lett az állás, ám ekkor visszajöttek a szerbek legjobbjai, és hamarosan 78-63 volt az eredményjelzőn. A fantasztikus formában, nagy kedvvel játszó Perl időközben a mezőny legjobbjává lépett elő 21. pontjával, majd Ruják András is dobott két hármast. Másfél perccel a vége előtt Djordjevic ismét időt kért 84-77-nél, s a hajrában a szerbek már nem engedték ki a kezükből a meccset.

A fennállásának 15. Európa-bajnokságán szerepelt

magyar válogatott a csoportkörben 48 év után nyert Eb-meccset:

hétfőn 85-73-ra verte a cseheket Kolozsváron. A nemzeti együttes tíz nap alatt hat mérkőzést vívott a kontinenstornán, ezekből kettőt megnyert, négyet pedig elvesztett. A csapat legjobb dobója Vojvoda Dávid lett összesen 96 ponttal.

A magyarok legutóbb, 1999-ben három vereséggel a 14. helyen zártak, előtte pedig 1969-ben nyolcadikok lettek Olaszországban. Utóbbi Eb-n még nem rendeztek kieséses szakaszt: a két hatosból az egyik negyedik helyén zárt a csapat, így az 5-8. helyért küzdhetett, ahol mindkét meccsét elvesztette.

Bravúros győzelemmel jutott tovább a válogatott a férfi kosárlabda Eb-n

0

Hatalmas küzdelemben 80-71-re legyőzte a magyar válogatott a házigazda románokat Kolozsváron, a férfi kosárlabda Európa-bajnokságon.

Vojvoda Dávid
MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Komoly tétje volt a meccsnek: a csehek elleni szenzációs győzelemnek köszönhetően (48 év után nyert először Eb-n meccset a magyar válogatott) már előre lehetett tudni, hogy amennyiben a magyar csapat nyer, akkor továbbjut a csoportból, de még egy szoros vereség esetén is esély marad erre. A hazai pályán szereplő Románia eddig győzelem nélkül állt az Eb-n.

Román hármasokkal és magyar ziccerekkel indult a meccs, 6-6-ig fej-fej mellett haladt a két csapat. Ezután azonban sorra kimaradtak a magyar hárompontosok, 12-6-ra elmentek a románok. A hetedik triplakísérletnél aztán Vojvoda Dávid megtörte az átkot, utána pedig a legjobb magyar kosaras,

a csehek ellen is szenzációsan játszó Hanga Ádám percei következtek.

A szünet előtt az ő ziccerével fordított a magyar csapat, a második negyed elején pedig az ő és Vojvoda kosarainak köszönhetően 23-15-re sikerült elhúzni.

Ezután Keller látványos zsákolása ellenére feljöttek három pontra a románok, Vojvoda 2+1 pontja kellett ahhoz, hogy kicsit meg lehessen nyugodni. Sokat számított az is, hogy a legjobb román kosaras, Moldoveanu pontszerzésben nem, csak lepattanózásban jeleskedett. Az viszont nem segített, hogy a triplák továbbra sem mentek: az első 11 magyar kísérletből csak egy ment be.

Keller Ákos

Idegesen játszott mindkét csapat, percekre megmaradt az öt pont körüli különbség. Vojvoda és Keller ekkor úgy gondolta, demoralizálni kellene egy kicsit a románokat:

másodszor is látványos alley-oop zsákolást hoztak össze,

majd a 13. triplakísérlet újra szerencsét hozott, ezt Hanga Ádám dobta be, amire a románok egy szép zsákolással válaszoltak.

A második negyedet öt ponttal nyerték a magyarok, így a félidő 38-32-es vezetéssel zárult. Feltűnő volt az is, hogy sokkal jobban szedte a magyar csapat a lepattanókat: 24-15-re vezetett ebben is az első félidő végén.

A második félidő egy román sportszerűtlen hibával kezdődött, Keller azonban kihagyta mindkét büntetőjét, mint ahogy több magyar dobás is kimaradt. A románok jobban támadtak, fel is jöttek két pontra. Újabb magyar tripla maradt ki, de aztán jó védekezés mellett a nyáron Barcelonába igazoló

Hanga Ádám percei következtek: előbb befejezett két lerohanást, majd egy betörés után dobott kosarat. Vojvoda kosara pedig már tízpontos magyar vezetést jelentett.

Hanga Ádám

Ezután viszont megint több dobás kimaradt (16-ból 2 sikeres triplakísérletnél jártak a magyarok), így a románok megint közelebb tudtak jönni, 48-44-re zárkóztak fel. Hanga keze is megremegett, egyik büntetőjét kihagyta, Mandache viszont úgy dobott hármast, hogy még oda is ütöttek neki: a sikeres büntetővel egy pont lett a különbség.

