Kezdőlap Címkék Európa-bajnokság

Címke: Európa-bajnokság

Olaszország-Spanyolország labdarúgó Európa-bajnokság 

0

Március 23-án zajlanak majd az Európa-bajnokság kvalifikációs versenyének első mérkőzései. Ez a selejtező verseny 2023. március 23. és 2024. március 26. között tart majd.

Az 53 részt vevő ország közül 24-et választanak ki, hogy azok részt vegyenek a bajnokság fő szakaszában. Hogy ne hagyja ki ezt a mérkőzést, látogasson el a GGBET oldalra, ahol megtalálja a mérkőzések menettervét, a csapatok összetételét és esélyeit, valamint fogadhat is.

Március 23-án, csütörtökön találkozik az angol és az olasz nemzeti válogatott a San Paolo stadionban a C-csoport kvalifikációs fordulójának keretein belül. A FIFA besorolása szerint az angol csapat az 5. helyen van, az olasz válogatott pedig a 6. Elmondhatjuk, hogy a csaptok gyakorlatilag egyenrangú riválisok.

Valamint érdemes megjegyezni azt is, hogy annak ellenére, hogy az angol nemzeti válogatott magasabban áll a rangsorban, találkozóik statisztikái szerint az olasz csapat gyakrabban nyert. A történelem során (1980 és 2022 között) 12 mérkőzésük volt. Közülük Olaszország 7-t nyert meg, 4 döntetlen volt és Anglia csak egyszer nyert.

A frissebb találkozókon, 2018-tól kezdve 2022-ig Olaszország nyert egyszer, 2 döntetlen volt. Valamint a 2021-es Európa-bajnokság döntőjében a fő játékidőben 1:1 volt, de a hosszabbításban 3:2 volt Olaszország javára. A meccs érdekes lesz, vajon Olaszország Anglia számára leküzdhetetlen akadály lesz-e.

Ha a nemzeti válogatottak általános profilja alapján ítélünk, az olasz játékosok átlagéletkora 24,8, az angoloké pedig 26,7. Mintha nem is lenne nagy a különbség. De ha figyelembe vesszük Sergio Ramos tapasztalatait, aki életkora miatt már nem a spanyol válogatott tagja, akkor lehetséges, hogy a fiatal olasz támadók és védők előnyben vannak az angol válogatott idősebb kollégáival szemben.

Valamint az olasz edző titulusa sem plusz az angoloknak. 10 olasz bajnoki cím van a számláján. Ő edzi a csapatot 2018-tól. Ellentétben a britek edzőjével, aki 2016 óta van a poszton. A nagy versenyeken 10 mérkőzést nyert a válogatottal. Ugyanakkor 2022 decemberében komoly esély volt a lemondására és más jelölteket is számításba vettek.

Tehát márciusban meglátjuk, hogy az olasz csapat tartja-e korábbi formáját, amellyel képes legyőzni az angol csapatot. Vagy épp ellenkezőleg, a ködös Albion csapata javított képességein és választhatja a győzelmet, amely utoljára csak 2012-ben sikerült.

Hurrá, mehetek meccsekre!

Megtudtam a miniszterelnöktől, hogy a júniusi Európa-bajnokság Budapesten rendezett mérkőzéseire a védettségi igazolvánnyal lehet bemenni. Én pedig túlvagyok az első oltáson, a védettségi igazolványt is megkaptam, úgyhogy kimehetek a meccsre. Egyetlen baj van csak: nem érdekel. Több mint hatvan éve nem néztem meccset, és már nem is fogok. Egyébre viszont nem jó a védettségi igazolvány.

Gulyás Gergely miniszter a csütörtöki kormánysajtótájékoztatón kerek perc kimondta:

„Érvényesnek az igazolvány természetesen most is érvényes, csak egyelőre nem társulnak hozzá olyan jogosítványok, hogy önmagában az érvényességnek lenne komoly értéke.”

Kilátásba helyezte, hogy később rendelkeznek majd arról, hogy mire jogosít fel, de arra például nem, hogy külföldről hazatérve mentesüljünk a karantén alól. Persze tudjuk, hogy az első oltás nem jelent még teljes védettséget. Az igazolványt azoknak is kiadják, akik igazoltan átestek már a betegségen, holott egy év elteltével már tudjuk, hogy másodszor is el lehet azt kapni.

Akkor minek küldenek az embereknek ilyen védettségi igazolványt? Miért ilyen sietősen, már az első oltás után?

Vannak, akik azt gondolják, hogy csak az üzletért: valaki jól keres az igazolványok legyártásán. Nem állítom, hogy ennek semmi szerepe nincs a dologban, de szerintem nem ez a lényeg.

Már februárban rájöttem és megírtam ezen az oldalon, hogy Orbán és csapata megtalálta az új rezsicsökkentést, az új menekültkérdést, és ez éppen az oltás, amivel a kormány úgymond mindenkit megvéd a gyilkos betegségtől. Ahogy a rezsicsökkentéssel a szolgáltató multiktól, ahogy a kerítéssel az „illegális migránsoktól” védte meg. Emlékszünk még arra, ahogy rendeletben kötelezte a kormány a szolgáltatókat: tüntessék fel a számlákon, hogy mekkora megtakarítást eredményezett forintban a kormány által előírt rezsicsökkentés. Hogyne emlékeznénk, hiszen azóta is minden hónapban így állítják ki és küldik el nekünk a számlákat. El ne felejtsük, mit köszönhetünk jóságos kormányunknak.

Nos, a védettségi igazolványnak éppen ez a funkciója: arra emlékeztetni bennünket mindig, amikor többi igazolványunk mellett a kezünkbe kerül, hogy mitől védett meg bennünket a kormány. Ugyanolyan kampányeszköz, mint a minden közüzemi számlán látható kiegészítés a rezsicsökkentésről, illetve mint maga a kerítés a déli határon. És annyiba, mint a kerítés, messze nem kerül.

TF-es kick-boxos sikerek az egyetemi Európa-bajnokságon

0

Hat arany-, két ezüst- és két bronzérmet nyertek a magyar kick-boxosok Zágrábban, az Európai Egyetemi Sportszövetség (EUSA) küzdősport Európa-bajnokságán. A sportág képviselői először vehettek részt az egyetemi Eb-n, ahol a kick-box mellett három, a 2020-as olimpián szereplő küzdősport – cselgáncs, tekvandó és karate – képviselői indultak. A kick-boxos diadalok a Testnevelési Egyetemet a felsőoktatási intézmények közötti éremtáblázat elejére repítették – adta hírül a Magyar Kick-box Szakszövetség.

Valósággal tarolt a zágrábi multisport-eseményen a felnőtt világ- és Európa-bajnokokat is a soraiban tudó magyar kick-boxos küldöttség.

A tavalyi felnőtt Eb-elsőségével az év legjobb hazai női versenyzőjének választott Busa Andrea két szakágban is diadalmaskodni tudott. A világ- és Európa-bajnok Nagy Henrietta pointfightingban nyert, akárcsak a férfiaknál Rohonczi Jenő. A 2017-es budapesti felnőtt vb-n ezüstérmes Vida Balázs és a fiatal Fésű Lajos light-contactban állhatott fel a dobogó tetejére.

Bálint Zoltán és Harangozó Gábor ezüstéremmel térhet haza Horvátországból, míg Vizsnyiczai Richárd és Gremen Petra harmadik lett.

Hazánk ezzel fölényesen lett a legeredményesebb ország kick-boxban az egyetemi Eb-n. Különlegesség, hogy a hat magyar arany mindegyikét a Halker-Király Team egyesület sportolói harcolták ki, közülük pedig öten is a Testnevelési Egyetem színeit képviselték. Ezzel a budapesti felsőoktatási intézmény egycsapásra a második helyre ugrott a kontinens egyetemei közötti éremtáblázaton – amely az EUSA valamennyi sportágának idei Eb-eredményeit magába foglalja.