Hanga és Vojvoda viszont megmutatta klasszisát:

előbbi bevágott egy triplát, utóbbi pedig támadóhibát harcolt ki. Sok volt a fault, a románok kicsit jobban büntetőztek, de Mandache betörésére Vojvoda hasonlóan válaszolt. A negyed leglátványosabb jelenete a végére maradt, Keller adott egy sapkát a szinte észrevehetetlen Moldoveanunak, ráadásul a legvégén Vojvoda dobott egy hármast, így a harmadik negyedet is a magyarok nyerték. 60-52 volt az állás – a 60 magyar pontból 40-et Hanga és Vojvoda dobott.

Az utolsó 10 perc kihagyott kosarakkal kezdődött mindkét oldalon, de aztán Vojvoda újabb látványos kosarával megint tíz pont lett a különbség. Az egyre növekvő fáradtságot jelezték a sorozatos faultok, de a románok több büntetőt is kihagytak. Rosco Allen pillanatai jöttek: egy triplával 12 pontosra növelte a különbséget, majd labdát szerzett a magyar palánk alatt.

A dobások egyre kevésbé sikerültek,

a lepattanózás viszont továbbra is sokkal jobban ment, mint a románoknak,

ennek köszönhetően volt, hogy egymás után négyszer is próbálkozhatott a magyar csapat, így nem csökkent a különbség.

Kevesebb mint négy perccel a vége előtt két sikeres büntetővel 69-62-re tudtak feljönni a románok. Eilingsfeldnek ez nem tetszett, ezt egy triplával jelezte, Mandache ugyanígy válaszolt. Vojvoda újabb betörése után az utolsó két perc 9 pontos magyar előnnyel kezdődött.

A kisebb pihenő után visszatérő Hanga remek betörése után Moldoveanu ki is pontozódott, aztán azonban Keller ellen már másodszor fújtak támadóhibát. Román büntetők után hatpontos magyar előny maradt. A bedobás után erősen faultgyanúsan szereztek labdát a románok, a ziccert pedig nem hibázták el, így

négypontos magyar előnnyel indult az utolsó perc.

A románok nem faultolták, hagytak, hogy a magyarok passzolgassanak. Allenre jött ki a dobás, és bár elrontotta, a lepattanónál Hanga kiharcolt egy szabálytalanságot, majd mindkét büntetőjét bedobta. A román támadás kimaradt, Vojvoda leszedte a lepattanót, ekkor persze már jött a fault. Vojvoda mindkét büntetőjét bedobta, fél perccel a vége előtt nyolc ponttal vezetett a magyar csapat – a meccs gyakorlatilag eldőlt.

A végeredmény 80-71 lett.

Az egyaránt klasszisteljesítményt nyújtó Vojvoda Dávid és Hanga Ádám végül 26 illetve 25 ponttal zárta a meccset.

A magyar csapat továbbjutott a nyolcaddöntőbe.

A meccs után az M4-nek Hanga Ádám azt mondta, olyan meccs volt, amire vártak és „nagyon boldogok vagyunk”. Vojvoda Dávid pedig arról beszélt, hogy nehéz egy ilyen meccs után értékelni, át kell gondolni, mi is történt. Azt is mondta:

„egy csoda volt, amit műveltünk.”

Hanga Ádám a Barcában kosarazhat

0

A Barcelonában folytatja pályafutását Hanga Ádám, miután a magyar kosarast kivásárolta klubjától a katalán egylet. Az Euroliga legjobb védőjének vételára félmillió euró volt.

A Barcelona kivásárolta a spanyol élvonalban játszó Hanga Ádámot a Baskonia Vitoria Gasteiz kosárlabdacsapatától – írta az AS spanyol sportnapilap. A magyar légiósnak nemrég a Barcelona három évre 7,5 millió eurós szerződést kínált. A Baskoniának ezután öt napja volt arra, hogy a Barcelonáéval megegyező ajánlatot tegyen a 28 éves kosaras elé – aki ellenkező esetben a katalánok keretébe került volna -, s ez meg is történt. Az AS szerint

a katalán klub hétfőn 500 ezer eurót ajánlott fel a magyar játékosért,

amelyet a Vitoria elfogadott, így Hanga a következő három évben a Barcát erősíti.

Az Euroliga legjobb védőjének választott Hanga és menedzsmentje nem kommentálta a hírt. Korábban arról írt a spanyol sajtó, hogy Hanga esélyei jelentősen romlottak az NBA-re, mert a San Antonio Spurs – amely Hanga tengerentúli játékjogával rendelkezik, és hosszú távú terveiben számol is a magyar játékossal – leigazolta Rudy Gayt a Sacramento Kingstől. Ezzel a fizetési keret idén már nem teszi lehetővé, hogy a texasiak Hangának is szerződést ajánljanak.