EUSA egyetemi küzdősport Eb, a magyar érmesek kick-boxban:

Pointfighting:
Férfiak:
74 kg: 3. Vizsnyiczai Richárd (SZTE, Békéscsabai LTP. SE)
84 kg: 2. Bálint  Zoltán (SZTE, Békéscsabai LTP. SE)
+84 kg: 1. Rohonczi  Jenő (TE, Halker-Király Team), 2. Harangozó Gábor (SZTE, Békéscsabai LTP. SE)
Nők:
65 kg: 1. Busa  Andrea (TE, Halker-Király Team)
+65 kg: 1. Nagy Henrietta (BME, Halker-Király Team)
Light-contact:
63 kg: 1. Fésű Lajos (TE, Halker-Király Team)
+84 kg: 1. Vida  Balázs (TE, Halker-Király Team)
Nők:
55 kg: 3. Gremen  Petra (ELTE, ZMKBA)
65 kg: 1. Busa Andrea (TE, Halker-Király Team)

Tizenegyesekkel kaptak ki a magyarok az U17-es labdarúgó Eb negyeddöntőjében

0

Az eddig százszázalékos magyar válogatott 1-1-es döntetlen után tizenegyesekkel maradt alul a spanyol csapattal szemben az írországi U17-es labdarúgó Európa-bajnokság esti negyeddöntőjében.

Preisinger Sándor szövetségi edző együttese három győztes csoportmérkőzésével így is benne van a két legjobb negyeddöntős kiesőben, azaz megküzdhet az ötödik helyért Belgiummal, a párharc győztese pedig kijut az őszi, brazíliai világbajnokságra. Érdekesség, hogy az Eb-selejtezők elitkörében – már egyaránt biztos Eb-résztvevőként – találkozott egymással a két csapat, akkor a belgák 4-2-re nyertek.

A helyosztót közép-európai idő szerint csütörtökön 13 órától rendezik Dublinban.

U17-es Eb, negyeddöntő:
Spanyolország-Magyarország 1-1 (1-0) – 11-esekkel: 5-4

gól: Escobar (11.), illetve Ominger (50.)

Az első félidő nagyon alacsony színvonalú játékot hozott, mert mindkét csapat játékosai rendkívül pontatlanul futballoztak, sok volt a technikai hiba is. A magyar védelem két meccs eleji megingását kihasználva komoly gólhelyzete csak a spanyoloknak volt: előbb a keresztléc még kisegítette Preisinger gárdáját, másodjára viszont betaláltak a spanyolok. A szünetig maradt a csapongó játék, így kevés támadás jutott el az ellenfél kapujáig.

A folytatásban emelkedett a színvonal, a magyar csapat játéka pedig már a korábbi találkozók stabilitását idézte, a szórványos ellentámadások egyikéből pedig Ominger Gergő csavart gyönyörűen a spanyol kapu bal oldalába. Az egyenlítést követően kiegyenlített volt a játék is, de helyzetig egyáltalán nem jutottak a csapatok. A hajrában viszont a spanyolok beszorították az elfáradó magyarokat, akik hősiesen védekezve megőrizték a döntetlent, amelyhez kellett néhány kapusbravúr is.

Az U17-es kontinensviadalon ha nincs döntés a rendes játékidőben, akkor rögtön tizenegyesek következnek, amelyben a spanyolok mind az öt embere betalált, míg a magyaroknál az utolsó, ötödik körben Németh András lövését hárította a spanyol hálóőr.

Fotó: uefa.com

Korábban:
Olaszország-Portugália 1-0 (1-0)

vasárnap játszották:
Hollandia-Belgium 3-0 (2-0)
Franciaország-Csehország 6-1 (3-0)

Megint nyert és közel került a továbbjutáshoz az Eb-n az U17-es válogatott

0

A magyar válogatott a második mérkőzését is megnyerte az írországi U17-es labdarúgó Európa-bajnokságon: Preisinger Sándor szövetségi edző együttese kedden 2-1-re verte az izlandiakat, így közel került a továbbjutáshoz.

Amennyiben a későbbi mérkőzésen az oroszok nem győzik le a portugálokat, a magyarok csoportelsők lesznek.

Eredmény (az UEFA honlapjáról):

C csoport, 2. forduló:
Magyarország-Izland 2-1 (1-0)
gól: Molnár (31.), Németh (90., 11-esből), illetve Ellertsson (48.)

A magyar válogatott a dublini összecsapás első félidejében aktívan futballozott, többször jutott el kapura lövésig és komoly helyzeteket is kialakított. A vezetést Molnár Rajmund szerezte meg a 31. percben. Ezután az izlandiak feljebb tolták a védekezésüket, de a magyar csapat továbbra is kapura veszélyesen játszott.

Fotó: uefa.com

A szünet után gyorsan egyenlítettek az északiak, ettől kissé lábra kaptak, bátrabban mentek előre, és akár újabb gólt is szerezhettek volna. A magyarok ugyanakkor a folytatásban is többször fejezték be lövéssel támadásaikat, kezdeményezők maradtak. A hajrához közeledve három perc különbséggel mindkét kapitány egyszerre hármat cserélt.

A két csapat egyformán győzelemre játszott, a mérkőzést eldöntő gólt végül kezezés miatt megítélt büntetőből Németh András szerezte meg a 90. percben.

Később:
Portugália-Oroszország, Dublin 16.00

Szombaton játszották:
Magyarország-Portugália 1-0 (0-0)
Izland-Oroszország 3-2 (3-0)

A további program:
péntek:
Portugália-Izland, Longford 18.00
Oroszország-Magyarország, Waterford 18.00

A kontinensviadalon 16 válogatott vesz részt, a döntőt május 19-én rendezik. A négy csoportból az első két-két csapat jut a negyeddöntőbe. A torna első öt helyezettje szerepelhet az idei, brazíliai világbajnokságon. (MTI)

Hármas tétje van a karate Európa-bajnokságnak

0

Összesen 17 magyar indul a spanyolországi Guadalajarában csütörtöktől vasárnapig zajló karate és para-karate Európa-bajnokságon. A 2020-as olimpiai bemutatkozás előtt álló sportág Eb-jének hármas a tétje: az érmekért folyó versengés mellett az eredmények beszámítanak az olimpiai kvalifikációba, illetve itt dől el, hogy kik vehetnek részt a júniusi Európa Játékokon, ahol szintén a programban szerepel a karate.

A válogatott tagja a tavaly történelmi Eb-ezüstéremig jutott . Rajtuk kívül tatamira lép a sportág világkupa sorozatának számító Karate 1 Premier League viadalokon tavaly több érmet is nyert Molnár Dániel, akárcsak a formagyakorlatban Eb-ötödik Nagy Botond. Női indulóink közül Bartha Nikola korábban volt már Eb-érmes és vb-ötödik.

Hárspataki Gábor és Tadissi Martial

„Éremre elsősorban Hárspataki Gábor, Tadissi Martial és Molnár Dániel lehet esélyes. Ők az elmúlt időszakban többször is bizonyították, hogy képesek a világ legjobbjai közé kerülni, de több másik versenyzőnk is szerezhet kellemes meglepetést. Ami az Európa Játékokat illeti, eddigi eredményeiknek köszönhetően Hárspataki és Tadissi gyakorlatilag biztos résztvevőnek tekinthető, Nagy Botond és Sterck Laura pedig egy jó Eb-szerepléssel szintén indulási jogot szerezhet” – mondta Büchler Zsolt szövetségi kapitány.

Az Eb-n a para-karatésok között korábbi dobogósok is képviselik hazánkat: egy éve Csatári János kategóriájában a második helyet szerezte meg, Dobos Réka pedig bronzérmes lett.

Karate és para-karate Európa-bajnokság, Guadalajara, a magyar indulók:

Kata (formagyakorlat):

Férfiak: Nagy Botond
Nők: Sterck Laura

Kumite (küzdelem):

Férfiak:
60 kg: Fehér Péter
67 kg: Tadissi Martial
75 kg: Hárspataki Gábor
84 kg: György Dániel
+84 kg: Molnár Dániel
Férfi csapat: Gyovai Roland, György Dániel, Hárspataki Gábor, Hidasi Tibor, Molnár Dániel, Tadissi Martial, Tamás Ferdinánd

Nők:

55 kg: Molnár Réka
61 kg: Takács Virág Vivien
+68 kg: Bartha Nikola
Női csapat: Bartha Nikola, Molnár Réka, Takács Virág Vivien

Para-karate:

Dobos Réka (kerekesszékes)
Molnár Zsolt (kerekesszékes)
Csatári János (tanulásban akadályozott)
Kárpáti Petra (tanulásban akadályozott)

Hét mérkőzéssel folytatódtak a labdarúgó Európa-bajnokság selejtezői

0

Az egyetlen meglepetés, hogy a címvédő Portugália csak döntetlent ért el Szerbia ellen, amiben nyilván az is közrejátszott, hogy Cristiano Ronaldot alig fél óra után combsérüléssel le kellett cserélni. Azt még nem tudni, mennyire súlyos a sérülése.

Eredmények:

  • Törökország–Moldova 4–0
  • Montenegro–Anglia 1–5
  • Koszovó–Bulgária 1–1
  • Portugália–Szerbia 1–1
  • Luxemburg–Ukrajna 1–2
  • Franciaország–Izland 4–0
  • Andorra–Albánia 0–3

Az A csoport állása:

1. Anglia 6 pont/2 mérkőzés
2. Bulgária 2/2
3. Koszovó 1/1 (1-1)
4. Montenegró 1/2 (2-6)
5. Csehország 0/1

A B csoport állása:

1. Ukrajna 4 pont/2 mérkőzés
2. Luxemburg 3/2
3. Portugália 2/2
4. Szerbia 1/1
5. Litvánia 0/1

A H csoport állása:

1. Franciaország 6 pont/2 mérkőzés (8-1)
2. Törökország 6/2 (6-0)
3. Albánia 3/2 (3-2)
4. Izland 3/2 (2-4)
5. Andorra 0/2 (0-5)
6. Moldova 0/2 (1-8)

Márton Anita bronzérmes súlylökésben

0

A súlylökő Márton Anita idei legjobbjával bronzérmet nyert a glasgow-i fedettpályás atlétikai Európa-bajnokságon.

A címvédő békéscsabai versenyző – aki sérülés miatt fél évet kénytelen volt kihagyni – 18,05 métert dobott a pénteki selejtezőben, ezt már elsőre felülmúlta a döntőben, amikor 18,37 méterig lökte a súlygolyót. Majd 18,25 következett, harmadikra pedig kereken 19 métert ért el – amivel a harmadik helyre lépett előre.

A magyar atlétika első világbajnokának utolsó három dobása is 18 méter fölötti volt: 18,68 és 18,45 méter, s 18,61-gyel zárt.

A számot meglepetésre a bolgár Radoslava Mavrodieva nyerte 19,12 méterrel, mindössze egy centiméterrel előzte meg a nagy esélyes Christina Schwanitzot. A világ- és kétszeres Európa-bajnok német nehézatléta az ötödik sorozatig vezetett.

„Amiért jöttem, az sikerült: szerettem volna 19 méter körül lökni és érmet szerezni. Így, hogy sérülésből jöttem vissza, elégedett vagyok” – nyilatkozott az M4 Sportnak Márton Anita.

A 30 éves versenyző hozzátette, megjósolta, hogy nagyon szoros lesz a verseny, az első három helyezett 12 centiméteren belül volt.

„Nehéz volt újrakezdeni a sérülés után pszichésen is, ez az érem most nagy lökést ad majd a folytatáshoz” – fogalmazott Eperjesi László tanítványa.

Márton Anita – MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Márton Anita az elmúlt években fantasztikus sorozatot produkált: 2014-ben bronzérmet szerzett a zürichi szabadtéri Európa-bajnokságon (19,04 m – országos csúcs), 2015-ben első lett a prágai fedettpályás Eb-n (19,23 m – ocs), s negyedik a pekingi vb-n (19,48 m – ocs). Három éve ezüstöt nyert a fedett vb-n (19,33 m – ocs) és a szabadtéri Eb-n is, majd a dobogó harmadik fokára állhatott fel a riói olimpián (19,87 m – ocs). Tavalyelőtt újabb fedett Eb-aranyat szerzett, a londoni szabadtéri vb-n pedig ezüstérmet nyert. Az elmúlt évben megszerezte a magyar atlétika első világbajnoki aranyérmét: a birminghami fedett vb-n 19,62 méteres országos csúccsal diadalmaskodott. (MTI)

A nyolcaddöntőig jutottak a magyarok

0

A magyar férfi kosárlabda-válogatott 86-78-ra kikapott Szerbiától vasárnap az Európa-bajnokság isztambuli nyolcaddöntőjében.

Szerbia-Magyarország 86-78 (24-16, 24-25, 20-12, 17-25)

Pontszerzők: Bogdanovic 17, Kuzmic 17, Mícvan 14, Marjanovic 14, Lucic 11, Jovic 9, Milosavljevic 4, illetve Perl 22, Ferencz 15, Vojvoda 11, Keller 8, Ruják 6, Karahodzsics 6, Eilingsfeld 4, Allen 3, Wittmann 2, Hanga 1

Az 1999 után ismét Eb-résztvevő magyarok negyedikként jutottak tovább a kolozsvári C csoportból, a végső diadalra is esélyes szerbek ugyanakkor megnyerték a D jelű hatost úgy, hogy csak az oroszoktól kaptak ki Isztambulban. Ami a közelmúltbeli Eb-eredményeiket illeti, két éve negyedikek lettek Franciaországban, 2013-ban a hetedik, 2011-ben a nyolcadik, míg 2009-ben a második helyen végeztek. Közben ezüstérmet nyertek a riói olimpián és a 2014-es spanyolországi világbajnokságon – mindkét alkalommal az amerikaiak állították meg őket a döntőben -, a 2010-es vb-n pedig negyedikek lettek a Sinan Erdem Csarnokban, amely a vasárnapi nyolcaddöntőnek is otthont adott.

Aleksandar „Sasha” Djordjevic szövetségi kapitány – korábban maga is világ- és Európa-bajnok – Isztambulban csak öt emberre számíthatott a riói hősök közül, köztük azonban ott volt Bogdan Bogdanovic. A 25 éves játékmesterről sokat elárul, hogy idén Euroliga-aranyéremre vezette a Fenerbahcét, a török bajnoki döntő legjobbjává választották, júliusban hároméves, 36 millió dolláros szerződést kötött az NBA-s Sacramento Kingsszel – ezzel rekorder az újoncok között -, s jelenleg 19,8-as pontátlaggal az Eb legjobb dobója.

A két válogatott kétszer találkozott eddig: a 2009-es Eb-selejtezőben mindkét mérkőzés sima szerb sikert hozott.

Az első magyar szurkolók fél órával a kezdés előtt futottak be, a dudaszóig mintegy ötven piros-fehér-zöld zászlós drukker gyűlt össze a lelátón. Allen Rosco triplájával 3-2-nél még a Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány együttese vezetett, aztán a szerbeknél beindult Ognjen Kuzmic, és a 6. percben már 16-3 állt a nagyórán. Ferencz Csaba hármasa és Perl Zoltán duplái visszahozták a reményeket (16-12), majd ismét az ellenfél percei következtek. Kilencpontos hátrányban, Keller Ákos kosarát követően Djordjevic időt kért, de a különbség mégsem nőtt. A 15. percben 33-29-nek tapsolhattak a magyar szurkolók úgy, hogy a két legjobb dobó, Vojvoda Dávid és Hanga Ádám összesen öt pontnál tartott.

A nagyszünetben 48-41 volt az állás, azaz a válogatott megnyerte a második negyedet.

A félidei statisztika szerint a szerbek jobban céloztak a mezőnyből (63/47 százalék), háromszor annyi büntetőt dobhattak (12/4) és kétszer annyi lepattanót szedtek (20/10), mint a magyarok.

Térfélcsere után a válogatott hét perc alatt csak öt pontot hozott össze, ezalatt 18 pontra nőtt a hátrány (64-46), ekkor a 222 centis Boban Marjanovic is bekapcsolódott a pontgyártásba. Perlék azonban ekkor sem roppantak össze, és 11 pontra felzárkóztak, az utolsó szakasz viszont már 69-53-ról indult. Hamarosan újra felharsant a „ria, ria, Hungária” a tribünről, mivel Ferencz Csaba negyedik triplájával 69-62 lett az állás, ám ekkor visszajöttek a szerbek legjobbjai, és hamarosan 78-63 volt az eredményjelzőn. A fantasztikus formában, nagy kedvvel játszó Perl időközben a mezőny legjobbjává lépett elő 21. pontjával, majd Ruják András is dobott két hármast. Másfél perccel a vége előtt Djordjevic ismét időt kért 84-77-nél, s a hajrában a szerbek már nem engedték ki a kezükből a meccset.

A fennállásának 15. Európa-bajnokságán szerepelt

magyar válogatott a csoportkörben 48 év után nyert Eb-meccset:

hétfőn 85-73-ra verte a cseheket Kolozsváron. A nemzeti együttes tíz nap alatt hat mérkőzést vívott a kontinenstornán, ezekből kettőt megnyert, négyet pedig elvesztett. A csapat legjobb dobója Vojvoda Dávid lett összesen 96 ponttal.

A magyarok legutóbb, 1999-ben három vereséggel a 14. helyen zártak, előtte pedig 1969-ben nyolcadikok lettek Olaszországban. Utóbbi Eb-n még nem rendeztek kieséses szakaszt: a két hatosból az egyik negyedik helyén zárt a csapat, így az 5-8. helyért küzdhetett, ahol mindkét meccsét elvesztette.

Bravúros győzelemmel jutott tovább a válogatott a férfi kosárlabda Eb-n

0

Hatalmas küzdelemben 80-71-re legyőzte a magyar válogatott a házigazda románokat Kolozsváron, a férfi kosárlabda Európa-bajnokságon.

Vojvoda Dávid
MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Komoly tétje volt a meccsnek: a csehek elleni szenzációs győzelemnek köszönhetően (48 év után nyert először Eb-n meccset a magyar válogatott) már előre lehetett tudni, hogy amennyiben a magyar csapat nyer, akkor továbbjut a csoportból, de még egy szoros vereség esetén is esély marad erre. A hazai pályán szereplő Románia eddig győzelem nélkül állt az Eb-n.

Román hármasokkal és magyar ziccerekkel indult a meccs, 6-6-ig fej-fej mellett haladt a két csapat. Ezután azonban sorra kimaradtak a magyar hárompontosok, 12-6-ra elmentek a románok. A hetedik triplakísérletnél aztán Vojvoda Dávid megtörte az átkot, utána pedig a legjobb magyar kosaras,

a csehek ellen is szenzációsan játszó Hanga Ádám percei következtek.

A szünet előtt az ő ziccerével fordított a magyar csapat, a második negyed elején pedig az ő és Vojvoda kosarainak köszönhetően 23-15-re sikerült elhúzni.

Ezután Keller látványos zsákolása ellenére feljöttek három pontra a románok, Vojvoda 2+1 pontja kellett ahhoz, hogy kicsit meg lehessen nyugodni. Sokat számított az is, hogy a legjobb román kosaras, Moldoveanu pontszerzésben nem, csak lepattanózásban jeleskedett. Az viszont nem segített, hogy a triplák továbbra sem mentek: az első 11 magyar kísérletből csak egy ment be.

Keller Ákos
MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Idegesen játszott mindkét csapat, percekre megmaradt az öt pont körüli különbség. Vojvoda és Keller ekkor úgy gondolta, demoralizálni kellene egy kicsit a románokat:

másodszor is látványos alley-oop zsákolást hoztak össze,

majd a 13. triplakísérlet újra szerencsét hozott, ezt Hanga Ádám dobta be, amire a románok egy szép zsákolással válaszoltak.

A második negyedet öt ponttal nyerték a magyarok, így a félidő 38-32-es vezetéssel zárult. Feltűnő volt az is, hogy sokkal jobban szedte a magyar csapat a lepattanókat: 24-15-re vezetett ebben is az első félidő végén.

A második félidő egy román sportszerűtlen hibával kezdődött, Keller azonban kihagyta mindkét büntetőjét, mint ahogy több magyar dobás is kimaradt. A románok jobban támadtak, fel is jöttek két pontra. Újabb magyar tripla maradt ki, de aztán jó védekezés mellett a nyáron Barcelonába igazoló

Hanga Ádám percei következtek: előbb befejezett két lerohanást, majd egy betörés után dobott kosarat. Vojvoda kosara pedig már tízpontos magyar vezetést jelentett.

Hanga Ádám
MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Ezután viszont megint több dobás kimaradt (16-ból 2 sikeres triplakísérletnél jártak a magyarok), így a románok megint közelebb tudtak jönni, 48-44-re zárkóztak fel. Hanga keze is megremegett, egyik büntetőjét kihagyta, Mandache viszont úgy dobott hármast, hogy még oda is ütöttek neki: a sikeres büntetővel egy pont lett a különbség.

Hanga és Vojvoda viszont megmutatta klasszisát:

előbbi bevágott egy triplát, utóbbi pedig támadóhibát harcolt ki. Sok volt a fault, a románok kicsit jobban büntetőztek, de Mandache betörésére Vojvoda hasonlóan válaszolt. A negyed leglátványosabb jelenete a végére maradt, Keller adott egy sapkát a szinte észrevehetetlen Moldoveanunak, ráadásul a legvégén Vojvoda dobott egy hármast, így a harmadik negyedet is a magyarok nyerték. 60-52 volt az állás – a 60 magyar pontból 40-et Hanga és Vojvoda dobott.

MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Az utolsó 10 perc kihagyott kosarakkal kezdődött mindkét oldalon, de aztán Vojvoda újabb látványos kosarával megint tíz pont lett a különbség. Az egyre növekvő fáradtságot jelezték a sorozatos faultok, de a románok több büntetőt is kihagytak. Rosco Allen pillanatai jöttek: egy triplával 12 pontosra növelte a különbséget, majd labdát szerzett a magyar palánk alatt.

A dobások egyre kevésbé sikerültek,

a lepattanózás viszont továbbra is sokkal jobban ment, mint a románoknak,

ennek köszönhetően volt, hogy egymás után négyszer is próbálkozhatott a magyar csapat, így nem csökkent a különbség.

Kevesebb mint négy perccel a vége előtt két sikeres büntetővel 69-62-re tudtak feljönni a románok. Eilingsfeldnek ez nem tetszett, ezt egy triplával jelezte, Mandache ugyanígy válaszolt. Vojvoda újabb betörése után az utolsó két perc 9 pontos magyar előnnyel kezdődött.

A kisebb pihenő után visszatérő Hanga remek betörése után Moldoveanu ki is pontozódott, aztán azonban Keller ellen már másodszor fújtak támadóhibát. Román büntetők után hatpontos magyar előny maradt. A bedobás után erősen faultgyanúsan szereztek labdát a románok, a ziccert pedig nem hibázták el, így

négypontos magyar előnnyel indult az utolsó perc.

A románok nem faultolták, hagytak, hogy a magyarok passzolgassanak. Allenre jött ki a dobás, és bár elrontotta, a lepattanónál Hanga kiharcolt egy szabálytalanságot, majd mindkét büntetőjét bedobta. A román támadás kimaradt, Vojvoda leszedte a lepattanót, ekkor persze már jött a fault. Vojvoda mindkét büntetőjét bedobta, fél perccel a vége előtt nyolc ponttal vezetett a magyar csapat – a meccs gyakorlatilag eldőlt.

MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

A végeredmény 80-71 lett.

Az egyaránt klasszisteljesítményt nyújtó Vojvoda Dávid és Hanga Ádám végül 26 illetve 25 ponttal zárta a meccset.

A magyar csapat továbbjutott a nyolcaddöntőbe.

A meccs után az M4-nek Hanga Ádám azt mondta, olyan meccs volt, amire vártak és „nagyon boldogok vagyunk”. Vojvoda Dávid pedig arról beszélt, hogy nehéz egy ilyen meccs után értékelni, át kell gondolni, mi is történt. Azt is mondta:

„egy csoda volt, amit műveltünk.”

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!